13 lipca 2018 r. minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski, profesor Piotr Wilczek - Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz Alex Azar – sekretarz zdrowia i opieki społecznej USA podpisali w Waszyngtonie umowę o współpracy w obszarze nauk biomedycznych. Zgodnie z porozumieniem, obszary współpracy dotyczą rozwoju wspólnych badań, szkoleń i działań ukierunkowanych m.in. na choroby zwalczane drogą szczepień i inne choroby zakaźne, gruźlicę, grypę pandemiczną, choroby przewlekłe, w szczególności choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe, cukrzycę, choroby układu oddechowego i demencję oraz zdrowie psychiczne. W rezultacie zawartego porozumienia Minister Zdrowia zlecił NAWA, na podstawie art. 2 ust. 5 ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, opracowanie, obsługę oraz realizację programu staży naukowych w Stanach Zjednoczonych.
Program im. prof. Walczaka jest w całości finansowany z dotacji Ministra Zdrowia. O finansowanie wniosków mogą się ubiegać indywidualni naukowcy, zatrudnieni w polskich uczelniach, instytutach lub szpitalach klinicznych oraz doktoranci.
Celem Programu jest wzmocnienie potencjału polskich jednostek naukowych i podmiotów leczniczych poprzez wsparcie mobilności międzynarodowej badaczy z obszaru nauk medycznych. W ramach Programu możliwe są wyjazdy trwające od 3 do 6 miesięcy do najlepszych ośrodków medycznych zlokalizowanych na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Trzecia edycja naboru do programu jest otwarta na przedstawicieli wszystkich nauk medycznych. Nabór prowadzony jest w terminie od 24 stycznia do 22 kwietnia 2022 r., wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego NAWA.
Profesor Franciszek Walczak przez wiele lat kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Aninie. Słynie m.in. z wykonania pierwszej w Polsce ablacji RF u dorosłego (1992) oraz u dziecka (1994). Uznawany jest za nestora polskiej elektrofizjologii. Autor i współautor ponad 200 publikacji w Polsce i za granicą oraz współautor wielu monografii. W trakcie swojej kariery współpracował z kadrą naukową na całym świecie (prof. M. Haissaguerre, prof. K.H. Kuck, prof. W. Stevenson).
KONTAKT:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+ 48 22 390-35-64