Konsultacje - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

konsultacje

Jak konsultowaliśmy programy NAWA?

Propozycje programów NAWA, choć nie mają jeszcze ostatecznego kształtu, były w ciągu ostatniego roku intensywnie konsultowane ze środowiskiem akademickim i naukowym.

Na początku przeprowadziliśmy 30 wywiadów pogłębionych z naukowcami i pracownikami administracyjnymi uczelni, co było podstawą do stworzenia pierwszej propozycji programów. W kolejnych miesiącach przeprowadziliśmy dwie ankiety internetowe – jedna była skierowana do studentów zagranicznych studiujących na polskich uczelniach (uzyskaliśmy odpowiedzi od prawie 3000 osób), na drugą odpowiedzieli dziekani oraz dyrektorzy instytutów Polskiej Akademii Nauk oraz państwowych instytutów badawczych (ponad 200 przesłanych ankiet). Odbyły się także dwa spotkania konsultacyjne w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego poświęcone szczegółowemu omówieniu propozycji programowych NAWA. W pierwszym z nich uczestniczyło 15 przedstawicieli organizacji reprezentujących środowisko naukowe i akademickie, na drugim spotkaliśmy się z „siostrzanymi” instytucjami, działającymi w obszarze wsparcia polskiej nauki i szkolnictwa wyższego (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE). Przeprowadzone konsultacje pomogły nam poznać oczekiwania i potrzeby polskiego środowiska akademickiego i dopasować do nich kształt naszych programów. W NAWA będziemy doskonalić system konsultacji – ich regularne przeprowadzanie jest jedną z zasad działania Agencji.

Udostępnij