Zapraszamy polskie uczelnie zainteresowane rozwijaniem współpracy akademickiej i naukowej z niemieckimi instytucjami nauki i szkolnictwa wyższego do udziału w wydarzeniach NAWA w Berlinie. W ramach programu odbędzie się także spotkanie z młodzieżą polonijną.
Polskie i niemieckie uczelnie łączą partnerskie relacje rozwijane od wielu dekad. Współpraca akademicka z krajem sąsiedzkim rozwija się intensywnie od lat na poziomie zarówno rządowym jak i międzyuczelnianym. Szczególnie ważne są także relacje łączące narodowe agencje i organizacje. Warto tu wskazać choćby na DAAD, DFG, Towarzystwo Maxa Plancka czy też działalność Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki.
Ponadto Rządy Polski i Niemiec planują odnowić wspólną deklarację intencji ws. współpracy dwustronnej i europejskiej w obszarze badań i rozwoju - wynika z dokumentu "Polsko-niemiecki plan działania". Rozmowy na ten temat miały miejsce w lipcu tego roku.
Należy podkreślić, iż z danych niemieckiego federalnego urzędu statystycznego (stan na grudzień 2021 r.) wynika, że w Niemczech mieszka 870 995 osób posiadających wyłącznie polskie obywatelstwo. Z kolei według Narodowego Spisu Powszechnego przeprowadzonego w Polsce w 2021 roku narodowość niemiecką zadeklarowało 144 177 osób.
Potencjał rozwoju relacji akademickich pomiędzy Polską a Niemcami, jak również możliwość dotarcia do znacznej grupy młodzieży polonijnej, to kluczowe argumenty determinujące organizację w Berlinie wydarzeń z cyklu Edu&Science oraz Polonia Meetings.
Wskazując na powyższe, NAWA wraz z Ambasadą RP w Berlinie, z końcem listopada 2024 r., zorganizują wydarzenia, których celem będzie nawiązanie kontaktów z niemieckimi instytucjami akademickimi oraz dotarcie do młodzieży polonijnej z ofertą stypendialną i studiów w Polsce.
Spotkanie z cyklu Edu&Science Meeting odbędzie się 29 listopada w siedzibie Ambasady RP w Berlinie w godzinach popołudniowych. Wezmą w nim udział przedstawiciele niemieckiego środowiska akademickiego i naukowego a także Polonia naukowa. Udział w wydarzeniu będzie okazją do zaprezentowania dotychczasowej współpracy polskich uczelni z niemieckimi oraz do dyskusji nad nowymi projektami.
Na sobotę 30 listopada zaplanowane zostało spotkanie z młodzieżą polonijną i rodzicami, dyrektorami oraz nauczycielami szkól polskich. W ramach wydarzenia zostanie zaprezentowana oferta NAWA oraz polskich uczelni. Po wystąpieniach odbędzie się część targów polskich uczelni tj. spotkań przy stolikach i możliwości zadania szczegółowych pytań o oferty uczelni.
Rejestracja
Udział w wydarzeniach możliwy jest po dokonaniu rejestracji, która będzie otwarta do 24 października 2024 r., godz. 16:00. Przypominamy, że z uwagi na przepisy RODO, każdy członek delegacji uczelni musi dokonać indywidualnej rejestracji na wydarzenie: https://nawa.gov.pl/rejestracja-science-and-polonia-meetings-berlin-2024.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 532 755 631
Współorganizatorem wszystkich wydarzeń organizowanych w listopadzie w Berlinie jest Ambasada RP w Berlinie.
Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez NAWA opracowaniem „Współpraca akademicka pomiędzy Polska a Niemcami”