European Consortium of Innovative Universities - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Okres realizacji:

2023-2026

Budżet:

19 000 000 EUR

 

Grafika: mapa Europy z zaznaczonymi uczelniami – członkami sojuszu

Członkowie sojuszu (do oznaczenia na mapie wraz z flagami państw)

  • Uniwersytet Mondragon (Hiszpania) – koordynator sojuszu
  • Politechnika Koszalińska (Polska)
  • Spółdzielczy Uniwersytet Krajowy Badenii-Wirtembergii (Niemcy)
  • FH Joanneum (Austria)
  • Uniwersytet Nauk Stosowanych w Sawonii (Finlandia)
  • Instytut Zaawansowanych Technologii Przemysłowych w Bidart (Francja)
  • Uniwersytet Jana von Neumanna (Węgry)
  • Szkoła Biznesu PAR w Rijece (Chorwacja)
  • Maltańskie Kolegium Sztuki, Nauki i Technologii (Malta)

 

O sojuszu

EU4DUAL to sojusz 9 europejskich uczelni ukierunkowany na kształcenie dualne i praktyczne, czyli ściśle powiązane z biznesem i przemysłem. Studia dualne i praktyczne to nowoczesny model kształcenia łączący tradycyjne zajęcia akademickie z pracą zawodową. Są doskonałą odpowiedzią na potrzeby rynku pracy, jako alternatywna forma pozyskania pracowników (pracodawcy podczas zajęć praktycznych mają możliwość zaproponowania studentom stażu i zatrudnienia w swojej firmie). Zadaniem EU4DUAL będzie zatem rozwijanie kształcenia praktycznego na kierunkach technicznych, społecznych, humanistycznych i artystycznych na poziomie europejskim, a także prowadzenie badań naukowych (aplikacyjnych i wdrożeniowych) we współpracy z przemysłem.

EU4DUAL jest pierwszym tego typu projektem nakierowanym na kształcenie dualne i praktyczne oraz wzmacnianie więzi między badaniami a potrzebami przemysłu. Instytucje partnerskie (9) i sieć ponad 35 biznesowych partnerów stowarzyszonych będą wspólnie działać na rzecz zintegrowania edukacji, badań, innowacji i usług dla społeczeństwa na poziomie regionalnym z misją wykorzystania transnarodowej edukacji dualnej. W konsekwencji pozwoli to sprostać wyzwaniom gospodarczym i społecznym współczesnej Europy.

Politechnika Koszalińska stawia sobie za cel wspólne wypracowanie programów nastawionych na kształcenie praktyczne oraz propagowanie dobrych praktyk w kraju i całej Unii Europejskiej. Kolejnym celem jest wzmocnienie współpracy z otoczeniem gospodarczym, aby jak najskuteczniej łączyć prowadzone badania z oczekiwaniami partnerów przemysłowych.

 

Zadania, za które odpowiada Politechnika Koszalińska

Politechnika Koszalińska jest współkoordynatorem pakietu roboczego nr 3 (WP3) – Innovation Challenges (Innowacyjne wyzwania). Wspólnie z Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Sawonii nasza uczelnia skupi się na utworzeniu systemu zarządzania pracą nad tzw. grand challenges (kluczowe wyzwania), którymi są: future of work, green economy oraz healthy living. WP3 zakłada również ustanowienie struktur wsparcia oraz planowania niezbędnych do sporządzenia ofert wspólnych studiów dualnych. Politechnika Koszalińska jest ponadto współliderem jednego z kluczowych wyzwań, tj. future of work, które ma na celu wypracowanie mechanizmów kształcenia, badań i kooperacji odpowiadających potrzebom przyszłego rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań związanych z przemysłem przyszłości. Future of work ma zatem na celu działać horyzontalnie i skupiać się nie tylko na elementach technologicznych, ale również na organizacyjnych obszarach badawczych. Z tego powodu WP3 jest bezpośrednio związany z pakietem roboczym nr 5 (WP5), czyli Dual-Research for Social Impact (Wspólne badania na rzecz oddziaływania społecznego), któremu przyświeca cel ustanowienia mechanizmów, wspólnych zasobów i narzędzi do prowadzenia kolektywnych projektów badawczych, wspólnego ubiegania się o granty badawcze itp. WP5 dąży również do opracowania wspólnego podwójnego doktoratu.

 

Rezultaty – co już udało się osiągnąć w ramach sojuszu

Politechnika Koszalińska rozpoczęła transformację własnego systemu kształcenia i badań, dostosowując go do wyzwań i priorytetów konsorcjum. Dotyczy to m.in. prac nad powołaniem Future of Work Lab – specjalnej jednostki łączącej sprawy kształcenia, nauki i współpracy z biznesem, mającej na celu analizowanie trendów na rynku pracy i dostosowanie do nich oferty kształceniowej, jak również prowadzenia badań aplikacyjnych w kooperacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Najbardziej dumni jesteśmy z…

…tego, że udało się nam stworzyć pierwszy sojusz na rzecz studiów dualnych i praktycznych nakierowany na połączenie kształcenia, nauki i współpracy z biznesem. W ten sposób Politechnika Koszalińska ma szansę realnie wpłynąć na kształt systemu dualnego w europejskiej polityce edukacyjnej, jak również partycypować w badaniach na rzecz rozwijania studiów dualnych i praktycznych.

Największe wyzwania…

Uczelnie uczestniczące w sojuszu są uczelniami regionalnymi, reprezentującymi różne modele własnościowe oraz różne doświadczenia w zakresie studiów dualnych i umiędzynarodowienia. Największym wyzwaniem będzie zatem stworzenie właściwych relacji między uczestnikami konsorcjum, pozwalających na realizację zakładanych celów. Dotyczy to zwłaszcza wzrostu mobilności studentów i kadry, który jest jednym z kluczowych wskaźników EU4DUAL.

