"NAWA udowodni, że w Polsce można robić wielką karierę naukową" - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

premierW obliczu globalnego wyścigu innowacyjnego Polska nie może sobie pozwolić na dalszy odpływ najzdolniejszych naukowców i badaczy za granicę. Przeciwnie: sami powinniśmy przyciągać talenty z innych krajów.

Przed Narodową Agencją Wymiany Akademickiej, która właśnie rozpoczyna działalność, stoi nie lada wyzwanie. Chcemy odwrócić trwający od ponad dwustu lat niekorzystny trend, jakim jest drenaż wybitnych umysłów z naszych uniwersytetów.

Wartością nie do przecenienia jest powrót do kraju polskich naukowców, aby zdobyte przez nich za granicami doświadczenie i wiedza dynamizowały rozwój naszej nauki oraz wspierały doskonałość dydaktyki akademickiej. NAWA odzyska dla Polski tych najzdolniejszych.

Zmobilizuje zarówno badaczy, studentów, jak i władze uczelni czy jednostek naukowych do podjęcia wysiłku związanego z umiędzynarodowieniem. Same zachęty finansowe mogą okazać się jednak niewystarczające. Dlatego też Agencja będzie dysponowała bardzo szerokim instrumentarium – począwszy od systemu programów mobilnościowych, wspierających powroty do kraju, przez projekty pomagające uczelniom podnosić jakość oferty dydaktycznej, a skończywszy na działaniach informacyjno-promocyjnych dotyczących polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki. NAWA będzie wspierała zarówno poszczególnych studentów i naukowców, jak również całe uczelnie i jednostki naukowe.

Mam wielką satysfakcję, że powołujemy do życia instytucję, która zintensyfikuje wymianę akademicką, uwolni potencjał naszych uczelni i instytucji naukowych oraz wypromuje Polskę, jako miejsce o ogromnych możliwościach edukacyjnych i naukowych. Instytucję, która będzie potężnym impulsem do rozwoju osobistego, rozwoju państwa, a także nauki na skalę globalną.

- wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego

Udostępnij