The Green European University - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Okres realizacji:

2023-2026

Budżet:

6 823 852 EUR

 

Członkowie sojuszu (do oznaczenia na mapie wraz z flagami państw)

  • Uniwersytet w Almerii (Hiszpania) – koordynator sojuszu
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (Polska)
  • Islandzki Uniwersytet Rolniczy (Islandia)
  • Uniwersytet Rolniczy w Płowdiwie (Bułgaria)
  • Szkoła Wyższa Prowincji Liège (Belgia)
  • Instytut Politechniczny w Coimbrze (Portugalia)
  • Sup'Biotech w Paryżu (Francja)
  • Uniwersytet w Modenie i Reggio Emilia (Włochy)

 

O sojuszu

UNIgreen to sojusz 8 europejskich uniwersytetów specjalizujących się w naukach rolniczych, przyrodniczych i biotechnologii. Celem aliansu jest dążenie do wzmocnienia powiązań pomiędzy edukacją, badaniami, innowacjami oraz transferem wiedzy w drodze do stworzenia wzorcowego Uniwersytetu Europejskiego w zakresie szkolnictwa wyższego i badań w obszarach: Agro, Bio i Life Sciences. Działania UNIgreen ukierunkowane są na promowanie swobodnego przepływu wiedzy i doświadczeń oraz stworzenie wspólnej platformy edukacyjnej umożliwiającej pozyskiwanie ogólnoeuropejskich stopni naukowych. Zamiarem partnerów jest również promowanie równości i inkluzywności środowiska akademickiego oraz otwartości na inne kultury i wielojęzyczność.

Koncepcja UNIgreen opiera się na 4 filarach:

  • wspieranie „zielonej transformacji”– rozwijanie ram naukowych i technologicznych w dziedzinie zrównoważonego rolnictwa, zielonej biotechnologii oraz nauk o środowisku i nauk przyrodniczych w celu promowania zielonej transformacji;
  • intensyfikowanie działań innowacyjnych– przyciąganie utalentowanych studentów, badaczy i interesariuszy z całego świata, aby intensyfikować działania w obszarze innowacji, wzmacniać rozwój lokalny i regionalny poprzez oferowanie najnowocześniejszych rozwiązań;
  • wzmacnianie globalnych powiązań – budowanie coraz silniejszych powiązań pomiędzy edukacją, badaniami naukowymi, innowacjami technologicznymi i usługami dla społeczeństwa poprzez globalne partnerstwo na rzecz społeczeństwa opartego na wiedzy;
  • promowanie otwartej wspólnoty edukacyjnej – kształtowanie zintegrowanego i zróżnicowanego środowiska edukacyjnego opartego na zasadach równości i różnorodności; także tworzenie warunków, w których członkowie społeczności akademickiej będą mogli rozwijać się jako twórczy, odpowiedzialnii społecznie zaangażowani obywatele, podzielający wspólną tożsamość europejską.

 

Zadania, za które odpowiada Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego 

SGGW koordynuje tzw. pakiet roboczy nr 3 (WP3) Research, Development & Innovation (Badania, rozwój i innowacje) i współkoordynuje WP6 Knowledge Transfer, Society & Ecology (Transfer wiedzy, społeczeństwo i ekologia) oraz WP7 Digitalisation and Virtual Campus (Cyfryzacja i wirtualny kampus).

 

UNIgreen w programie „Solidarni z Ukrainą”

Projekt Wsparcie współpracy SGGW z uczelniami ukraińskimi w ramach sojuszu Uniwersytetu Europejskiego UNIgreen – UA stanowi znaczącą, kompleksową pomoc dla środowiska naukowego w Ukrainie. Dzięki temu projektowi doktoranci i pracownicy ukraińskich uczelni partnerskich mogą się dalej rozwijać pomimo niesprzyjającej sytuacji ekonomicznej i społecznej związanej z prowadzoną na terenie ich ojczyzny wojną.

Projekt przewiduje pobyt w ramach stażu ukraińskich doktorantów na uczelniach zrzeszonych w UNIgreen. Staż umożliwi zwiększenie kompetencji językowych, międzykulturowych oraz interpersonalnych doktorantów. Dodatkową korzyścią wynikającą z tego typu wymiany będzie nabycie przez młodych badaczy umiejętności ściśle związanych z ich działalnością naukowo-badawczą, takich jak obsługa nowoczesnej aparatury badawczej, pisanie abstraktów i publikacji naukowych oraz prezentowanie najnowszych wyników badań w określonych dziedzinach nauki pod okiem opiekunów z uczelni sojuszu.

Uczestnictwo pracowników uczelni partnerskich z Ukrainy w wizytach studyjnych na uczelniach należących do konsorcjum UNIGreen pozwoli im zapoznać się ze specyfiką pracy związaną z rolą, jaką mają te uczelnie w ramach sojuszu, co w znaczący sposób przyczyni się do nawiązania międzynarodowych kontaktów zawodowych, wymiany wiedzy i umiejętności.

