Polna 40 podczas Powstania Warszawskiego - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Dziś wyjątkowo intensywnie wspominamy, co działo się w Warszawie ponad 70 lat temu. O 17.00 na ulicach zawyją syreny, zatrzymają się samochody i przechodnie, aby uczcić pamięć Powstania Warszawskiego.

Siedziba NAWA znajduje się w historycznym miejscu - zabytkowej kamienicy przy ulicy Polnej 40. Przed wojną i w trakcie mieszkała tutaj pisarka Maria Dąbrowska - autorka "Nocy i Dni".

„O dziewiątej i pół przez otwarte okna mojego pokoju w bławej mgiełce po raz pierwszy wśród tej strzelającej ciszy słyszymy wielką ludzką wrzawę. Rozpoznajemy słowa: »Niech żyje...«, a potem ogromny tłumny śpiew »Roty« gdzieś od strony Zbawiciela. Rozpłakałam się" - zanotowała w "Dziennikach" pisarka w pierwszych dniach sierpnia.

Po upadku Powstania, 2 października jak tysiące innych warszawiaków zmuszona była opuścić miasto. Zostawiła kartkę na drzwiach z prośbą o poszanowanie jej mienia. Niestety, po powrocie do Warszawy w lutym 1945 r. zastała mieszkanie splądrowane.

 

Polna 40 wspolny adres NAWA i Marii Dabrowskiej

 

Udostępnij

Menu