Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
Zapraszamy do kraju o niezwykłej tradycji wolności, tolerancji i demokracji – kraju, który stworzył pierwszą w Europie konstytucję oraz unię z Litwą będącą wzorem integracji z zachowaniem równych praw; kraju, w którego DNA jest pokojowe rozstrzyganie sporów, a jednocześnie kraju, który dzięki odzyskanej w 1989 roku suwerenności stał się miejscem dynamicznego rozwoju gospodarki i nauki oraz liderem regionu Europy środkowo-wschodniej.
Kursy odbywają się w trybie stacjonarnym i zdalnym w lipcu i sierpniu i trwają 2, 3 lub 4 tygodnie. Są organizowane przez wiodące centra nauczania języka polskiego jako obcego polskich uniwersytetów posiadających akredytację Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Kursy obejmują:
lekcje języka polskiego
wycieczki ze zwiedzaniem największych atrakcji turystycznych regionu
warsztaty i wykłady dotyczące polskiej kultury, historii, zwyczajów, sztuki, życia codziennego
spotkania z Polakami – studentami, przedstawicielami uniwersytetów, politykami, biznesmenami, naukowcami.
Kursy – w tym wszystkie związane z nimi aktywności, a także (w wypadku kursów stacjonarnych) zakwaterowanie i wyżywienie - są bezpłatne. Uczestnicy pokrywają jedynie koszt podróży do Polski i z powrotem oraz koszt ubezpieczenia medycznego wraz z pokryciem ewentualnych kosztów transportu do kraju zamieszkania. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe, ale nie trzeba go wykupywać, jeśli kraj, którego obywatelstwo posiada uczestnik kursu, ma podpisane z Polską odpowiednie umowy.
studenci i nauczyciele akademiccy zagranicznych uczelni, którzy są cudzoziemcami lub posiadają podwójne obywatelstwo (polskie oraz obywatelstwo innego kraju), dla których polski nie jest pierwszym językiem, którzy nie studiują, nie są zatrudnieni i nie mieszkają w Polsce oraz posługują się językiem polskim lub angielskim na poziomie co najmniej B1,
lektorzy-cudzoziemcy, którzy uczą języka polskiego jako obcego w ramach lektoratów na zagranicznych uczelniach, w szkołach polskich i organizacjach polonijnych
stypendyści programu Banacha, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2024/2025.
Na bieżąco sprawdzaj naszą stronę internetową, która jest najważniejszym i najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o kursach. Tam – zazwyczaj pod koniec roku kalendarzowego – publikujemy podstawowe informacje o nadchodzących kursach letnich: terminy kursów, jaka uczelnia organizuje kurs, tryb (stacjonarny bądź zdalny).
Poczekaj, aż uczelnie opublikują formularze aplikacyjne na swoich stronach internetowych – gdy to zrobią, zobaczysz również linki na tej stronie. Czekając, możesz sprawdzić, co uczelnie oferowały rok wcześniej, a także ogólne informacje o poszczególnych uczelniach i organizowanych przez nie kursach i zastanowić się, który kurs najbardziej Ci odpowiada. Możesz również wykorzystać ten czas na uzyskanie rekomendacji od swojego nauczyciela akademickiego.
Wypełnij formularz wybranej uczelni. Możesz również aplikować na kurs swojego drugiego i trzeciego wyboru. Pamiętaj, aby podać adres e-mail, do którego masz łatwy dostęp i który będzie ważny do końca roku kalendarzowego – ankietę ewaluacyjną wysyłamy w trakcie lub po zakończeniu kursu. Zwróć uwagę, że powinieneś regularnie sprawdzać swoją pocztę e-mail (w tym spam), ponieważ jeśli zaakceptowany kandydat nie potwierdzi uczestnictwa w odpowiednim czasie, zamiast niego przyjmowana jest osoba z listy oczekujących.
Czekaj na odpowiedź, wiedząc, że przy tak wielu kandydatach rozpatrywanie wniosków i podejmowanie decyzji zajmuje trochę czasu. Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi w ciągu miesiąca – a zwłaszcza jeśli uczelnia obiecała poinformować Cię o wynikach wcześniej – sprawdź folder ze spamem i – jeśli nadal nie ma tam odpowiedzi – napisz do wybranej uczelni z prośbą o przedstawienie wyniku rekrutacji.
