W dniach 5-7 kwietnia delegacja NAWA wraz z reprezentantkami MNiSW oraz KRASP i przedstawicielami 21 polskich uczelni uczestniczyła w międzynarodowych targach edukacyjnych „Edukacja i Kariera” w Ałmaty. Za nami trzy intensywne dni targów skierowanych do młodzieży zainteresowanej studiami oraz spotkania m.in. w polskim Konsulacie. Na polskim stoisku były prezentowane materiały o polskim szkolnictwie wyższym przygotowane specjalnie na tę okazję w języku rosyjskim. Przedstawiciele polskich uczelni pełnili dyżury, udzielając informacji wszystkim zainteresowanym. Wszyscy uczestnicy odwiedzający nasze stoisko otrzymywali bezpłatne materiały na temat studiowania w Polsce, a także publikacje z ofertą poszczególnych uczelni.
Wydarzeniu towarzyszył program równoległy – spotkanie na Narxoz University oraz prezentacje dla Polonii i pozostałych gości zorganizowane przez Konsulat RP w Ałmaty. Polskich przedstawicieli na Narxoz powitała Pani Wicerektor ds. Rozwoju Strategicznego oraz Współpracy Międzynarodowej Viktoriya Tsay, a w trakcie spotkania odbyły się rozmowy dotyczące współpracy m.in. w zakresie podwójnych dyplomów. Zwieńczeniem pobytu było wydarzenie przygotowane we współpracy z Konsulatem RP. Prawie 100 osób przyszło w sobotę 7 kwietnia do budynku polskiej jednostki dyplomatycznej, by posłuchać na temat możliwości związanych z rozwojem naukowym, studiami oraz nauką języka polskiego. Uczestników spotkania powitał Pan Konsul Generalny Radosław Gruk wraz z Referentem ds. kultury Panią Anną Opalińską. Katarzyna Tyczko z MNiSW przeprowadziła prezentację dotyczącą szkolnictwa wyższego w Polsce, zaś Magdalena Kozula z Pionu Komunikacji i Promocji NAWA przybliżyła gościom program Ready Study Go! Poland oraz działalność NAWA, w tym program Polskie Powroty. Następnie Agnieszka Dorociak z Pionu Programów dla Studentów NAWA opowiedziała o programie stypendialnym im. Stefana Banacha. Po tych prezentacjach miała miejsce sesja dotycząca nauki języka polskiego poprowadzona przez Kierownika Pionu Języka Polskiego Kamilę Dembińską, która przedstawiła zagadnienia związane z certyfikacją znajomości polskiego oraz możliwości dotyczące nauki naszego rodzimego języka, m.in. w trakcie kursów letnich. Sesja została przygotowana we współpracy z Ośrodkiem Języka Polskiego Politechniki Warszawskiej, który reprezentowała Pani Kamila Zająkała.
Obecnie szacuje się, że ok. 30 tysięcy młodych Kazachów studiuje za granicą, w tym ponad 3 tys. w ramach prestiżowego programu stypendialnego „Bolashak”. Zainteresowanie studiami w Polsce rośnie, kandydaci z Kazachstanu wskazują głównie na takie motywy podjęcia studiów w Polsce, jak zdobycie nowych doświadczeń i kwalifikacji w kraju unijnym oraz zainteresowanie polską kultura i językiem.