European Universities of Technology Alliance - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 

11-T4U

 

Okres realizacji
2020-2023

 

Budżet:
4 999 953,35 EUR

 

Członkowie sojuszu

 

  • Uniwersytet Kraju Saary
    Niemcy – koordynator sojuszu
     
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
    Polska
     
  • Uniwersytet w Alicante
    Hiszpania
     
  • Uniwersytet w Trieście
    Włochy
     
  • Uniwersytet im. Św. Klemensa z Ochrydy w Bitoli
    Macedonia
     
  • Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie
    Litwa
     
  • Estońska Akademia Sztuki
    Estonia
     
  • Uniwersytet Primorska
    Słowenia
     
  • Portugalski Uniwersytet Katolicki
    Portugalia
     
  • Uniwersytet Jean Monnet w Saint-Étienne
    Francja
     

O sojuszu

 

Transform4Europe to Uniwersytet Europejski, który będzie kształcić przedsiębiorców wiedzy – ludzi mających ekspercką wiedzę i znaczący, rzeczywisty wpływ na kształtowanie przyszłości regionu, kraju i Europy. Partnerzy konsorcjum będą pracowali nad projektowaniem wspólnych, międzynarodowych kierunków studiów opartych na innowacyjnym kształceniu. Planują razem prowadzić interdyscyplinarne badania naukowe, zintensyfikować wymianę akademicką i zbudować wielojęzyczny kampus. Sojusz dąży też do wzmocnienia współpracy z regionem opartej na wdrażaniu wypracowanych w konsorcjum rozwiązań.

Najważniejszym celem Transform4Europe jest zaprojektowanie kształcenia opartego na wyzwaniach, które pomagałoby rozwiązywać realne problemy, zgodnie z wynikami najnowszych badań naukowych, wiedzą ekspercką i praktyką, a także doświadczeniem i współpracą z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz regionem. W ramach kooperacji partnerów wypracowywane są innowacyjne rozwiązania dla wszystkich 3 poziomów studiów.

Najważniejsze obszary tematyczne, które wyznaczają kierunek edukacji w ramach Transform4Europe, to: cyfrowa transformacja oraz inteligentne regiony; zmiany środowiska i związana z nimi społeczna odpowiedzialność; przemiany społeczne oraz budowanie wspólnoty.

Transform4Europe włącza się również w tworzenie europejskiego obszaru edukacji. Działania koncentrują się na wzmacnianiu wspólnych europejskich wartości oraz edukacji, która nikogo nie wyklucza; uczeniu, jak odnaleźć się w cyfrowym, wielojęzycznym i wielokulturowym świecie; rozwijaniu kluczowych kompetencji w procesie uczenia się przez całe życie.

 

Zadania, za które odpowiada Uniwersytet Śląski

 

Uniwersytet Śląski jest liderem pakietu roboczego nr 7 (WP7) Multilingual Campus (Wielojęzyczny kampus). Pakiet ten jest poświęcony tworzeniu międzyuczelnianego kampusu, który wspiera różnorodność europejskich języków i kultur. W jego ramach wypracowane zostały takie formaty językowe jak Languages for Lunch czy T4EU Preparatory Language Courses. Ich głównym celem jest zachęcenie do poznania podstaw europejskich języków państw sojuszu oraz podniesienie kompetencji w zakresie wielojęzyczności członków wspólnoty akademickiej T4EU.

W pakiecie roboczym nr 3 (WP3) Challenge-based European Curricula (Europejskie programy nauczania oparte na wyzwaniach) UŚ ma rolę lidera w zadaniu 3.3 – Joint European challange-based master’s programmes (Wspólne europejskie programy studiów II stopnia oparte na wyzwaniach). W jego ramach podjęte zostało ambitne zadanie przygotowania koncepcji wspólnych oraz podwójnych dyplomów oferowanych studentom na studiach drugiego stopnia. Propozycje są przygotowywane w 3 obszarach naukowego i dydaktycznego zainteresowania T4EU: transformacji cyfrowej, społecznej i środowiskowej.