Projekt w perspektywie długoterminowej może doprowadzić do zwiększenia osiągnięć badawczych i dorobku intelektualnego ukraińskich uczelni partnerskich. Stanowi on również ważny krok ku integracji Ukrainy z Europą. Dzięki niemu – poprzez wymianę myśli naukowej, integrację na płaszczyźnie badawczej i dydaktycznej, a także wdrożenie dobrych praktyk związanych z zarządzaniem, jakością i zrównoważonym rozwojem – ukraińskie uczelnie partnerskie mają szansę rozwijać się w podobny sposób co 8 uniwersytetów zrzeszonych w ramach Uniwersytetu Europejskiego UNIgreen.

Integracja będzie się również realizować poprzez uczestnictwo kadry akademickiej uczelni ukraińskich w pracach mających na celu zdefiniowanie przez państwa członkowskie UNIGreen wspólnych ram nauczania i uczenia się. Na płaszczyźnie badań, rozwoju i innowacji jej wyrazem będzie zwiększenie przez uczelnie partnerskie z Ukrainy doskonałości w badaniach naukowych i rozwoju technologicznym w kluczowych dziedzinach sojuszu UNIGreen oraz nawiązanie przez ich kadrę trwałej współpracy naukowo-badawczej z uczelniami konsorcjum, opartej na wymianie wiedzy i umiejętności.

W sferze mobilności długofalowym skutkiem współpracy z państwami UNIGreen będzie stworzenie w ramach programu Erasmus+ nowych form wymiany międzynarodowej, opartych na innowacyjnych metodach komunikacji i interakcji. Najmocniejszym punktem projektu jest stworzenie uczelniom ukraińskim możliwości czerpania z najlepszych wzorców funkcjonujących w krajach sojuszu w zakresie prowadzenia badań, dydaktyki, zarządzania i zrównoważonego rozwoju poprzez różnego rodzaju formy współpracy.

Bardzo ciekawą pozycję na liście działań przewidzianych w ramach projektu stanowi networking, ponieważ stwarza on szansę na to, że współpraca naukowców ukraińskich i kadry akademickiej uczelni partnerskich zrzeszonych w ramach UNIGreen nie będzie jednorazowa, związana z tym konkretnym projektem, ale długofalowa i zaowocuje wieloma wspólnymi inicjatywami w przyszłości.

 

Dofinansowanie NAWA – 991 518,51 zł.

 

Ukraińskie uczelnie partnerskie uczestniczące w projekcie Wsparcie współpracy SGGW z uczelniami ukraińskimi w ramach sojuszu Uniwersytetu Europejskiego UNIgreen – UA

(Tu mapa Ukrainy z zaznaczonymi uczelniami)

  1. Narodowy Uniwersytet Biozasobów i Zarządzania Naturą Ukrainy w Kijowie
  2. Podolski Państwowy Uniwersytet Rolniczo-Techniczny w Kamieńcu Podolskim

Koordynator projektu UNIgreen na SGGW

Dr hab. Karol Chrobak jest adiunktem w Instytucie Nauk Socjologicznych i Pedagogiki (Katedra Socjologii) Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Otrzymał stopień doktora oraz stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Napisana przez niego praca doktorska (2003) była filozoficzną monografią teorii wielości rzeczywistości Leona Chwistka. Rozprawę habilitacyjną (2014) poświęcił filozofii życia Helmutha Plessnera. Jest autorem ok. 60 publikacji naukowych (w tym 3 książek oraz 2 monografii). Obecnie zajmuje się filozofią społeczną i polityczną. W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego pracuje od 2004 r. W tym czasie pełnił funkcję wydziałowego (później instytutowego) koordynatora ds. współpracy międzynarodowej (2016-2022), prodziekana ds. nauki na Wydziale Nauk Społecznych (2019), a także dziekana Wydziału Socjologii i Pedagogiki (2019-2020). Zasiada w wielu ogólnouczelnianych gremiach, m.in. w Senackiej Komisji ds. Nauki i Rozwoju, Senackiej Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej oraz jest członkiem Rady Programowej Szkoły Doktorskiej. Za swoje osiągnięcia naukowe i organizacyjne został czterokrotnie wyróżniony nagrodami rektorskimi I (2017) i III stopnia (2019, 2020, 2021). Obecnie pełni funkcję pełnomocnika rektora SGGW ds. The Green European University – UNIgreen.

 

Więcej o UNIgreen:

https://www.sggw.edu.pl/sggw/   

https://unigreen-alliance.eu/  

 

Więcej o UNIgreen for Ukraine:

https://www.sggw.edu.pl/unigreen_for_ua/

 

Udostępnij