Jeśli otrzymasz miejsce:
potwierdź w podanym czasie, że weźmiesz udział w kursie,
pamiętaj o regularnym sprawdzaniu poczty e-mail i odpowiadaniu na wszystkie prośby uczelni,
pamiętaj o natychmiastowym powiadomieniu uczelni, jeśli w Twojej sytuacji coś się zmieni i nie będziesz mógł wziąć udziału w kursie; późna rezygnacja i nieuczestniczenie w kursie bez wcześniejszego powiadomienia jest wyjątkowo uciążliwe dla uczelni (czasem nie da się znaleźć kogoś innego na ostatnią chwilę) i może skutkować nieprzyznaniem jakiegokolwiek finansowania ze środków Agencji w przyszłości.
Wszyscy uczestnicy kursów NAWA są zobowiązani do wypełnienia ankiety zaraz po zakończeniu kursu.
6. Jeśli nie zostaniesz zaproszony na kurs:
możesz zostać wpisany na listę oczekujących i zostać zaproszony, jeśli ktoś wcześniej przyjęty zrezygnuje,
możesz rozważyć aplikowanie na kurs online, na który w większości przypadków łatwiej jest się dostać; ukończenie kursu online z zaangażowaniem i dobrymi ocenami powinno pomóc Ci dostać się na kurs stacjonarny w kolejnym roku,
możesz rozważyć udział w kursach komercyjnych (niefinansowanych przez Agencję), które są oferowane przez większość akredytowanych uniwersytetów i są co najmniej tej samej jakości, co te finansowane przez Agencję.
osiągnięcie na zajęciach minimalnej frekwencji wskazanej przez ośrodek organizujący kurs,
troska o dobrą atmosferę na zajęciach, o wzajemny szacunek i pomoc,
udział w działaniach ewaluacyjnych w trakcie kursu i po nim, w tym wypełnienie ankiety online w terminie 14 dni od jej udostępnienia, które będzie miało miejsce dzień lub dwa przed zakończeniem kursu,
współpraca z personelem uczelni i wykładowcami w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów kursu,
(dotyczy kursów stacjonarnych) troska o miejsce zakwaterowania, miejsce odbywania zajęć i powierzone materiały dydaktyczne.
Będziemy bardzo szczęśliwi, jeśli kurs przyczyni się do stworzenia trwałej więzi uczestników z Polską i jeśli będą Państwo promowali możliwości, jakie daje nasz kraj do studiowania, pracy, życia i prowadzenia działalności gospodarczej; będziemy także wdzięczni za promocję kursów języka i kultury polskiej, a także innych programów Agencji.
Osoby, które wykażą, że udział w kursie będzie miał swoją kontynuację w ich przyszłości akademickiej lub zawodowej.
Osoby, które będą miały chęć i możliwość upowszechniania dobrej opinii o Polsce w swoich krajach (np. osoby publikujące swoje teksty).
Osoby, które mają dobry wpływ na atmosferę w grupie, mają dobrą motywację do nauki i wnoszą pozytywnego ducha.
Informacje dodatkowe:
Jedna osoba może wziąć udział tylko w jednym kursie w jednym roku (np. 2025), nawet jeśli zostanie przyjęta przez więcej niż jeden uniwersytet. W takim przypadku należy wybrać preferowany uniwersytet i poinformować pozostałe o rezygnacji.
Uczelnie mogą stosować dodatkowe kryteria (takie jak np. różnorodność uczestników kursu), aby zorganizować jak najlepszy kurs.
Program kursu
Program kursu jest bardzo bogaty i atrakcyjny. W przypadku stacjonarnego kursu dla studentów i nauczycieli akademickich obejmuje co najmniej:
15 godzin tygodniowo podstawowych zajęć z języka polskiego w grupach na odpowiednich poziomach, przy czym:
w przypadku zajęć na poziomach A1 i A2 liczba osób na zajęciach w jednej grupie nie może przekraczać 12,
liczba osób na zajęciach w jednej grupie na żadnym poziomie nie może przekraczać 18.
10 godzin tygodniowo dodatkowych zajęć, w tym m.in.:
wykłady z historii i kultury Polski,
imprezy integracyjne,
warsztaty,
realizowane wspólnie projekty,
wyjścia kulturalne.
Jedna na tydzień wycieczka poza miasto, w którym odbywa się kurs,
Materiały dydaktyczne – w tym co najmniej jeden podręcznik lub skrypt.
Szczegółowe informacje dotyczące zakwaterowania i wyżywienia oraz innych rodzajów kursów znajdują się w załączniku.
Kontakt w sprawie kursów
Informacji o kursach w ramach programu Letnie kursy NAWA udziela koordynator Programu – Adam Brańko: