Informacje dla nowych ośrodków akademickich - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

W każdym roku Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) włącza nowe ośrodki akademickie na listę miejsc, do których kieruje Lektorów języka polskiego jako obcego.

W celu nawiązania współpracy pomiędzy NAWA a nowymi ośrodkami akademickimi, prosimy o zapoznanie się z poniższymi wytycznymi, które regulują kwestie związane z włączeniem ośrodka do Programu oraz delegowaniem Lektorów języka polskiego do ośrodków akademickich, z którymi NAWA jeszcze nie współpracowała:

 • Chęć udziału w rekrutacji nowych ośrodków do Programu należy kierować na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 • W odpowiedzi zostanie przesłana instrukcja do rejestracji i logowania w systemie teleinformatycznym NAWA, w którym należy wypełnić Formularz dla uczelni zagranicznych wnioskujących o skierowanie lektora języka polskiego jako obcego
  w wersji on-line.
 • Uzupełniony Formularz powinien zawierać szczegółowe informacje o kursie językowym wraz z opisem wymagań, jakie musi spełniać lektor języka polskiego,
  który ma zostać wybrany w ramach procedury rekrutacji NAWA.
 • Wypełnienie Formularza poprzez wskazanie aktualnych wytycznych, danych kontaktowych oraz Państwa oczekiwań wobec lektorów języka polskiego, pozwoli nam w sposób profesjonalny przeprowadzić proces rekrutacji kandydatów.
 • Bardzo ważne jest by Formularz wypełnić i złożyć do końca października roku poprzedzającego rok akademicki, w którym ośrodek akademicki chciałby przystąpić do Programu.

Np. W przypadku chęci udziału uczelni w programie w roku akademickim 2024/2025, Formularz należało złożyć najpóźniej do października 2023 roku. Podążając tą samą zasadą, do października 2024 NAWA przyjmuje zgłoszenia nowych ośrodków akademickich na rok akademicki 2025/2026.

 

 • W celu aplikowania o włączenie do Programu, a w następstwie skierowanie Lektora języka polskiego jako obcego, konieczne jest dołączenie Rekomendacji placówki dyplomatycznej popierającej udział ośrodka akademickiego i potrzebę tworzenia lektoratu we współpracy
  z NAWA. Rekomendację można dołączyć do Formularza on-line lub przesłać bezpośrednio do NAWA.
 • W grudniu danego roku specjalnie powołana Komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele MSZ, MEiN oraz NAWA, na podstawie otrzymanych Formularzy, wybiera nowe ośrodki,
  które w kolejnym roku akademickim zostaną włączone do Programu Lektorzy NAWA.
 • Uczelnie są weryfikowane pod względem formalnym i merytorycznym.
 • Proszę zwrócić uwagę, iż przesłanie Formularza jest warunkiem koniecznym udziału
  w rekrutacji, ale nie determinuje włączenia do programu. To komisja decyduje o tym, które ośrodki zostaną włączone do naboru na kolejny rok akademicki. 
 • Każda uczelnia, która zostanie włączona do Programu i do której NAWA skieruje Lektora języka polskiego powinna podpisać porozumienie z Agencją, które reguluje ogólne zasady współpracy. Zgodnie z tymi zasadami oczekujemy od uczelni przyjmującej podpisania umowy z lektorem, zagwarantowania wynagrodzenia oraz zakwaterowania (lub pomocy w jego zorganizowaniu).

Informujemy również, iż rekrutacja Lektorów do Programu na dany rok akademicki zaczyna się z początkiem roku kalendarzowego, co oznacza, że ​​na rok akademicki 2024/2025 rekrutacja lektora języka polskiego rozpoczyna się w styczniu 2024 roku, na rok akademicki 2025/2026 w styczniu 2025.

Zwyczajowo w kwietniu Zespół oceniający dokonuje wyboru kandydatów,
w maju dokumentacja rekomendowanych lektorów jest przedstawiana ośrodkowi akademickiemu, natomiast w czerwcu następuje ogłoszenie wyników rekrutacji lektorów.
Do ośrodków kierowani są lektorzy, którzy swoje kandydatury zgłosili przez system teleinformatyczny NAWA.

W nawiązaniu do wszystkich powyższych informacji pragniemy poinformować, iż nabór i rekrutacja nowych ośrodków akademickich na rok 2024/2025 został już zakończony.

Zachęcamy do aplikowania do Programu na rok akademicki 2025/2026!

By uzyskać wspomnianą instrukcję i dostęp Formularza w wersji on-line, proszę o wiadomość na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udostępnij