Ostatnie wolne miejsca na kursach finansowanych przez Agencję w ramach programu Letnie kursy NAWA
Proces rekrutacji na letnie kursy języka i kultury polskiej finansowane przez Agencję już się praktycznie zakończył, ale są jeszcze pojedyncze miejsca na kursach zdalnych organizowanych przez Uniwersytet Śląski w dniach 1-21 sierpnia br. – szczególnie na kursie dla lektorów. Więcej informacji o kursach można znaleźć tutaj
Wolne miejsca na komercyjnych stacjonarnych kursach prowadzonych przez ośrodki akredytowane przez Agencję już także się skończyły, ale letnie kursy języka polskiego prowadzi wiele innych polskich uczelni i szkół prywatnych.
Jeśli chodzi o przyszłoroczne kursy finansowane przez Agencję, należy sprawdzać informacje, które będą się ukazywać na tej stronie. Początek rekrutacji planujemy na styczeń 2025 roku, a bardziej szczegółowe informacje dotyczące letnich kursów w roku 2025 powinny pojawić się w listopadzie lub grudniu 2024 roku.
Informacje o poszczególnych kursach finansowanych przez Agencję
Wszystkie kurs stacjonarne są intensywne (ok. 7 godzin zajęć w ciągu jednego dnia), natomiast kursy zdalne mogą być bardziej intensywne (ok. 6 godz. dziennie) lub standardowe (ok. 4 godz. dziennie).
Ze względu na dużą liczbę osób na liście rezerwowej bardzo prosimy osoby, które potwierdziły obecność na kursie, a których sytuacja się zmieniła, o jak najszybsze informowanie organizatorów kursu.
- Uniwersytet Śląski zorganizuje pięć kursów w sierpniu: (więcej informacji: https://www.sjikp.us.edu.pl/pl/letnia-szkola-jezyka-literatury-i-kultury-polskiej/):
- stacjonarny kurs NAWA dla studentów i nauczycieli akademickich w Cieszynie w dniach 1-28 sierpnia 2024 r. (brak miejsc finansowanych przez Agencję na tym kursie)
- zdalny kurs NAWA dla studentów i nauczycieli akademickich w dniach 1-21 sierpnia 2024 r.
- intensywny zdalny kurs NAWA dla studentów i nauczycieli akademickich w dniach 1-21 sierpnia 2024 r.
- stacjonarny kurs NAWA dla lektorów-cudzoziemców w Cieszynie w dniach 1-21 sierpnia 2024 r.
- zdalny kurs NAWA dla lektorów-cudzoziemców w dniach 1-21 sierpnia 2024 r.
Informacje o kursie dla lektorów można znaleźć tutaj
- Uniwersytet Łódzki zorganizuje intensywny zdalny kurs NAWA dla studentów i nauczycieli akademickich w dniach 5-25 sierpnia 2024 r. Formularz do zapisów dostępny jest tutaj . Osoby, które już się zapisały, powinny kierować pytania na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II organizuje stacjonarny kurs NAWA dla studentów i nauczycieli akademickich w Lublinie w dniach 1-28 lipca 2024 r. Zapisy na kursy finansowane przez Agencję zostały już zakończone ze względu na brak wolnych miejsc. Wszelkie pytania należy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
- Uniwersytet Wrocławski zorganizuje dwa kursy dla studentów i nauczycieli akademickich w dniach 7-27 lipca 2024 r. : stacjonarny we Wrocławiu i intensywny zdalny. Zapisy na kursy finansowane przez Agencję zostały już zakończone ze względu na brak wolnych miejsc. Wszelkie pytania – w tym dotyczące kursów komercyjnych - należy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zorganizuje stacjonarny kurs NAWA dla studentów i nauczycieli akademickich w Poznaniu w dniach 22 lipca - 11 sierpnia 2024 r. Zapisy na kursy finansowane przez Agencję zostały już zakończone ze względu na brak wolnych miejsc. Wszelkie pytania – w tym dotyczące kursów komercyjnych - należy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej zorganizuje stacjonarny kurs NAWA dla studentów i nauczycieli akademickich w Lublinie w dniach 6-26 lipca 2024 r. Zapisy zostały już zakończone ze względu na brak wolnych miejsc. Wszelkie pytania należy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapraszamy do Polski!
Zapraszamy do kraju o niezwykłej tradycji wolności, tolerancji i demokracji – kraju, który stworzył pierwszą w Europie konstytucję oraz unię z Litwą będącą wzorem integracji z zachowaniem równych praw; kraju, w którego DNA jest pokojowe rozstrzyganie sporów, a jednocześnie kraju, który dzięki odzyskanej w 1989 roku suwerenności stał się miejscem dynamicznego rozwoju gospodarki i nauki oraz liderem regionu Europy środkowo-wschodniej.
Letnie kursy NAWA dają niepowtarzalną szansę nie tylko na naukę języka, ale także na zwiedzanie największych atrakcji turystycznych, na poznawanie polskiej kultury i historii, poznawanie Polaków oraz integrację z uczestnikami kursów z kilkudziesięciu krajów świata, którzy dzielą tę samą pasję do poznawania Polski i języka polskiego.
Do udziału w kursie zaproszeni są:
studenci i nauczyciele akademiccy zagranicznych uczelni, którzy są cudzoziemcami lub posiadają podwójne obywatelstwo (polskie oraz obywatelstwo innego kraju), dla których polski nie jest pierwszym językiem, którzy nie studiują, nie są zatrudnieni i nie mieszkają w Polsce oraz posługują się językiem polskim lub angielskim na poziomie co najmniej B1,
- lektorzy-cudzoziemcy, którzy prowadzą kursy z języka polskiego jako obcego w zagranicznych ośrodkach akademickich.
