Arqus European University - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Okres realizacji

2022-2026

Budżet

14 000 000 EUR

 

Grafika: mapa Europy z zaznaczonymi uczelniami – członkami sojuszu

Członkowie sojuszu (do oznaczenia na mapie wraz z flagami państw)

  • Uniwersytet w Granadzie (Hiszpania) – koordynator sojuszu
  • Uniwersytet Wrocławski (Polska)
  • Uniwersytet w Minho (Portugalia)
  • Uniwersytet Padewski (Włochy)
  • Uniwersytet Claude Bernard Lyon 1 (Francja)
  • Uniwersytet Wileński (Litwa)
  • Uniwersytet w Lipsku (Niemcy)
  • Uniwersytet w Grazu (Austria)
  • Uniwersytet w Maynooth (Irlandia)

 

O sojuszu

Sojusz Arqus to długoterminowa inicjatywa łącząca 9 prestiżowych wszechstronnych uczelni badawczych, które podzielają przekonanie, że współpraca europejska jest niezbędna dla globalnej przyszłości ich instytucji. Arqus jako sojusz skoncentrowany na ludziach ma na celu promowanie wielojęzycznego, międzynarodowego, przedsiębiorczego i innowacyjnego podejścia w zapewnianiu edukacji, badań i innowacji. Uczelnie Arqus wspólnie pracują nad tworzeniem przyszłościowego, otwartego, zintegrowanego i nastawionego na badania naukowe Uniwersytetu Europejskiego.

Celem sojuszu Arqus jest przekształcenie europejskiego szkolnictwa wyższego, badań i innowacji poprzez głęboką współpracę i stopniową integrację oraz dążenie do sprawiedliwej i zrównoważonej przyszłości poprzez: kształcenie krytycznych i społecznie zaangażowanych obywateli europejskich, wyposażonych w umiejętność uczenia się przez całe życie (bez pozostawiania kogokolwiek w tyle); generowanie doskonałej, otwartej, opartej na wyzwaniach, innowacyjnej i refleksyjnej wiedzy; działanie jako zaangażowany wielopoziomowy gracz społeczny i globalny.

 

Zadania, za które odpowiada Uniwersytet Wrocławski  

Uniwersytet Wrocławski jest współkoordynatorem w 3 pakietach roboczych: Arqus Living Lab (żywe laboratrium Arqus), Arqus Communities of Practice (wspólnoty praktyków Arqus), Digital Arqus (cyfrowy Arqus).

Rezultaty – co już udało się osiągnąć w ramach sojuszu

Uniwersytet Wrocławski przystąpił oficjalnie do sojuszu w lipcu 2022 r. po zaakceptowaniu przez Komisję Europejską nowego wniosku przygotowanego przez alians Arqus, który działał już od 2018 r. i w nowym konkursie wystąpił w składzie poszerzonym o Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Minho. Umowa konsorcjalna został podpisana w październiku 2022 r. i pierwsze robocze spotkania dotyczące poszczególnych pakietów roboczych rozpoczęły się w listopadzie 2022 r., stąd jesteśmy na początku naszej drogi w realizacji zadań i zamierzeń naszego konsorcjum.

Najbardziej dumni jesteśmy z…

…z pewnością z przynależności do sojuszu Arqus. Traktujemy to wyróżnienie jako wyzwanie, które podejmujemy, aby Uniwersytet Wrocławski stał się uniwersytetem europejskim na miarę XXI wieku, mierzącym się z wszystkimi ważnymi dla naszej społeczności kwestiami.

Największe wyzwania…

Już na początku naszej drogi w sojuszu widzimy, że wyzwaniem jest zaangażowanie społeczności akademickich w działania konsorcjum i promocja Arqusa jako ważnej sprawy dla całej uczelni.

 

Arqus w programie „Solidarni z Ukrainą”

Celem projektu Arqus dla Ukrainy jest nawiązanie współpracy pomiędzy uczelniami ukraińskimi a członkami sojuszu Arqus. Planujemy osiągnąć ten cel poprzez organizowanie szkół letnich z dziedziny nauk politycznych i nauk przyrodniczych, 3 warsztaty dla przedstawicieli uczelni ukraińskich z reprezentantami komitetu sterującego oraz liderami poszczególnych pakietów roboczych Arqus, a także przez wizyty studyjne studentów i kadry z Ukrainy w uczelniach sojuszu. Zaplanowane formy działań, takie jak szkoły letnie, spotkania warsztatowe, wizyty studyjne, pozwolą na zbudowanie sieci kontaktów i zapoczątkowanie nawiązania pogłębionej współpracy również w innych dziedzinach niż te zaproponowane w projekcie.

