#LotDoDomu – pomoc obywatelom polskim w powrocie do kraju - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Od niedzieli (15 marca 2020 r.) zamknięte są granice Polski. Rząd organizuje pomoc dla Polaków chcących powrócić do Polski oraz tych cudzoziemców, którzy mogą powrócić na takich samych zasadach, jak obywatele polscy.

- Zamykamy granice dla wirusa, ale chcemy by nasi obywatele mogli wrócić do Polski – zaznaczył szef rządu na wspólnej konferencji z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem oraz prezesem PLL LOT Rafałem Milczarskim.  

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że odbędą się zaplanowane loty czarterowe do kraju oraz zostaną zorganizowane dodatkowe loty PLL LOT w ramach operacji #LotDoDomu. Będzie to dotyczyć Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Irlandii, Cypru oraz Malty.

Jak zaznaczył szef rządu, dla innych obywateli, którzy znajdują się w mniej popularnych krajach będą przygotowane dodatkowe loty czarterowe, informacje o tych lotach należy sprawdzać na stronie https://lotdodomu.com/. „Ceny za ten lot będą takie same dla wszystkich. Za resztę ceny dopłaci państwo polskie” – wyjaśnił premier.

Cudzoziemcy, którzy są małżonkami, dziećmi Polaków, mają Kartę Polaka, posiadają pozwolenie na pracę bądź prawo pobytu w Polsce, będą mogli wrócić do kraju na takich zasadach, jak obywatele.

Mateusz Morawiecki podziękował jednocześnie za dotychczasową rozwagę i spokój rodaków. „Z dumą i wzruszeniem obserwuję, jak jesteśmy odpowiedzialni” – zaznaczył szef rządu. „Mam nadzieję, że dzięki temu przebieg epidemii będzie łagodniejszy” – dodał.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas podkreślił, że lekarstwem na koronawirusa jest odpowiedzialność i rozsądek. Jak ocenił, Polska nie podejmuje nadmiarowych działań, a tylko to, co powinna zrobić. Jarosław Pinkas poinformował, że każdej doby wykonywanych jest ok. 1500 testów na obecność koronawirusa. „Dobrą informacją jest wyzdrowienie 13 osób” – podkreślił Główny Inspektor Sanitarny. „Nasze służby są coraz bardziej sprawne, coraz bardziej doświadczone” – dodał.

Prezes PLL LOT Rafał Milczarski wyraził nadzieję, że pierwsze loty czarterowe w ramach operacji #LotDoDomu zostaną zorganizowane już w niedzielę. Jak ocenił, dla polskich linii lotniczych sytuacja jest szczególnie trudna. Ale decyzja polskiego rządu jest odważna, racjonalna i uzasadniona.

Od niedzieli zamknięte są granice Polski dla osób chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską. Granice będą zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców (z pewnymi wyjątkami), a wracający Polacy będą musieli poddać się kwarantannie.

Więcej informacji:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/jak-wrocic-do-polski-samolotem

Infolinia MSZ w sprawie przekraczania granic

 

Źródło: premier.gov.pl

Zdjęcie: Adobe Stock - NicoElNino

Udostępnij