Program Lektorzy - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Jednym z ustawowych zadań Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej jest promowanie języka polskiego poza granicami Polski. Zadanie to NAWA realizuje m.in. przez współpracę z ponad 80 uniwersytetami na całym świecie, w których prowadzone są lektoraty języka polskiego.

mapa lektorów.png

Mapa lektoratów NAWA – stan na rok akademicki 2018/2019

Co roku w ramach Programu Lektorzy NAWA organizuje nabór lektorów, którzy delegowani są do zagranicznych uczelni, gdzie uczą języka polskiego i wprowadzają studentów-obcokrajowców w świat polskiej kultury, historii, sztuki i nauki. W procedurze rekrutacyjnej wyłaniani są najlepsi lektorzy – kompetentni i zaangażowani, których zadaniem jest promowanie języka polskiego i kultury polskiej za granicą, szczególnie w środowisku akademickim.

Lektor języka polskiego powinien posiadać nie tylko odpowiednie przygotowanie merytoryczne (np. studia o specjalności glottodydaktycznej) i doświadczenie w pracy, ale również wykazywać się takimi cechami, jak otwartość na inne kultury, gotowość do podejmowania nowych wyzwań, umiejętność organizowania warsztatu pracy, wysoka kultura osobista i umiejętności komunikacyjne. Ponadto powinien zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa – jako na osobie reprezentującej język i kulturę polską w obcym społeczeństwie. Czyni to z niego ambasadora polskości za granicą, a jego działania powinny być wizytówką naszego kraju. Z racji swojej pozycji lektor może również skutecznie informować i zachęcać studentów do podejmowania studiów w Polsce, przygotowywać uczących się języka polskiego do egzaminów certyfikatowych, gromadzić informacje na temat zainteresowania językiem i kulturą naszego kraju, promować wydarzenia kulturalne za granicą, a przede wszystkim wspomagać NAWA w działaniach informacyjno-promocyjnych.

O skierowanie do zagranicznego ośrodka akademickiego mogą ubiegać się obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, lektorzy języka polskiego z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem. Zasady naboru i delegowania lektorów reguluje Ogłoszenie o naborzeoraz Regulamin Programów NAWA - Programy dla os. fizycznych

Udostępnij

Menu