W pakiecie roboczym nr 6 (WP6) UŚ odpowiada za zadanie 6.2 – Transform4Europe Week (Tydzień mobilności Transform4Europe). To innowacyjny format, którego głównym celem jest znaczne zwiększenie mobilności członków wspólnoty akademickiej T4EU. Zgodnie z wypracowaną koncepcją co roku każda uczelnia konsorcjum przez jeden tydzień oferuje aktywności dla studentów, doktorantów, badaczy, dydaktyków, a także kadry administracyjnej uczelni sojuszu. Podstawowym założeniem T4EU Week jest zasada, że mobilność akademicka powinna obejmować wszystkie grupy współtworzące wspólnotę sojuszu.

UŚ jest także współkoordynatorem pakietu nr 8 (WP8) Communication, Dissemination and Sustainability (Komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna sojuszu).

 

Dla Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach realizacja projektu Uniwersytetu Europejskiego jest zadaniem priorytetowym. Dlatego czuwa nad nim profesjonalny zespół, stworzony przez prorektora ds. współpracy międzynarodowej i krajowej prof. dr. hab. Tomasza Pietrzykowskiego. Biuro Transform4Europe jest częścią Działu Współpracy z Zagranicą i wchodzi w skład administracji centralnej UŚ.

 

Transform4Europe w programie „Solidarni z Ukrainą”

Projekt All for One służy wsparciu współpracy sojuszu z Uniwersytetem Państwowym w Mariupolu. Głównym celem projektu jest integracja (w ramach działań podejmowanych w sojuszu Transform4Europe) pracowników naukowych, dydaktycznych, administracyjnych, a także studentów i doktorantów z ukraińskiej uczelni znajdującej się w szczególnie trudnej sytuacji. Do zadań, które będą realizowane w ramach projektu, należą: zaproszenie młodych ukraińskich badaczy na miesięczne, 3-miesięczne i półroczne staże badawcze do Katowic; zaproszenie przedstawicieli kadry administracyjnej na 2-miesięczne staże, których celem będzie zapoznanie ukraińskich koleżanek i kolegów z realiami codziennej pracy administracyjnej w biurze Transform4Europe; zaproszenie studentów oraz pracowników Uniwersytetu Państwowego w Mariupolu na realizowany w Katowicach T4EU Week oraz T4EU Europejski Festiwal Kultury; zaproszenie ukraińskich doktorantów na realizowaną w Katowicach T4EU PhD Conference; przygotowanie wybranych modułów dla studentów Uniwersytetu Państwowego w Mariupolu, które będą mogły być realizowane online w formie asynchronicznej.

 

Wojna w Ukrainie stała się jeszcze jednym, ważnym czynnikiem sprzyjającym integracji sojuszu Transform4Europe. Wszystkie skupione w nim uczelnie zgodnie i solidarnie zareagowały na potrzeby koleżanek i kolegów z Uniwersytetu Państwowego w Mariupolu. Wyrazem owej solidarności jest też tytuł zaproponowany przez Uniwersytet Śląski dla projektu pomocy tej uczelni

All for One.

 

Dofinansowanie NAWA – 699 700 zł.

 

Ukraińska uczelnia partnerska uczestnicząca w projekcie All for One

Państwowy Uniwersytet w Mariupolu

 

Koordynatorka projektu Transform4Europe na UŚ:

dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ, jest politolożką, pełnomocniczką dziekana Wydziału Nauk Społecznych ds. umiędzynarodowienia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej zakres zainteresowań i badań naukowych koncentruje się wokół współczesnych systemów politycznych, ze szczególnym uwzględnieniem systemu politycznego Hiszpanii i Maroka, procesów decentralizacji i regionalizmu w Europie, teorii narodów i nacjonalizmów, a także administracji publicznej. Była wykładowczynią na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. W ramach programów wymiany międzynarodowej prowadziła także wykłady na wielu innych uczelniach europejskich w języku angielskim i hiszpańskim.

 

Więcej o Transform4Europe:

https://transform4europe.eu/

https://us.edu.pl/t4e

 

Więcej o Transform4Europe dla Ukrainy:

https://us.edu.pl/t4e/3-nowych-partnerow-i-uniwersytet-z-ukrainy-dolaczaja-do-transform4europe/

https://us.edu.pl/t4e/t4eu-stazysci-z-ukrainy-na-uniwersytecie-slaskim/

 

 

Udostępnij