Zakładanym efektem projektu jest z jednej strony wprowadzenie uczelni ukraińskich w ideę, metodologię i obszar działań inicjatywy „Uniwersytety Europejskie”, z drugiej zaś pogłębienie wiedzy wśród społeczności akademickich uczelni uczestniczących w sojuszu Arqus na temat Ukrainy, jej historii, tożsamości i aspiracji wolnościowych.

Uniwersytet Wrocławski jako koordynator projektu Arqus dla Ukrainy jest łącznikiem pomiędzy uczelniami ukraińskimi a członkami sojuszu. Wszystkie zadania przewidziane w projekcie mają na celu nawiązanie współpracy pomiędzy uczelniami ukraińskimi i uniwersytetami Arqus i stworzenie płaszczyzny do dzielenia się doświadczeniem z zakresu zarządzania uczelnią, prowadzenia procesu dydaktycznego, prowadzenia badań naukowych, omówienia roli uczelni w otoczeniu społeczno-ekonomicznym, czyli czy i jak realizowana jest trzecia misja uniwersytetu. Partnerzy z Ukrainy uczestniczą we wszystkich przewidzianych działaniach projektowych. Uzgodniliśmy już ogólny plan działania w projekcie, wyznaczyliśmy terminy 2 szkół letnich oraz 3 warsztatów. Obecnie uzgadniamy realizację wizyt studyjnych.

Zadanie, które jest największym wyzwaniem, to organizacja wizyt studyjnych. Przy założeniu, że z każdej uczelni ukraińskiej chcemy wysłać do uczelni sojuszu po 5 osób z administracji, 5 nauczycieli akademickich i 5 studentów lub doktorantów, a mamy 9 ośrodków do wyboru, będzie to skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie.

 

Dofinansowanie NAWA – 891 178,40 zł.

 

Ukraińskie uczelnie partnerskie uczestniczące w projekcie Arqus dla Ukrainy

(Tu mapa Ukrainy z zaznaczonymi uczelniami)

  1. Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki
  2. Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki
  3. Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza
  4.  Uniwersytet Narodowy „Akademia Kijowsko-Mohylańska”

 

Koordynatorka projektu Arqus na Uniwersytecie Wrocławskim   

dr hab. Patrycja Matusz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, jest prorektorką ds. projektów i relacji międzynarodowych. Przez większość życia związana z Uniwersytetem Wrocławskim. W latach 1996-2000 studiowała niderlandystykę i germanistykę. W latach 2016-2020 pełniła funkcję prodziekana ds. studenckich i rozwoju Wydziału Nauk Społecznych UWr. Od 2020 r. jest prorektorką ds. projektów i relacji międzynarodowych. Naukowo zajmuje się kwestiami migracji międzynarodowej, zarządzania migracjami, integracją migrantów i edukacją międzykulturową. Kieruje 2 projektami finansowanymi z programu Horyzont 2020. Dzięki jej działaniom Uniwersytet Wrocławski jest członkiem sojuszu Arqus oraz wzmocnił współpracę z partnerami sieci InclusU. Doprowadziła także do podpisania listu intencyjnego o współpracy z Politechniką Wrocławską w celu wspólnego działania na rzecz umiędzynarodowienia. Współpracuje także z Radą Europy, Komisją Europejską, samorządem terytorialnym oraz samorządem lokalnym.

 

Więcej o ARQUS:

https://arqus-alliance.eu/

https://uwr.edu.pl/sojusz-arqus/

https://arqus-alliance.eu/

https://uwr.edu.pl/sojusz-arqus/

 

Więcej o ARQUS dla Ukrainy:

https://uwr.edu.pl/arqus-i-uczelnie-w-ukrainie-wspolpraca/

https://uwr.edu.pl/arqus-dla-ukrainy-warsztaty/

 

 

Udostępnij