EAIE 2023 Rotterdam – tak było! - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

W dniach 26 – 29 września, w Rotterdamie odbyły się największe w Europie targi i konferencja EAIE European Association for International Education. Była to 33. edycja jednego z najważniejszych branżowych wydarzeń, gromadzących specjalistów, ekspertów oraz sympatyków umiędzynarodowienia edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego z całego świata. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 6700 uczestników z ponad 100 krajów.

EAIE to konferencja i warsztaty w ramach, których można doskonalić swoje kompetencje i poszerzać wiedzę ucząc się od najlepszych ekspertów. Z drugiej strony to targi, na których swoją ofertę prezentują agencje, uniwersytety czy organizacje związane z edukacją, nauką i szkolnictwem wyższym z całego świata. W trakcie czterech dni można odbyć wiele ważnych rozmów, otwierających drogę do współpracy akademickiej na różnych szczeblach i w różnych obszarach.

Polskie stoisko „Study&Research in Poland”

NAWA, podobnie jak w latach ubiegłych, odpowiedzialna była za zorganizowanie polskiego stoiska, na którym poza ofertą Agencji, możliwość prezentacji i odbywania spotkań z partnerami miały polskie uczelnie. W tegorocznym wydarzeniu udział wzięło aż 31 polskich uczelni i instytucji nauki. Delegacja liczyła ponad 60 osób. To największa z dotychczasowych reprezentacji Polski na wydarzeniach branżowych. Należy zwrócić szczególną uwagę na pojawienie się na stoisku uczelni, które dotychczas nie brały udziału w targach branżowych. Jest to ważna zmiana, pokazująca, że polskie szkolnictwo wyższe jest coraz bardziej zainteresowane włączaniem się w wydarzenia mające na celu stworzenie warunków do nawiązywania międzynarodowych relacji. Ponadto również po raz pierwszy na polskim stoisku, ale i w roli partnera NAWA, pojawiła się Akademia Kopernikańska.

IMG 20230928 WA0006

IMG 20230929 WA0002

IMG 20230929 WA0004

IMG 20230928 WA0005

Stoisko polskie, pod szyldem kampanii „Ready, Study, Go! Poland” oraz „Research in Poland” zgromadziło następujące instytucje nauki i szkolnictwa wyższego (kolejność alfabetyczna):

AGH

Akademia Kopernikańska

Akademia Leona Koźmińskiego

Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Collegium Civitas

Gdański Uniwersytet Medyczny

Politechnika Białostocka

Politechnika Gdańska

Politechnika Łódzka

Politechnika Opolska

Politechnika Poznańska

Politechnika Śląska

Publiczna Szkoła Policealna Edukacja

SGGW w Warszawie

SGH

Uczelnia Łazarskiego

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Merito WSB Poznań

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uniwersytet Opolski

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Zielonogórski

 

Wydarzenia towarzyszące

Każdego roku, na wydarzeniach branżowych, NAWA organizuje uroczyste otwarcie polskiego stoiska z udziałem przedstawicieli polskiej dyplomacji. Polskie stoisko zostało oficjalnie otwarte pierwszego dnia targów, 27 września. Polską delegację, ale także partnerów z innych stoisk, przywitali Dyrektor NAWA dr Dawid Kostecki oraz Ambasador RP w Hadze Margareta Kassangana. W imieniu Akademii Kopernikańskiej głos zabrał Pan Paweł Derecki.

We współpracy z Akademią Kopernikańską, tego samego dnia, w godzinach wieczornych odbyło się Polish Reception, którego celem było umożliwienie networkingu nie tylko uczestnikom EAIE, ale także lokalnym naukowcom, nie biorącym udziału w targach i konferencji, a zainteresowanym współpracą z Polską lub posiadającym polskie pochodzenie. W wydarzeniu udział wzięli naukowcy pracujący m.in. na Uniwersytecie w Lejdzie oraz Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie.

383236155 714247184067016 6019997530943127450 n

383351584 714247380733663 1781575106976637762 n

Sesje

Należy zwrócić uwagę na dużą widoczność Polski w agendzie sesji.

What’s new in Poland - Solidarity with Ukraine – European Universities Alliances

Sesja NAWA odbyła się 28 września, a jej temat poświęcony był wsparciu dla Ukrainy w ramach sojuszy Uniwersytety Europejskie, do których należą polskie uczelnie. Podczas spotkania dyskutowano o tym, jak ważne jest włączenie Ukrainy do Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Poprzez inicjatywy takiej jak program "Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie" realizowany przez NAWA wspólnie z uczelniami będącymi częścią Uniwersytetów Europejskich, tworzone są ponadnarodowe partnerstwa, ułatwiające mobilność akademicką i wzmacniające pomosty naukowe między Wschodem a Zachodem. Na podstawie studium przypadków dwóch uczelni: Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Poznańskiej uczestnicy sesji dowiedzieli się jak można skutecznie dbać o wysoki poziom doskonałości badawczej oraz jak w praktyce stawiać czoło aktualnym wyzwaniom z tym związanym. Spotkanie moderował Dyrektor NAWA, dr Dawid Kostecki, a panelistami byli Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler oraz Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Poznańskiej, dr hab. inż. Paweł Śniatała. Dyskusja z panelistami trwała 30 min., a pozostały czas został poświęcony na rozmowę i pytania z licznie zgromadzonej publiczności. Każdy z uczestników sesji znalazł na swoim krześle kartkę, na której został przedstawiony jeden sojusz uniwersytecki oraz założenia programowe, które realizuje w ramach programu „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie”.

Dyskusja była ożywiona i merytoryczna. Na koniec sesji uczestnicy otrzymali kolorowe karteczki, na których napisali swoje życzenia dla ukraińskich naukowców i środowiska akademickiego. Umieszczone jedna obok drugiej stworzyły mapę dobrych intencji skierowanych w stronę Ukrainy z różnych zakątków świata.

IMG 20231020 WA0004

IMG 20231020 WA0005

IMG 20231020 WA0002

 

Hanna Reczulska reprezentowała NAWA  w sesji „Promoting education and workforce access for Ukrainian refugees in Poland and beyond”: https://www.eaie.org/rotterdam/programme/programme-overview/activity/670.html

Sesje polskich uczelni i z udziałem ich przedstawicieli

Aż w dwóch sesjach głos zabrali przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego:

WSB Merito w swojej sesji skupiło się na zarządzaniu w czasie konfliktu, proponując udział w sesji „How can universities implement effective internationalisation strategies in Times of conflict?” https://www.eaie.org/rotterdam/programme/programme-overview/activity/512.html

O wspólnych programach pomiędzy Unią Europejską a Japonią można było posłuchać na sesji „Challenges and opportunities in establishing joint degree programmes between the EU and Japan”, w której głos zabrała przedstawicielka Politechniki Warszawskiej https://www.eaie.org/rotterdam/programme/programme-overview/activity/67.html

„Hey, are you OK? Addressing mental health needs in Poland” to z kolei temat sesji posterowej, na którą zaprosiła Politechnika Gdańska https://www.eaie.org/rotterdam/programme/programme-overview/activity/925.html

 

Kolejne targi i konferencja EAIE 2024 odbędą się w dniach 17 – 20 września we francuskiej Tuluzie.

https://www.eaie.org/toulouse.html

Zachęcamy do zgłaszania propozycji sesji. Można to zrobić tylko do 2 listopada 2023 r.

 

Uczelniom zarejestrowanym na polskie stoisko w Rotterdamie dziękujemy za obecność i aktywność na stoisku.

Do zobaczenia na kolejnych targach!

Udostępnij