Lektorzy NAWA: ruszył nabór - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Lektorzy NAWA to jeden z najważniejszych programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, którego celem jest nie tylko popularyzacja języka, ale – szerzej – polskiej kultury na świecie.

Lektorzy NAWA nauczają języka polskiego jako obcego w ponad osiemdziesięciu ośrodkach akademickich na całym świecie. Ich rola nie ogranicza się jednak do prowadzenia lektoratów języka polskiego, każdy z uczestników programu staje się ambasadorem kultury kraju nad Wisłą. We współpracy z uczelnią i z polskimi placówkami dyplomatycznymi, a także z organizacjami polonijnymi czy lokalnymi stowarzyszeniami i fundacjami, lektorzy przygotowują wydarzenia kulturalne mające przybliżyć cudzoziemcom naszą historię, literaturę, współczesne dokonania Polaków. Lektorzy NAWA organizują przeglądy filmów, spektakle, wystawy, a także spotkania, warsztaty i dyskusje.

Lektorzy NAWA pracują dziś na 5 kontynentach – w Ameryce Północnej i Południowej, w Azji, w Afryce i w Europie. W roku akademickim 2021/2022 najwięcej jest ich w Rosji i Ukrainie – po 9 lektorów, oraz we Francji – 6.

Co roku NAWA włącza do naboru nowe placówki. W roku 2021/2022 było to pięć nowych ośrodków akademickich (2 ośrodki w USA, 1 we Włoszech, 1 w Indonezji, 1 na Ukrainie), z czego trzy w krajach, w których nie było jeszcze lektoratów NAWA, czyli w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej – University of North Carolina w Chapel Hill oraz Brown University i we Włoszech – Uniwersytet im. Aldo Moro w Bari. Pierwszy z wymienionych to najstarszy z 17 uniwersytetów wchodzących w skład Uniwersytetu Karoliny Północnej, drugi co do wielkości uniwersytet w stanie Karolina Północna, dziś zaliczany do czołówki publicznych uczelni w USA. Drugi z wymienionych – Brown University – to prywatny uniwersytet należący do listy Ivy League (tzw. Ligi Bluszczowej), gromadzącej 8 najlepszych prywatnych uczelni w USA. Jego siedziba mieści się w Providence w stanie Rhode Island.

Do naboru na rok akademicki 2022/2023 włączamy dwa nowe ośrodki: Wolny Uniwersytet Brukselski w Belgii i Tel Aviv University w Izraelu, gdzie dotąd nie było lektoratu NAWA.

Lektorzy NAWA to program, w którym aplikować mogą kandydaci posiadający wymagane wykształcenie i doświadczenie w nauczaniu języka polskiego jako obcego, charakteryzujący się odpowiednimi kompetencjami metodycznymi, językowymi, międzykulturowymi i interpersonalnymi.

Nabór do programu podzielony jest na dwie części, z czego wynikają dwa terminy składania wniosków:

  • Nabór wniosków o przedłużenie prowadzony w terminie od 4 do 19 stycznia 2022. 
  • Nabór wniosków o skierowanie prowadzony w terminie od 3 lutego do 4 marca 2022.

Szczegółowe informacje znajdują się w Ogłoszeniu

Udostępnij