Kursy – w tym wszystkie związane z nimi aktywności, a także (w wypadku kursów stacjonarnych) zakwaterowanie i wyżywienie - są bezpłatne. Uczestnicy pokrywają jedynie koszt podróży do Polski i z powrotem oraz koszt ubezpieczenia medycznego wraz z pokryciem ewentualnych kosztów transportu do kraju zamieszkania. Ubezpieczenie to jest obowiązkowe, ale nie trzeba go wykupywać, jeśli kraj, którego obywatelstwo posiada uczestnik kursu, ma podpisane z Polską odpowiednie umowy.
Do obowiązków uczestników kursów należą także:
- osiągnięcie wskazanej przez ośrodek organizujący kurs minimalnej frekwencji na zajęciach,
- udział w działaniach ewaluacyjnych w trakcie kursu i po jego zakończeniu, w tym wypełnienie w ciągu 14 dni od jej udostępnienia ankiety on-line, do której dostęp zostanie przekazany przed zakończeniem kursu,
- współdziałanie z organizatorem i prowadzącymi zajęcia lektorami w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów kursu,
- dbałość o miejsce zakwaterowania, miejsca odbywania zajęć i o powierzone materiały dydaktyczne (dotyczy kursów stacjonarnych).
Ważne: Jedna osoba może w jednym (np. 2024) roku uczestniczyć tylko w jednym kursie, nawet jeśli dostanie zaproszenie do udziału z kilku miejsc. W takim przypadku należy wybrać preferowany kurs oraz powiadomić o rezygnacji z pozostałych.
Wytyczne dotyczące rekrutacji na kursy stacjonarne dla studentów i nauczycieli akademickich są następujące:
- jak największy odsetek osób, które nie korzystały jeszcze z tej formy wsparcia Państwa Polskiego,
- jak największy odsetek studentów i nauczycieli akademickich pochodzących z krajów o wysokim poziomie akademickim wskazanych na załączonej liście,
- przyjęcie na kurs studentów i nauczycieli akademickich, które wiążą swoją karierę akademicką lub zawodową z Polską – np. osoby, które chcą studiować w Polsce czy przyszłych lektorów języka polskiego,
- przyjęcie na kurs osób, których osiągnięcia - np. akademickie - pozycja w środowisku lub możliwości wpływania na opinię publiczną w swoim środowisku bądź kraju zwiększają prawdopodobieństwo, że pozytywne opinie o Polsce i życzliwy do niej stosunek upowszechnią się - np. preferowanie osób, które publikują swoje teksty,
- różnorodność uczestników pod względem kraju pochodzenia, uczelni, środowisk, wydziałów, na których studiują.
Proces rekrutacji obejmuje:
- wypełnienie ankiety zamieszczonej na stronach internetowych uczelni we wskazanych terminach,
- poinformowanie wszystkich kandydatów, którzy spełnili podstawowe wymagania, o przyjęciu na kurs lub umieszczeniu na liście oczekujących,
- potwierdzenie przez kandydata udziału w kursie po otrzymaniu informacji o przyjęciu. Należy regularnie sprawdzać swoją pocztę elektroniczną (również spam), gdyż w przypadku, gdy zaakceptowany kandydat nie potwierdzi udziału, osoba z listy oczekujących zostanie przyjęta na jego miejsce. Należy mieć też świadomość, że późne rezygnacje lub niepojawienie się kursie bez uprzedzenia (po wcześniejszym potwierdzeniu) jest dla uczelni wyjątkowo uciążliwe i może spowodować nieprzyjęcie w przyszłości danej osoby na kursy w kolejnych latach.
- utrzymywanie kontaktu z uczelnią poprzez regularne sprawdzanie skrzynki e-mailowej, aby wszystkie aktualne informacje docierały do kandydata; powinien on odpowiadać na pytania i prośby organizatorów oraz wypełnić test plasujący, jeśli zostanie o to poproszony.
Uczelnia prześle zaproszenie/potwierdzenie wszystkim kandydatom, którzy muszą się starać o wizę, aby przyjechać do Polski (dotyczy wyłącznie kursów stacjonarnych).
Program kursu jest bardzo bogaty i atrakcyjny. W przypadku stacjonarnego kursu dla studentów i nauczycieli akademickich obejmuje co najmniej:
15 godzin tygodniowo podstawowych zajęć z języka polskiego w grupach na odpowiednich poziomach, przy czym:
- w przypadku zajęć na poziomach A1 i A2 liczba osób na zajęciach w jednej grupie nie może przekraczać 12,
- liczba osób na zajęciach w jednej grupie na żadnym poziomie nie może przekraczać 18.
10 godzin tygodniowo dodatkowych zajęć, w tym m.in.:
- wykłady z historii i kultury Polski,
- imprezy integracyjne,
- warsztaty,
- realizowane wspólnie projekty,
- wyjścia kulturalne.
Jedna na tydzień wycieczka poza miasto, w którym odbywa się kurs,
Materiały dydaktyczne – w tym co najmniej jeden podręcznik lub skrypt.
Szczegółowe informacje dotyczące zakwaterowania i wyżywienia oraz innych rodzajów kursów znajdują się w załączniku.
W załączniku znajduje się lista krajów, których obywatelstwo daje preferencje w procesie rekrutacji na kurs: Lista krajów preferowanych
Informacji o kursach w ramach programu Letnie kursy NAWA udziela koordynator Programu – Adam Brańko:
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefon: +48 22 390 35 10
Tel. komórkowy: +48 451 058 650