„Science: Polish Perspectives” z udziałem NAWA i Research in Poland! - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Ponad 100 uczestników, warsztaty, sesje prezentujące badania i sesje posterowe, panele dyskusyjne, spotkania networkingowe. NAWA zamknęła październik udziałem w wydarzeniu gromadzącym polską diasporę naukową, które już po raz dwunasty zorganizowała Fundacja Polonium.

Dublin i Nowy Jork – wydarzeniami w tych miastach rozpoczęliśmy październikowe spotkania przede wszystkim z młodzieżą polonijną zainteresowaną studiami w Polsce. Miniony miesiąc natomiast zakończyliśmy udziałem w wydarzeniu gromadzącym polską diasporę naukową – konferencji „Science: Polish Perspectives” (dalej SPP), którą już po raz dwunasty zorganizowała Fundacja Polonium. Wydarzenie to już na stałe wpisało się w kalendarz spotkań polskich naukowców prowadzących swoje badania w różnych częściach świata, dając im okazję na zaprezentowanie wyników. To również okazja, by Polonia naukowa mogła się spotkać i wymienić doświadczeniami.

- Od dekady, Fundacja Polonium organizuje konferencje i Meetup’y z serii Science: Polish Perspectives. Wydarzenia te umożliwiają sieciowanie i wyróżnianie polskich badaczy na scenie światowej. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że mogliśmy znów spotkać się w Oxfordzie żeby podtrzymać misję Polonium - zamienić drenaż mózgów w cyrkulację, i uwidocznić potencjał polskiej diaspory naukowej – podkreśla Ala Santos CEO Polonium Foundation.

W tym roku, po pandemicznej przerwie, wydarzenie powróciło do formuły stacjonarnej i odbyło się na Uniwersytecie Oxfordzkim należącym do światowej czołówki najlepszych uczelni. NAWA pod szyldem kampanii Research in Poland była partnerem wydarzenia i zorganizowała panel dyskusyjny poświęcony szczególnie ważnemu w obecnych czasach zagadnieniu: „The Social Responsibility of Science in the International Context. Polish Perspective”. W dyskusji moderowanej przez dr Elizę Kanię z Brunel University London, udział wzięli:

Dr Dawid Kostecki, Dyrektor NAWA

Prof. Renata Mieńkowska-Norkiene, Uniwersytet Warszawski

Dr Rafael Popper, Dyrektor Centrum Foresightu i Internacjonalizacji, Sieć Badawcza Łukasiewicz

Oxford2

Uczestnicy panelu, podjęli próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób nauka może zmieniać rzeczywistość, wpływać na nią, szczególnie w obecnych, niepewnych czasach, którym towarzyszą różne kryzysy i wyzwania. Wskazać można tu choćby na wojnę w Ukrainie ale i kryzys polityczny w Białorusi, pandemię COVID-19 czy zmiany klimatyczne. Z drugiej strony pochylono się nad tym jak zmieniać naukę, by w większym stopniu odpowiadała na potrzeby społeczeństwa i gospodarki. 

Dr Dawid Kostecki, Dyrektor NAWA, odniósł się do działań Agencji, takich jak program Granty Interwencyjne, który stanowi odpowiedź nauki na współczesne i nagłe wydarzenia - pozwala przekazać inicjatywę naukowcom, aby mogli rozwijać badania w tych obszarach, które nie są pokryte w skali macro, a które wymagają szybkiego reagowania. Rolę Grantów Interwencyjnych podkreśliła także prof. Renata Mieńkowska-Norkiene, która jest członkinią zespołu oceniającego wnioski w programie.

O odpowiedzialnym podejściu do społecznego zarządzania nauką mówił dr Rafael Popper reprezentujący Sieć Badawczą Łukasiewicz. Podkreślił rolę modernizacji systemu nauki, potrzebę łączenia jednostek naukowych – tak aby mogły działać skuteczniej, a w efekcie odpowiadać na potrzeby społeczne i gospodarcze.

