Young Universities for the Future of Europe - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 

YUFE Logo

 

Okres realizacji
2019-2022, 2022-2026

 

Budżet:
5 000 000 EUR, 29 910 000 EUR

 

Członkowie sojuszu

 

  • Uniwersytet w Maastricht
    Holandia – koordynator sojuszu
     
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
    Polska
     
  • Uniwersytet Karola III w Madrycie
    Hiszpania
     
  • Uniwersytet Antwerpski
    Belgia
     
  • Uniwersytet w Essex
    Wielka Brytania
     
  • Uniwersytet Wschodniej Finlandii
    Finlandia
     
  • Uniwersytet Cypryjski
    Cypr
     
  • Uniwersytet w Bremie
    Niemcy
     
  • Uniwersytet w Rijece
    Chorwacja
     
  • Uniwersytet Paryski III: Nowa Sorbona
    Francja
     

 

O sojuszu

 

YUFE, czyli Young Universities for the Future of Europe (Młode Uniwersytety dla Przyszłości Europy), jest jednym z pierwszych sojuszy uniwersyteckich wybranych przez Komisję Europejską do tworzenia i testowania modelu Uniwersytetu Europejskiego – uczelni otwartej, nieelitarnej i integrującej różne środowiska, a także promującej innowacyjność, interdyscyplinarność oraz najwyższą jakość w badaniach i edukacji.

 

 

Dzięki YUFE Student Journey możesz stworzyć własny program studiów i rozwinąć swoje umiejętności przedsiębiorcze i społeczne. Podobało mi się to doświadczenie, ponieważ pogłębiło moją wiedzę i umiejętności w zakresie języków i zagadnień związanych z kulturą.

Tuuli Ahonen,
Uniwersytet Wschodniej Finlandii

 

 

YUFE tworzy 10 dynamicznych, młodych, skoncentrowanych na studentach uniwersytetów badawczych (łącznie ponad 190 tys. studentów i ponad 32 tys. pracowników) i 2 partnerów nieakademickich zajmujących się edukacją wyższą, rynkiem pracy i przedsiębiorczością.

Współpracujemy, by promować nasze programy edukacyjne, opracowywać mechanizmy ułatwiające mobilność studentów i pracowników oraz stworzyć model szkolnictwa wyższego bez granic, a jednocześnie dobrze osadzonego w lokalnym kontekście, reagującego na zmiany zachodzące w społeczeństwie i na rynku pracy.

 

 

To wyjątkowa okazja do studiowania na tak wielu uniwersytetach naraz.
Posiadanie dostępu do ich kursów i zasobów jest bezcenne.

Jordan,
student YUFE Student Journey

 

 

Dążymy do wzmocnienia idei kształcenia przez całe życie, podkreślania wartości wielokulturowości, wielojęzyczności i integracji europejskiej.

 

Zadania, za które odpowiada Uniwersytet Mikołaja Kopernika

 

UMK logo

 

W trwającym projekcie na lata 2022-2026 UMK koordynuje prace międzynarodowego zespołu ds. Community and Civic Engagement (work package 8), który odpowiada za budowanie i wzmacnianie relacji uczelni z otoczeniem społecznym.

 

 

YUFE w programie „Solidarni z Ukrainą”

Główny cel projektu COIN, Copernican Integration Network to przedstawienie uczelni ukraińskich jako wiarygodnych partnerów akademickich, z wysokim potencjałem naukowym, stanowiących ważne ogniwo europejskiego systemu szkolnictwa wyższego. Prowadzić to ma do nawiązania wielowymiarowej współpracy akademickiej uczelni ukraińskich i uczelni zrzeszonych w sojuszu YUFE, która to współpraca opierałaby się na oddolnej wymianie dobrych praktyk.

Kooperacja w projekcie odbywa się za pośrednictwem UMK w Toruniu. Uczelnie YUFE zostały poinformowane o inicjatywie i część wykazała aktywne zainteresowanie uczestnictwem w działaniach, jednak nie wszystkie dysponują obecnie zasobami umożliwiającymi stałe, bezpośrednie zaangażowanie się w projekt, bez fazy przygotowawczej (ok. 6-12 miesięcy) pozwalającej uczelniom na dopasowanie/zmobilizowanie dostępnych zasobów.

Partnerzy z Ukrainy będą uczestniczyć w wybranych działaniach sojuszu. Zadania konsorcjum ujęte przede wszystkim w obszarze Impact & Dissemination przełożyły się na zadania realizowane w ramach programu „Solidarni z Ukrainą” (job shadowing, warsztaty, upowszechnianie dobrych praktyk).

Projekt będzie realizowany w 3 liniach programowych wynikających z potrzeb partnerów ukraińskich oraz doświadczenia dobrych praktyk konsorcjum YUFE.

 

 

 

Z doświadczeń udziału UMK w Toruniu w konsorcjum YUFE wynika, że najbardziej efektywna jest współpraca horyzontalna i to właśnie te doświadczenia wpłynęły na kształt projektu COIN w ramach programu „Solidarni z Ukrainą”.

 

Dofinansowanie NAWA:
699 360 zł.
 

 

 

Ukraińskie uczelnie partnerskie uczestniczące w projekcie COIN, Copernican Integration Network

 

  1. Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki
  2. Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki
  3. Czerkawski Uniwersytet Narodowy im. Bogdana Chmielnickiego
  4. Ukraiński Uniwersytet Katolicki we Lwowie
  5. Perejasław-Chmielnicki Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Hryhorija Skoworody
  6. Charkowski Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny im. Simona Kuznetsa
  7. Narodowy Uniwersytet Techniczny Ukrainy Politechnika Kijowska
  8. Sumski Uniwersytet Państwowy
  9. Żytomierski Państwowy Uniwersytet Technologiczny
  10. Tarnopolski Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny
  11. Uniwersytet Narodowy „Akademia Kijowsko-Mohylańska”
  12. Charkowski Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Karazina

 

Koordynator projektu YUFE na UMK

 

prof. Nehring

 

prof. dr. hab Przemysław Nehring

jest filologiem klasycznym, prorektorem ds. kształcenia oraz YUFE Executive na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Profesor w Katedrze Filologii Klasycznej Wydziału Humanistycznego. Specjalista w zakresie literatury wczesnochrześcijańskiej, retoryki antycznej i historiografii późnoantycznej.

Stypendysta rządu włoskiego, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, wielokrotny stypendysta Fundacji Lanckorońskich z Brzezia.

Gościnnie wykładał na uniwersytetach amerykańskich (Villanova University, University of Kentucky) i Uniwersytecie Syczuańskim (Chengdu) w Chinach.

Kierownik kilku grantów badawczych (KBN,NCN,NPRH).

Autor i główny redaktor książek publikowanych w kraju (Wydawnictwo UMK, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Wydawnictwo Tyniec, PIW) i za granicą (Brepols – Turnhout, New City Press – New York).  

Tłumacz z języków łacińskiego i angielskiego.

 

Więcej o YUFE:

umk.pl/yufe

yufe.eu

 

 

Udostępnij