Zmiana dyrektora w NAWA - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Dr Grażyna Żebrowska złożyła rezygnację z funkcji dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Stanowisko dyrektora NAWA pełniła ponad dwa lata.

- Mając na uwadze przede wszystkim dobro agencji, jej pracowników i beneficjentów zrezygnowałam z funkcji dyrektora. Agencją zarządzałam w bardzo trudnym okresie czasu, a mimo to instytucja dynamicznie się rozwinęła, a marka NAWA zyskała większy prestiż i rozpoznawalność. To był dla mnie zaszczyt zarządzać tak potrzebną dla polskiej nauki agencją i współpracować z tak wspaniałym zespołem – mówi dr Grażyna Żebrowska.

Warto zaznaczyć, że dr Grażyna Żebrowska funkcję dyrektora sprawowała w wyjątkowym czasie, związanym m.in. z pandemią COVID-19, protestami na Białorusi oraz wojną w Ukrainie. Odpowiedzią NAWA były – stworzone przy wsparciu polskiej społeczności akademickiej i naukowej - programy takie jak „Solidarni z Białorusią”, „Solidarni z Ukrainą”, a także specjalne, covidowe edycje przedsięwzięć Agencji. 

W tym trudnym czasie udało się jednakże ustabilizować pracę Agencji, czyli przede wszystkim przygotować ofertę programową, która dobrze odpowiada na potrzeby środowiska naukowego w zakresie wymiany i współpracy międzynarodowej. Propozycje NAWA, takie jak programy Anders NAWA, Banach NAWA czy Polskie Powroty zyskały renomę wśród studentów i naukowców.

Wyzwaniem było również zbudowanie pozycji Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w świecie wirtualnym, gdzie swoje miejsce znalazła w czasie pandemii znaczna część zagranicznych targów edukacyjnych, wydarzeń i konferencji naukowych.

Bliska współpraca NAWA z innymi agencjami działającymi w obszarze innowacji i nauki pozwoliła na bardziej efektywne wykorzystywanie funduszy przez polskich naukowców.

O tym, jak dużym zaufaniem cieszy się obecnie Agencja nie tylko w środowisku akademickim, świadczy fakt, że powierzono jej przygotowanie Tygodnia Nauki Polskiej na Expo 2020 w Dubaju. Wydarzenie okazała się sukcesem, o czym najlepiej mówią liczby. Frekwencja w polskim pawilonie wyniosła około 70 tysięcy zwiedzających. To drugi najlepszy wynik w trakcie trwania imprezy.

Międzynarodowe uznanie dla jakości działań NAWA potwierdza podpisana w ubiegłym roku umowa o współpracy ze niemieckim odpowiednikiem – DAAD. Porozumienie pozwoli m.in. na rozszerzanie polsko-niemieckiej współpracy międzyuczelnianej, wspieranie nauczania języka narodowego w kraju drugiej strony czy też wzajemną promocję oferty stypendialnej i współdziałanie w obszarze marketingu zagranicznego systemów szkolnictwa wyższego.

Grazyna Zebrowska 2021

Udostępnij