Paneliści rozmawiali również o potrzebie wspierania różnorodności w nauce, co w istotny sposób może przyczynić się do odkrywania talentów grup mniej uprzywilejowanych i dostosować nowe rozwiązania jak i produkty do potrzeb różnych grup społecznych i demograficznych.

Nauka odpowiedzialna społecznie to także dzielenie się wiedzą, świadome budowanie doskonałości, promowanie współpracy, budowanie społeczności naukowej. Wydarzenia takie jak konferencja „Science: Polish Perspectives” pozwalają naukowcom poznać się, zaufać sobie i ustalić możliwości współpracy.

Warto zwrócić uwagę, iż panel NAWA wzbudził duże zainteresowanie i stał się przyczynkiem do dyskusji, nie tylko w wyznaczonym na to czasie tuż po panelu, ale również w trakcie przerw networkingowych.

Oxford1

Udział w konferencji był dla NAWA okazją na zaprezentowanie oferty dla naukowców, w tym Polskich Powrotów, czy programu Ulam NAWA i Profesura NAWA. Pośród grona gości konferencji znaleźli się nie tylko polscy naukowcy pracujący w zagranicznych i polskich ośrodkach, ale także obcokrajowcy zainteresowani polską nauką i współpracą z Polską. Ponadto była to świetna okazja do zaprezentowania kampanii Research in Poland, której celem jest zainteresowanie zagranicznych naukowców i doktorantów prowadzeniem badań w polskich ośrodkach lub nawiązaniem współpracy z polskimi naukowcami. Kampania ma także na celu promowanie badań polskich naukowców – ich sukcesów, nie tylko tych, które osiągane są w krajowych ośrodkach – ale także w ośrodkach zagranicznych. Agencji zależy na pokazaniu „ludzkich twarzy” nauki i tego, że za tymi twarzami stoją polskie nazwiska.  Możliwość bycia partnerem wydarzenia ważnego dla polskiej diaspory naukowej, ale też współpraca z Polonium Foundation, której cele są NAWA równie bliskie, była ważnym krokiem we wspólnym budowaniu więzi pomiędzy polskimi naukowcami rozproszonymi na świecie.

-Działania naszej Fundacji składają się nie tylko na korzyść międzynarodowej społeczności lecz również wspomagają innowacje i wywierają wpływ na polskie środowiska akademickie i przemysłowe. To ogromny zaszczyt otrzymać patronaty od Polskich instytucji z całego świata oraz z samej Polski. Serdecznie zapraszamy do dołączenia do naszych wydarzeń zarówno na żywo jak i wirtualnie oraz do doświadczenia Polonium Network - platformy społecznościowej dla naukowców – zaznacza Ala Santos CEO Polonium Foundation.

IMG 8406 Pano

Fot. Aleksandra Majak

 

IMG 8375

Fot. Aleksandra Majak

 

IMG 8424

Fot. Aleksandra Majak

 

Wszystkie wydarzenia „Science: Polish Perspectives” promują interdyscyplinarność oraz najlepszej jakości praktyki popularyzatorskie. W tym roku organizatorzy obchodzili dziesiątą rocznicę pierwszego SPP.

Zespół Fundacji Polonium składa się w większości z wolontariuszy - aktywnych badaczy i osób z wykształceniem naukowym, pracujących niezwykle ciężko na rzecz promocji i sieciowania polskich badaczy.

Poza SPP, Fundacja Polonium organizuje również bardziej kameralne spotkania, SPP Meetups w różnych częściach świata oraz jest twórcą Polonium Network - platformy networkingowej dla naukowców. Polonium Network zapewnia dostęp do ofert pracy, innych badaczy, informacji o ciekawych wydarzeniach, programu mentoringowego i serii wydarzeń Career Cafe.

Linki do strony i mediów społecznościowych Fundacji Polonium:

Strona: www.poloniumfoundation.org

Facebook: @polonium.org

LinkedIn: @polonium-foundation

Twitter: @polonium_org

Instagram: @polonium_foundation

 

Udostępnij