Program Lektorzy - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Program Lektorzy NAWA realizuje jedno z kluczowych zadań Agencji, którym jest upowszechnianie języka polskiego poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz wpisuje się w szersze działania państwa polskiego promujące w świecie polską kulturę, szkolnictwo wyższe i naukę. Lektorzy i lektorki NAWA pracują obecnie w ponad 30 krajach na 5 kontynentach, gdzie prowadzą lektoraty języka polskiego na studiach polonistycznych, polonoznawczych i slawistycznych, a także w ramach innych kierunków w 80 zagranicznych uczelniach. W każdym roku akademickim uczą łącznie około 2500-3000 osób na całym świecie.

Lektorzy i lektorki NAWA są doskonale przygotowani do pracy dydaktycznej. Są specjalistami w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego, mają duże w doświadczenie w pracy z obcokrajowcami. Cechuje ich otwartość na inne kultury, gotowość do podejmowania nowych wyzwań, umiejętność organizowania warsztatu pracy, wysoka kultura osobista i umiejętności komunikacyjne. Posiadają wielorakie kompetencje umożliwiające wykonywanie niełatwej, ale też bardzo interesującej i prestiżowej pracy.

Lektorzy i lektorki NAWA współpracują z ośrodkami akademickimi, placówkami dyplomatycznymi i organizacjami polonijnymi, a efektem tej współpracy są ważne i interesujące wydarzenia kulturalne, np. festiwale, warsztaty, koncerty, wystawy, pokazy filmów i spotkania autorskie. Ponadto promują programy stypendialne NAWA, informują o zasadach przyznawania stypendiów i możliwościach studiowania oraz realizowania projektów badawczych w Polsce.

NAWA wspiera powstawanie nowych lektoratów języka polskiego poza granicami Polski przez rekrutowanie kandydatów zgodnie z oczekiwaniami uczelni oraz delegowanie lektorek i lektorów języka polskiego. Zagraniczne uczelnie zainteresowane utworzeniem lektoratu języka polskiego i współpracą z NAWA prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij