Ruszyły nabory wniosków do programu Anders NAWA! - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Otworzyliśmy nabory wniosków do programu stypendialnego dla Polonii im. gen. Władysława Andersa. To 8. edycja naszego flagowego programu, dzięki któremu już ponad 4700 młodych osób polskiego pochodzenia z różnych części świata – od Kolumbii przez Hiszpanię po Kirgistan – przyjechało na studia do Polski.

 

Oferta kierowana jest do osób planujących rozpoczęcie w Polsce studiów stacjonarnych I stopnia, II stopnia lub jednolitych magisterskich, które program ma wesprzeć w podjęciu kształcenia akademickiego w Polsce. Studia mogą być poprzedzone rocznym kursem przygotowawczym NAWA.
Osoby, które już studiują w Polsce na studiach I stopnia, II stopnia lub studiach jednolitych magisterskich, mogą ubiegać się wyłącznie o stypendium na kontynuację studiów stacjonarnych, pod warunkiem bardzo dobrych wyników w nauce.

Ujednolicona zostaje oferta programowa kierowana do osób polskiego pochodzenia, nieposiadających polskiego obywatelstwa oraz osób posiadających obywatelstwo Polski oraz innego kraju – od naborów 2025 osoby posiadające tzw. podwójne obywatelstwo także mogą ubiegać się o stypendium na studia stacjonarne II stopnia – po realizacji w Polsce studiów I stopnia, jak również o stypendium na kontynuowanie wcześniej podjętych w Polsce studiów.

Na realizację tegorocznych naborów NAWA zaplanowała blisko 32 mln złotych, spośród których blisko 28 mln złotych to środki przeznaczone na realizację stypendiów w ramach naboru na studia I stopnia i studia jednolite magisterskie.

 

Szczegółowe informacje:

Anders NAWA - studia I stopnia i jednolite studia magisterskie – nabór wniosków do 9 lipca 2025 r.

Anders NAWA - studia II stopnia – nabór wniosków do 22 maja 2025 r.

 

Program Anders NAWA


Realizowany od 2018 roku Program im. gen. Andersa umożliwia młodzieży polskiego pochodzenia odbycie w Polsce pełnego cyklu kształcenia akademickiego na poziomie studiów stacjonarnych I stopnia, II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich. Studia mogą być poprzedzone rocznym kursem przygotowawczym do podjęcia studiów w Polsce (również na warunkach stypendialnych).

Program oferuje comiesięczne stypendium Dyrektora NAWA na studia stacjonarne w języku polskim, realizowane w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które zawarły z NAWA umowę o współpracy. Ponadto w uczelniach publicznych stypendium NAWA oferuje cudzoziemcom zwolnienie z opłat za kształcenie.

Studia są możliwe na wszystkich kierunkach kształcenia z wyjątkiem lingwistyki stosowanej oraz kierunków filologicznych (filologii obcych); wyłączenie nie dotyczy filologii polskiej i filologii polskiej jako obcej. Ponadto w ramach Programu im. gen. Andersa – studia I stopnia i studia jednolite magisterskie, NAWA prowadzi nabór wniosków o stypendium Ministra Zdrowia na kształcenie w uczelniach medycznych oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kształcenie w uczelniach artystycznych.

Od początku realizacji programu do NAWA wpłynęło ponad 11,5 tysiąca wniosków przedstawicieli Polonii z całego świata, a ponad 4700 młodych osób polskiego pochodzenia podjęło studia w Polsce ze stypendium Anders NAWA.

 

NAWA stypendia wykres v1

Stypendyści programu Anders NAWA

Program przyciąga do Polski najzdolniejszą młodzież polonijną z różnych zakątków świata, o czym świadczy stale powiększająca się liczba państw, z których pochodzą stypendyści. Największą liczbę stanowią obywatele Białorusi, Ukrainy, Litwy, Kazachstanu oraz Czech – czyli państw, w których żyje liczna grupa osób o polskich korzeniach. Od 2021 roku, dzięki rozszerzeniu grupy uprawnionych wnioskodawców o osoby posiadające polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju, sukcesywnie zwiększa się udział obywateli państw Europy Zachodniej oraz obu Ameryk.

Średnio w ciągu roku z programem Anders NAWA kształci się ok. 2300 osób. Stypendyści najczęściej podejmują studia w następujących uczelniach publicznych: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Uniwersytet Warszawski.

Do najbardziej popularnych kierunków studiów należą analiza danych – big data, architektura, chemia, dziennikarstwo, e-biznes, ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka, logistyka, prawo, psychologia, stosunki międzynarodowe i zarządzanie.

 

Zachęcamy do składania wniosków!

Udostępnij