Ruszają pierwsze projekty finansowane w ramach programu IMPRESS-U - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

NSF Impress U Flyer Banner WithLogos

Pierwsze trzy projekty finansowane w ramach wspólnej inicjatywy IMPRESS-U ze wsparciem Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej właśnie zostały zatwierdzone do realizacji.

Inicjatywa IMPRESS-U to realne wsparcie naukowych i technicznych projektów, integrujących ukraińskich naukowców z międzynarodową społecznością badawczą. NAWA sfinansuje projekty typu International Supplements, które zakładają rozbudowanie istniejących przedsięwzięć badawczych finansowanych przez U.S. NSF o nowe komponenty i partnerstwa: z badaczami z Ukrainy i Polski. Agencja zapewnia wsparcie polskim badaczom, którzy dołączą do już istniejących konsorcjów naukowych, aktualnie realizujących projekt finansowany przez U.S.NSF. Na poszerzenie istniejących projektów o współpracę międzynarodową w ramach części International Supplements NAWA przeznaczy 7 mln złotych, na które otrzymała dodatkowe finansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (dawniej Ministerstwa Edukacji i Nauki).

Pierwszy projekt „Integracja studentów i badaczy UA-PL-USA z zaawansowaną nauką i technologią materiałów amorficznych”, koordynowany przez dra Yaroslava Shpotyuka z Uniwersytetu Rzeszowskiego, umożliwi studentom z Ukrainy, Polski i USA udział w międzynarodowych interdyscyplinarnych badaniach nad nowatorskimi materiałami amorficznymi poprzez utworzenie wspólnych zespołów studentów i badaczy z tych państw.

W ciągu dwóch lat będzie realizowany program współpracy, którego celem jest promocja doskonałości w nauce i edukacji oraz integracja ukraińskich studentów i badaczy w globalnej społeczności badawczej w dziedzinie zaawansowanych materiałów amorficznych. Ponadto w ramach tego projektu proponowane są trzy zaawansowane podprojekty badawcze związane ze szkłem, które będą miały szerokie zastosowanie m.in. w medycynie.

Koordynatorem drugiego projektu zatytułowanego „Metody spektralne i geometryczne dla zaburzonych równań falowych z zastosowaniami do laserów światłowodowych” jest prof. Yuriy Tomilow z Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk.

Ten projekt dotyczy matematyki stosowanej i znajduje się na pograniczu teorii układów dynamicznych, analizy i fizyki matematycznej. W jego ramach zostaną przeprowadzone badania własności spektralnych i asymptotycznych zaburzonych równań falowych na rozmaitościach i grafach metrycznych oraz zastosowania tych własności do modelowania laserów światłowodowych.

Kolejny projekt pt. “A  Universal Biosensing Platform Amplifying Signals Produced by NAD+/NADH-Dependent Enzymes” będzie realizowany na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Pełnomocnikiem UW jest dr Klaudia Kaniewska.

Badania zaplanowane w trzecim projekcie to nowatorskie podejście, które doprowadzi do nowej ogólnej koncepcji bioczujników, gdzie możliwa będzie adaptacja do różnych analitów mierzonych z bardzo dużą czułością. Otworzy to nowe możliwości w różnych obszarach biosensoryki, w tym w zastosowaniach biomedycznych, środowiskowych i kryminalistycznych.

IMPRESS-U (International Multilateral Partnerships for Resilient Education and Science System in Ukraine) to efekt międzynarodowego porozumienia organizacji grantowych z sześciu krajów: USA (U.S.NSF i NASEM), Polski (NAWA i NCN), Ukrainy (NRFU), Estonii (ETAG), Łotwy (LCS) i Litwy (RCL). Program IMPRESS-U wesprze badania w dowolnej dziedzinie nauki, inżynierii, edukacji i innowacji. W ramach partnerstwa do U.S.NSF mogą być składane propozycje wspólnych przedsięwzięć, realizowanych przez amerykańskich naukowców we współpracy z naukowcami z Ukrainy i badaczami z przynajmniej jednego kraju partnerskiego. Szczególnie poszukiwane będą projekty, które zwiększają efektywność w ramach partnerstw międzynarodowych, wspierają kadrę naukową oraz przyczyniają się do budowania nowoczesnego ekosystemu badań, edukacji i innowacji w Ukrainie.

Nabór wniosków jest prowadzony w sposób ciągły do 30 czerwca 2024 r.

Więcej informacji o naborze: https://nawa.gov.pl/naukowcy/impress-u

Udostępnij