Unite! University Network for Innovation, Technology and Engineering - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Okres realizacji:

2022-2026

Budżet:

17 991 861 EUR

 

Grafika: mapa Europy z zaznaczonymi uczelniami – członkami sojuszu

Członkowie sojuszu: (do oznaczenia na mapie wraz z flagami państw)

  • Uniwersytet Techniczny w Darmstadt (Niemcy) – koordynator sojuszu
  • Politechnika Wrocławska (Polska)
  • Uniwersytet w Grenoble (Francja)
  • Uniwersytet Lizboński (Portugalia)
  • Królewski Instytut Techniczny w Sztokholmie (Szwecja)
  • Uniwersytet Aalto (Finlandia)
  • Politechnika Turyńska (Włochy)
  • Politechnika Katalońska Barcelona Tech (Hiszpania)
  • Politechnika w Grazu (Austria)

 

O sojuszu

Unite! to sieć łącząca 9 europejskich uniwersytetów rozciągająca się od Finlandii po Portugalię, skupiająca europejskie regiony pełne dobrych perspektyw ekonomicznych, przedsiębiorczości i innowacji. Członkowie sieci – m.in. poprzez wspólne programy nauczania i elastyczną ścieżkę studiów – chcą wypracować nowy model europejskiego kształcenia uniwersyteckiego. Unite! łączy inżynierię, naukę i technologię z wielkimi wyzwaniami społecznymi, kreując rozwiązania dla nowego pokolenia obywateli Europy i świata. Partnerzy sojuszu mają wspólny pogląd na funkcjonowanie uczelni w regionie, transfer technologii oraz edukację w zakresie inżynierii i nauk ścisłych. Członków Unite! cechuje uzupełniająca się multidyscyplinarna ekspertyza.

Łącznie na uczelniach partnerskich studiuje blisko 200 tys. studentów, a każdego roku naukę kończy niemal 50 tys. absolwentów. Członkowie sieci ściśle współpracują przy ponad 80 projektach, a z możliwości studenckich wyjazdów skorzystało już ponad 2 tys. osób. Unite! opiera się na 3 dekadach bliskiej i zaangażowanej współpracy w zakresie różnych aspektów szkolnictwa wyższego, badań, innowacji i odpowiedzialności społecznej w ramach sieci CLUSTER.

Sojusz Unite! postał w 2019 r. Politechnika Wrocławska – jako pierwsza uczelnia z naszej części Starego Kontynentu – została zaproszona do dołączenia do Unite! w 2022 r. wraz z początkiem realizacji projektu Erasmus+ Unite! dla sieci Uniwersytetów Europejskich. Do sojuszu wnosimy jako jedna z najlepszych uczelni technicznych w Polsce m.in.: kompleksową ofertę kształcenia w języku angielskim dla studentów i doktorantów, dostęp do zasobów edukacyjnych oraz bogato wyposażonych laboratoriów i unikalnego sprzętu badawczego.

 

Zadania, za które odpowiada Politechnika Wrocławska

Polska uczelnia odpowiada za realizację zadań powierzonych społeczności tematycznej Unite! w ramach pakietu An Open Innovation Community for the Green Transition, który integruje działania sieci związane z ideą zielonej transformacji.

 

Rezultaty – co już udało się osiągnąć w ramach sojuszu

Formalnie udział Politechniki Wrocławskiej w roli pełnoprawnego członka sojuszu rozpoczął się w listopadzie 2022 r. Od lutego 2022 r. przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej (w roli kandydata do sojuszu) brali udział w pracach dotyczących przygotowania aplikacji konkursowej w ramach projektu Erasmus+ dla sieci. Część wniosku (opis pakietu nr 8 dotyczącego zielonej transformacji) przygotowana przez Politechnikę Wrocławską zyskała akceptację partnerów i w związku z tym naszej uczelni powierzono rolę koordynatora tego pakietu. Obecnie prowadzone są prace nad przygotowaniem tzw. zielonych standardów dla uczelni – powstał projekt tych standardów i jest on na etapie konsultacji w społeczności akademickiej Unite!

 

Najbardziej dumni jesteśmy z…

Z punktu widzenia nowego członka sojuszu za największy sukces należy uznać pełną integrację reprezentantek i reprezentantów Politechniki Wrocławskiej w zespołach realizujących główne zadania w ramach sojuszu Unite! Wydarzenia ostatnich miesięcy w postaci zainicjowania współpracy z uczelniami ukraińskimi w ramach konsorcjum czy pracy nad nowymi, wspólnymi aplikacjami projektowymi jasno pokazują, że sieć wykorzystuje swój potencjał w aspekcie kreowania nowych możliwości współpracy pomiędzy partnerami.

Największe wyzwania…

…to włączenie całej społeczności akademickiej, w tym studentów i studentek 9 uczelni partnerskich w prace sojuszu.

Aktywni od początku. Studenci Politechniki Wrocławskiej wraz z kolegami z Uniwersytetu Aalto wygrali konkurs Unite!4Future, którego celem było podzielenie się wizją uniwersytetu przyszłości –  należało przy tym wykorzystać konkretne projekty. Zwycięski zespół pojedzie latem tego roku do Lizbony, aby wziąć udział w Unite! Students Festival.