            Sojusz grupuje uczelnie regionalne, które funkcjonują wedle zasady „Działaj lokalne, myśl globalnie”.

 

EU4DUAL w programie „Solidarni z Ukrainą”

Celem projektu Wsparcie współpracy Politechniki Koszalińskiej z uczelniami ukraińskimi w ramach sojuszu Uniwersytetu Europejskiego EU4DUAL jest wspomaganie przedstawicieli ukraińskiej społeczności akademickiej poprzez realizację działań komplementarnych do działań podejmowanych przez Politechnikę Koszalińską w ramach sojuszu Uniwersytetu Europejskiego EU4DUAL.

W ramach projektu przewidziano m.in. wizyty studyjne u partnerów sojuszu, aktywny udział w konferencji organizowanej przez Politechnikę Koszalińską, opracowanie nowoczesnych materiałów dydaktycznych, przygotowanie wspólnych prac badawczo-naukowych, udział w warsztatach przeprowadzanych w laboratoriach Centrum Szybkiego Prototypowania oraz Centrum Druku 3D Politechniki Koszalińskiej, przygotowanie wspólnych publikacji naukowych, sieciowanie i nawiązywanie współpracy pomiędzy uczelniami ukraińskimi a członkami sojuszu.

Rezultatem będzie stała współpraca społeczności akademickiej Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki z Politechniką Koszalińską oraz uczelniami partnerskimi w ramach sojuszu Uniwersytetu Europejskiego.

Partner ukraiński ma bezpośredni kontakt z członkami sojuszu, ale najczęściej to Politechnika Koszalińska pełni funkcję pośrednika pomiędzy obiema stronami. Partnerzy z Ukrainy biorą udział w wybranych działaniach sojuszu, które wpisują się także w możliwości i cele strony ukraińskiej. Zaplanowane wcześniej działania poszerzono o udział partnerów z Ukrainy, jak również stworzono nowe zadania wpisujące się w priorytety sojuszu EU4DUAL.

Przedstawiciele Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki wzięli udział w kick-off meeting zorganizowanym przez fiński Uniwersytet Nauk Stosowanych w Sawonii. Uczestniczyli tam m.in. w warsztatach dotyczących poszczególnych pakietów roboczych, a także zaprezentowali swoją uczelnię na forum całego sojuszu. Dodatkowo odbyły się już pierwsze spotkania online zespołu badawczego na temat komunikacji międzykulturowej w przemyśle i nauce.

Najważniejszym działaniem w projekcie – z punktu widzenia całego sojuszu – będzie aspekt badawczy, czyli stworzenie wirtualnego laboratorium komunikacji międzykulturowej w przemyśle i nauce, które zostanie wykorzystane przy realizacji poszczególnych priorytetów EU4DUAL. Jest to także szansa na stworzenie międzynarodowego zespołu badawczego, który może kontynuować pracę po zakończeniu programu NAWA i pozwoli na włączenie partnerów z Ukrainy w kolejne działania EU4DUAL.

Współpraca z partnerami z Ukrainy jest dla Politechniki Koszalińskiej ważna z punktu widzenia naukowego, ale także moralnego. Co do pierwszej kwestii: mamy szansę współpracować z dużą uczelnią badawczą, co do drugiego aspektu: wspieramy koleżanki i kolegów naukowców z kraju ogarniętego wojną. Na pierwszym spotkaniu sojuszu, w marcu 2022 r. w Hiszpanii, deklaracja wsparcia dla Ukrainy zapoczątkowała współpracę partnerów EU4DUAL. Rok później, dzięki programowi NAWA, ta deklaracja uzyskała wymierne kształty. Warto podkreślić, że także pozostali partnerzy z EU4DUAL wspierają naszych partnerów z Ukrainy w ramach własnych projektów.

 

Dofinansowanie NAWA – 729 638,80 zł.

 

Ukraińska uczelnia partnerska uczestnicząca w projekcie Wsparcie współpracy Politechniki Koszalińskiej z uczelniami ukraińskimi w ramach sojuszu Uniwersytetu Europejskiego EU4DUAL.

(Tu mapa Ukrainy z zaznaczoną uczelnią)

Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki

 

Koordynator projektu EU4DUAL na Politechnice Koszalińskiej

dr hab. Krzysztof Wasilewski jest prorektorem ds. kształcenia Politechniki Koszalińskiej i kierownikiem Katedry Studiów Regionalnych i Europejskich na Wydziale Humanistycznym. Medioznawca i politolog. Zrealizował staże naukowe i pobyty badawcze w: Roosevelt Institute for American Studies (Middelburg, Holandia), John F. Kennedy Institute for North American Studies – Freie Universität Berlin (Niemcy), Cambridge University (Wielka Brytania), University of Michigan – Ann Arbor (USA). Stypendysta Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, Narodowego Centrum Nauki oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich. Jego zainteresowania naukowe to: komunikowanie międzykulturowe, nowe media, nowe technologie w polityce.

 

Galeria:

Podpis pod zdjęciami: EU4DUAL wizyta studyjna w Kuopio, Finlandia

Fot. Politechnika Koszalińska

 

Więcej o EU4DUAL:

https://www.tu.koszalin.pl/art/2463/politechnika-koszalinska-czescia-uniwersytetu-europejskiego

https://eu4dual.education/

 

Więcej EU4DUAL dla Ukrainy:

https://www.tu.koszalin.pl/art/3104/nowa-wspolpraca-politechniki-z-lwowskim-uniwersytetem-narodowym

 

 

Udostępnij