Możliwość prowadzenia badań w prestiżowych ośrodkach naukowych na świecie, współpraca z wybitnymi naukowcami, otwartość na wszystkie dziedziny nauki, dodatek mobilnościowy. To tylko część walorów Programu Bekker NAWA, do którego właśnie otwieramy nabór wniosków!
O możliwościach, jakie oferuje NAWA w ramach Programu Bekker NAWA, przekonało się już 600 stypendystów dotychczasowych edycji. Grono tych osób poszerzy się dzięki ogłoszeniu naboru do kolejnej – już szóstej edycji.
Program stwarza możliwość odbycia stażu podoktorskiego lub realizacji części kształcenia doktorskiego, realizacji prac badawczych wspólnie z wybitnymi naukowcami z zagranicy, pozyskania materiałów do pracy naukowej oraz nawiązania długofalowych relacji z zagranicznymi zespołami naukowymi. W ramach edycji 2018 – 2022, beneficjenci realizowali/realizują swoje projekty w najlepszych ośrodkach naukowych i badawczych na świecie. Tylko przykładowo wskazać można na takie uczelnie jak: University of California Berkeley, Cambridge University, Columbia University, Harvard University, Massachusetts Institute of Technology, University of Oxford, Princeton University, Stanford University, University of Pisa, Hmboldt University of Berlin.
Stypendyści programu reprezentują wszystkie dziedziny nauki. Najliczniej jednak reprezentowane są dyscypliny w obrębia nauk przyrodniczych
Nabór wniosków w tegorocznej edycji prowadzony jest w terminie od 29 marca do 31 maja 2023 r., w systemie teleinformatycznym NAWA
ZAPOZNAJ SIĘ Z Q&A zebranych na podstawie dotychczasowych edycji
Nowości w edycji 2023
W tym roku, zostały wprowadzone zmiany związane z dodatkiem mobilnościowym na rodzinę. Będzie on przysługiwał na cały okres realizacji stypendium i bez względu na to, czy rodzina wyjedzie ze stypendystą czy zostanie w Polsce.
Ponadto zostały wprowadzone zmiany w zakresie grupy uprawnionych wnioskodawców. Dotyczą one grupy wnioskodawców nieposiadających stopnia doktora.
Szczegóły naboru znajdują się w Ogłoszeniu naboru wniosków o udział w programie, nr 11 z dnia 29 marca 2023 r.
W ramach prowadzonego naboru planowane jest webinarium dla zainteresowanych złożeniem wniosku. O jego terminie będziemy informować na stornie NAWA i w mediach społecznościowych – zachęcamy do ich śledzenia!
Dlaczego warto aplikować? No to pytanie najlepiej odpowiedzą stypendyści programu!
Stypendyści i stypendystki programu Bekker NAWA, to naukowi pasjonaci, których badania mogą przyczynić się do walki z problemami świata, dokonują przełomowych odkryć, wprowadzają innowacje, publikują w renomowanych czasopismach, a ich praca została niejednokrotnie wyróżniona prestiżowymi grantami, takimi jak ERC.
Prof. Radosław Fiedler z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest stypendystą pierwszej edycji programu Bekker NAWA. Projekt p.t. „Uwarunkowania polityki zagranicznej USA wobec Islamskiej Republiki Iranu”, realizował w Arnold A. Saltzman Institute of War and Peace Studies., Columbia University in New York City.
Prof. Maja Kiba-Janiak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, projekt, który miała na celu identyfikację oraz ocenę poziomów dojrzałości miast w zakresie formułowania i realizowania strategii logistycznej, realizowała w The University of Melbourne w Australii.
Więcej o doświadczeniach stypendystów programu Bekker NAWA już wkrótce na naszej stronie!
Patron Programu
Prof. Mieczysław Bekker (1905-1989) polski inżynier i naukowiec, twórca nowej specjalizacji naukowej terramechaniki oraz konstruktor pojazdu Lunar Roving Vehicle – rewolucyjnego łazika wykorzystywanego podczas lotów księżycowych programu Apollo. Naukowiec w 1956 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pracował w Wojskowym Laboratorium Pojazdów Terenowych. Był profesorem University od Michigan w Ann Arbor, dyrektorem Instytutu Badań koncernu samochodowego General Motors w Santa Barbara. Wykładał na amerykańskich uczelniach technicznych, m.in. na: Massachusetts Institute of Technology, Michigan State University, Illinois Institute of Technology. Został doktorem honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Monachium, Uniwersytetu Carleton i Uniwersytetu w Bolonii. Prof. Bekker był konsultantem The National Academy of Sciences, a jego nazwisko zostało umieszczone w Alei Zasłużonych w Badaniach Kosmosu (Space Walk of Fame).