Nabór wniosków do programu im. prof. Walczaka - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Ministerstwo Zdrowia i Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłaszają nabór wniosków do trzeciej edycji programu im. prof. Walczaka. Udział w programie to dla naukowców lekarzy okazja do odbycia staży trwających od 3 do 6 miesięcy w najlepszych ośrodkach medycznych w Stanach Zjednoczonych.  

Program im. Prof. Walczaka z jednej strony daje możliwość rozwoju zawodowego i naukowego, z drugiej zaś - szansę na zdobycie doświadczenia w międzynarodowym środowisku naukowym, w tym doświadczenia dydaktycznego, co w efekcie przełoży się na wkład stypendystów w poprawę opieki medycznej w Polsce.

- Wraz z Agencją ogłaszamy trzecią edycję programu im. profesora Franciszka Walczaka, który jest kontynuacją realizacji zadania zapoczątkowanego z inicjatywy Ministra Zdrowia w 2019 roku – mówi Piotr Bromber, wiceminister zdrowia. - Zachęcam do tego, by lekarze z Polski, którzy są zainteresowani nauką i dydaktyką, zgłaszali się na stypendia, dzięki którym będą mogli odbyć kilkumiesięczny staż w najlepszych ośrodkach medycznych w Stanach Zjednoczonych. Udział w takim programie to okazja dla osób, które wiążą swoją przyszłość z karierą naukową na to, by nawiązać kontakty z zagranicznymi specjalistami, zobaczyć jak pracują i wymienić się z nimi doświadczeniem. Warto także podkreślić, iż rozszerzamy program i umożliwiamy realizację stypendium we wszystkich dziedzinach medycyny, przy jednoczesnym zwiększeniu miesięcznego stypendium.

Program umożliwia wyjazdy trwające od 3 do 6 miesięcy do najlepszych ośrodków medycznych zlokalizowanych na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki.

- Harvard Medical School, Yale School of Medicine czy University of Texas MD Anderson Cancer Center to tylko niektóre z czołowych amerykańskich ośrodków, które mogą wybrać polscy lekarze i naukowcy – mówi dr Grażyna Żebrowskadyrektor NAWA. Wyjazd na stypendium w ramach programu im. prof. Franciszka Walczaka to doskonała okazja by wspólnie z wybitnymi specjalistami prowadzić badania oraz przyglądać się ich codziennej pracy – kontynuuje dr G. Żebrowska.

- Program daje szansę na nabranie niepowtarzalnego doświadczenia naukowego i klinicznego w najlepszych ośrodkach medycznych w Stanach Zjednoczonych – podkreśla prof. dr hab. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Stypendium to okazja do zawarcie kontaktów, które będą procentować najprawdopodobniej przez całe życie zawodowe – kontynuuje prof. E. Szurowska.

Program otwarty na wszystkie nauki medyczne

Nowością w tegorocznej edycji programu im. prof. Franciszka Walczaka jest otwarcie na naukowców i lekarzy reprezentujących wszystkie nauki medyczne. Szczególnie w obecnej sytuacji wywołanej pandemią, szersze spektrum współpracy pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin nauk medycznych z Polski i USA  może przynieść wymierne korzyści w zakresie zwalczania jej skutków.

Do grupy uprawnionych wnioskodawców należą:

  • naukowcy z tytułem co najmniej doktora
  • doktoranci i uczestnicy szkół doktorskich
  • osoby zatrudnione na uczelniach lub innych jednostkach systemu szkolnictwa wyższego  i nauki  z otwartym przewodem doktorskim 

Nawet 100 tys. zł dla laureata programu, który zaplanuje staż 6-miesięczny 

Trzecia edycja programu różni się również wysokością miesięcznego stypendium, które zostało zwiększone z 12 000 zł do 15 000 zł. Ponadto stypendyści programu otrzymają jednorazowy dodatek mobilnościowy w wysokości 10 000 zł.

Alokacja trzeciej edycji konkursu wynosi 2, 25 mln zł.

 

30 polskich lekarzy i naukowców już skorzystało z programu w edycjach 2019 i 2020

mapa zmiana logo

 

Dlaczego warto wziąć udział w programie?

- Moja historia z wyjazdami medycznymi rozpoczęła się już na studiach. Pierwszym kierunkiem był szpital w Indonezji gdzie pracowałem w trudnych warunkach i nauczyłem się zwracać uwagę na zupełnie inne problemy służby zdrowia. Odbyłem też staż w Peru. Już jako lekarz wyjechałem na pół roku do Wiednia, gdzie w Klinice Kardiochirurgii pracowałam jako kardiolog interwencyjny – mówi dr n. med. Piotr Nikodem Rudziński z Narodowego Instytutu Kardiologii im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który jest stypendystą pierwszej edycji programu. Wyjazd w ramach programu im. prof. Walczaka, to niesamowita okazja do wzbogacenia swojej wiedzy – dodaje P. N. Rudziński.  Swój 6-miesięczny staż dr Rudziński odbył w MUSC Health.

 

Ważne terminy

Nabór wniosków prowadzony jest wyłącznie drogą elektroniczną poprzez system teleinformatyczny NAWA, w terminie od 24 stycznia 2022 r. do 22 kwietnia 2022 r.

Ogłoszenie wyników nastąpi do 30 września 2022 r., a wyjazdy będą mogły rozpocząć się 1 stycznia 2023 r.

Szczegółowe informacje na temat naboru dostępne są w Ogłoszeniu wraz z załącznikami tutaj 

Patron programu

Profesor Franciszek Walczak przez wiele lat kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Aninie. Słynie m.in. z wykonania pierwszej w Polsce ablacji RF u dorosłego (1992) oraz u dziecka (1994). Uznawany jest za nestora polskiej elektrofizjologii. Autor i współautor ponad 200 publikacji w Polsce i za granicą oraz współautor wielu monografii. W trakcie swojej kariery współpracował z kadrą naukową na całym świecie (prof. M. Haissaguerre, prof. K.H. Kuck, prof. W. Stevenson).

Program im. prof. Franciszka Walczaka jest wspólną inicjatywą NAWA i Ministerstwa Zdrowia.

Udostępnij