 

Unite! w programie „Solidarni z Ukrainą”

Głównym celem projektu Zielona transformacja w uczelniach ukraińskich jest wsparcie akademickiej wspólnoty Ukrainy poprzez zaangażowanie instytucji partnerskich w regularne działania w ramach sojuszu Unite! w obszarze roboczym An Open Innovation Community for the Green Transition, którego liderem jest Politechnika Wrocławska. Drugim, równie ważnym założeniem jest nawiązanie trwałej współpracy pomiędzy ukraińskimi uniwersytetami a siecią Unite! Partnerzy z Ukrainy zostali włączeni w skład grupy roboczej realizującej zadania pakietu zaplanowane na 2023 r. i mają bezpośredni kontakt z reprezentantami sojuszu Unite!, którzy są zaangażowani w prace nad pakietem.

Projekt opiera się na 4 głównych zadaniach:

  • opracowanie zielonych standardów dla ukraińskich uczelni w zakresie kształcenia i działalności badawczej w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych oraz wypracowanie lokalnej ich wersji uwzględniającej specyfikę ukraińskich uczelni;
  • opracowanie modelu zielonego kampusu oraz wdrożenie standardów w obszarze działalności naukowo-dydaktycznej i funkcjonowania kampusu;
  • realizacja 2-tygodniowego kursu Zielone technologie dla rozwoju społeczeństwa Ukrainy, w którym wezmą udział studenci z uczelni ukraińskich oraz dydaktycy z uczelni zrzeszonych w sojuszu Unite!; kurs obejmie zagadnienia z dyscyplin, które będą miały zastosowanie w procesie odbudowy i modernizacji przemysłu oraz infrastruktury Ukrainy;
  • opracowanie i wdrożenie systemu mikropoświadczeń dla ukraińskich studentów w zakresie powiązanym tematycznie z zieloną transformacją.

W styczniu 2023 r. w siedzibie Politechniki Wrocławskiej odbyło się spotkanie inicjujące współpracę z uczelniami ukraińskimi, w którym to spotkaniu uczestniczyli w trybie zdalnym przedstawiciele uczelni zrzeszonych w Unite! Zorganizowano także sesję w trybie tradycyjnym poświęconą sojuszowi i prowadzoną przez sekretarza generalnego Unite! z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt. W czasie tej sesji wypracowano szczegółowy plan prac w projekcie, ustalono role i odpowiedzialności partnerów. Obecnie trwają konsultacje (równoległe do sieci Unite!) tzw. zielonych standardów.

Za najważniejsze w projekcie uważamy wzbogacenie oferty dydaktycznej uczelni ukraińskich (a także sieci Unite!) o kursy, które wypełnią lukę edukacyjną w zakresie zielonej transformacji dla studentek i studentów kierunków technicznych. Jest to działanie mające umocnić współpracę sieci i partnerów ukraińskich poprzez otwarcie oferty mikroszkoleń przygotowanych i obsługiwanych przez przedstawicieli uczelni ukraińskich na całą społeczność akademicką Unite! Przed nami szkoła letnia dla ok. 50 studentek i studentów z uczelni ukraińskich, która odbędzie się we wrześniu 2023 r. i będzie poświęcona tematyce zielonej transformacji.

 

Dofinansowanie NAWA – 882 446 zł.

 

Ukraińskie uczelnie partnerskie uczestniczące w projekcie Zielona transformacja w uczelniach ukraińskich

Tu mapa Ukrainy z zaznaczoną uczelnią

  1. Sumski Uniwersytet Państwowy
  2. Politechnika w Dnieprze
  3. Charkowski Narodowy Uniwersytet Radioelektroniki
  4. Łucki Narodowy Uniwersytet Techniczny
  5. Uniwersytet Narodowy Politechnika w Odessie
  6. Chmielnicki Uniwersytet Narodowy
  7. Uniwersytet Narodowy Politechnika Lwowska
  8. Narodowa Agencja ds. Zapewnienia Jakości Szkolnictwa Wyższego w Ukrainie

 

Koordynator projektu Unite! na Politechnice Wrocławskiej

dr hab. inż. Piotr Rutkowski od 2002 r. pracuje na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej, od 2019 r. na stanowisku profesora uczelni. Od 2016 r. jest prodziekanem ds. dydaktycznych Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, a od 2022 r. jest także pełnomocnikiem rektora ds. sieci Unite! Kierownik projektów dydaktycznych finansowanych przez MNiSW (Mistrzowie Dydaktyki, akredytacje zagraniczne), a także przez Komisję Europejską (Erasmus+ na rozwój sieci Uniwersytetów Europejskich). W latach 2020-2022 był pełnomocnikiem rektora ds. zapewniania jakości kształcenia, a także przewodniczącym Rady ds. Jakości Kształcenia.

Foto: © Lunghammer – TU Graz

 

Galeria:

Podpis: Spotkanie inicjujące współpracę sojuszu Unite! z uczelniami ukraińskimi (styczeń 2023 r.)

Fot. Politechnika Wrocławska

 

Więcej o Unite!:

https://pwr.edu.pl/uczelnia/unite

https://www.unite-university.eu/

 

Więcej o Unite! dla Ukrainy:

https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/unite-dla-zielonej-transformacji-ukrainskich-uczelni-12776.html

 

 

 

 

 

Udostępnij