Fostering Outreach within European Regions, Transnational Higher Education and Mobility - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 

01 4eu

 

Okres realizacji
2021-2026

 

Budżet:
14 399 999,98 EUR

 

Członkowie sojuszu

 

  • Uniwersytet w Burgundii
    Francja – koordynator sojuszu
     
  • Uniwersytet Opolski
    Polska
     
  • Uniwersytet Jana Gutenberga w Moguncji
    Niemcy
     
  • Uniwersytet w Jyväskylä
    Finlandia
     
  • Uniwersytet w Palermo
    Włochy
     
  • Uniwersytet Łotewski w Rydze
    Łotwa
     
  • Uniwersytet w Walencji
    Hiszpania
     
  • Uniwersytet w Agder
    Norwegia
     
  • Uniwersytet Luciana Blagi w Sibiu
    Rumunia
     

 

O sojuszu

 

Sojusz FORTHEM tworzy 9 uczelni partnerskich, opierając się na podstawach ustanowionych przez jego 7 członków założycieli. Alians pracuje nad przekształceniem i integracją wszystkich obszarów życia uniwersyteckiego.

Konsorcjum ma rdzeń Trójkąta Weimarskiego (Dijon, Moguncja i Opole) oraz reprezentuje region Skandynawii (Jyväskylä), Bałtyku (Ryga), Półwyspu Iberyjskiego (Walencja) i sięga na południe Europy (Palermo).

Jeśli chodzi o listę europejskich regionów geograficznych, sieć jest reprezentatywna dla różnych krajów i języków, a także różnych systemów edukacyjnych i uniwersytetów. Wielokulturowy Uniwersytet Europejski, który powstanie w wyniku tego sojuszu, ma na celu sprostanie europejskim wyzwaniom przy uwzględnieniu wszystkich ważnych aspektów edukacyjnych, społecznych i gospodarczych.

Ponadto biorąc pod uwagę, że sojusz obejmuje kraje przygraniczne na północy i południu Europy, jesteśmy również w stanie wnieść swój wkład w europejską politykę sąsiedztwa, czyli oficjalną politykę Unii Europejskiej wobec krajów z nią sąsiadujących.

 

 

Zadania, za które odpowiada Uniwersytet Opolski

 

Logo

 

Uniwersytet Opolski jest liderem pakietu roboczego FORTHEM Common Structures i odpowiada za jego realizację.

Celem tego zadania jest wzmocnienie międzynarodowej struktury zarządzania przez demokratyczny udział w podejmowaniu decyzji oraz tworzenie sieci powiązań pomiędzy tradycyjnymi strukturami organizacyjnymi uniwersytetów. 

Równie ważne jest włączenie studentów w struktury zarządzania i wspieranie wydarzeń prowadzonych przez studentów.

Uniwersytet Opolski przewodniczy także misji Research, Innovation & Transfer, która ma na celu ułatwienie i rozwinięcie międzyinstytucjonalnej i międzysektorowej współpracy naukowców na wszystkich etapach ich kariery z lokalnymi i regionalnymi podmiotami gospodarczymi, zwłaszcza małymi i średnimi przedsiębiorstwami, administracją publiczną oraz politykami i sektorem kultury.

W ramach działalności misji zarówno początkujący, jak i doświadczeni naukowcy otrzymają wsparcie i możliwość podniesienia swoich umiejętności związanych z badaniami na poziomie międzynarodowym.

 

 

FORTHEM to 9 uczelni, od Zachodu do Wschodu, od Północy do Południa. Osobno możemy wiele, razem możemy wszystko.

 

FORTHEM w programie „Solidarni z Ukrainą”

 

Projekt Wsparcie współpracy Uniwersytetu Opolskiego z uczelniami ukraińskimi w ramach sojuszu FORTHEM jest odpowiedzią na potrzebę internacjonalizacji nauki i tworzenia silnych europejskich sieci współpracy akademickiej, szczególnie w obecnym czasie, kiedy Europa staje w obliczu zagrożenia dla pokoju, demokracji i stabilności. Edukacja i nauka są kluczowymi narzędziami walki z propagandą, ignorancją oraz fałszywymi wiadomościami, które zagrażają podstawom współczesnej cywilizacji.

 

 

Szczególnie ważne jest dla nas spotkanie partnerów ukraińskich z przedstawicielami uczelni sojuszu, które pozwoli na nawiązanie bezpośredniej współpracy pomiędzy członkami FORTHEM a uczelniami ukraińskimi. Udział w działaniach sojuszu umożliwi partnerom ukraińskim wzmocnienie ich pozycji w międzynarodowym środowisku akademickim, w przyszłości być może także pozwoli na przystąpienie do jednego z konsorcjów.

Równie ważne jest prowadzenie wspólnych prac w ramach wspólnych laboratoriów badawczych, co może w przyszłości zaowocować wspólnymi projektami naukowymi.

 

 
Dofinansowanie NAWA:
999 700 zł.
 

 

Ukraińskie uczelnie partnerskie uczestniczące w projekcie Wsparcie współpracy Uniwersytetu Opolskiego z uczelniami ukraińskimi w ramach sojuszu FORTHEM

 

  1. Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki
  2. Uniwersytet Narodowy Politechnika Lwowska
  3. Iwano-Frankiwski Narodowy Uniwersytet Medyczny
  4. Połtawska Państwowa Akademia Rolnicza
  5. Mikołajowski Narodowy Uniwersytet Rolniczy
  6. Narodowy Uniwersytet Farmaceutyczny w Charkowie
  7. Narodowy Uniwersytet Medyczny im. Ołeksandra Bohomołca w Kijowie

 

Koordynatorka projektu FORTHEM na Uniwersytecie Opolskim

 

dr Barbara Curyło

 

dr Barbara Curyło

stopień doktora w zakresie nauk o polityce uzyskała na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego w 2010 r.

Specjalizuje się w procesach decyzyjnych UE, negocjacjach międzynarodowych i dyplomacji. Pracuje w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.

Z ramienia uczelni pełni funkcję koordynatora instytucjonalnego i kierownika merytorycznego zadań realizowanych na UO w ramach konsorcjum FORTHEM.

Na poziomie międzynarodowym sojuszu zasiada w komisji koordynacyjnej, jak również koordynuje obszar działań konsorcjum w zakresie wspólnych struktur – m.in. pod jej kierunkiem został przyjęty „Statut Konsorcjum FORTHEM”.

 

Więcej o FORTHEM:

http://forthem.uni.opole.pl/

https://www.forthem-alliance.eu/

 

 

Udostępnij