Greetings from London – kolejne Polonia Meetings za nami - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Ostatni weekend czerwca NAWA i polskie uczelnie spędziły w Londynie na spotkaniach z młodzieżą polonijną, brytyjskimi uniwersytetami i instytucjami wspierającymi rozwój szkolnictwa wyższego w Wielkiej Brytanii.

 

To była już kolejna wizyta Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w Wielkiej Brytanii podczas której spotkaliśmy się z młodzieżą polonijną i nauczycielami szkół polskich w ramach cyklu Polonia Meetings. W tym roku towarzyszyło nam aż 16 polskich uczelni: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie, Politechnika Gdańska, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, UMCS, Lublin, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Pomorski w Słupsku, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Wrocławski.

Pojawił się również program dodatkowy, w ramach którego w siedzibie British Council, rozmawialiśmy o umiędzynarodowieniu szkolnictwa wyższego i możliwościach współpracy pomiędzy polskimi i brytyjskimi uniwersytetami i instytucjami. 

 

POLISH-BRITISH NETWORKING MEETING

 

Spotkanie w siedzibie British Council zgromadziło liczne grono przedstawicieli British Council, Universities UK International, Departamentu Business & Trade UK, Ambasady RP w Londynie, Ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie, Polonium Foundation, NAWA, a także 10 polskich i 4 brytyjskich uczelni.

Universities UK International, będący instytucją działającą podobnie jak polski KRASP, przedstawiło uczestnikom system edukacji w Wielkiej Brytanii oraz punkty styczne z programami europejskimi po wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej. Wśród głównych celów działalności UUKI znajdują się: zapewnienie zrównoważonego, konkurencyjnego środowiska dla rekrutacji pracowników i studentów z zagranicy, zwiększenie skali, zakresu i wpływu globalnych działań Wielkiej Brytanii w zakresie badań i innowacji, zapewnienie wzrostu mobilności akademickiej i skutecznej regulacji edukacji międzynarodowej, a także wymiana międzynarodowa studentów.

Dzięki prezentacji British Council poznaliśmy główne działania w ramach TNE – UK Transnational Education, programu który wzbudza coraz większe zainteresowanie uczelni w Europie i nie tylko. Na podstawie zaprezentowanych danych możemy powiedzieć, że coraz więcej studentów z Polski decyduje się na podjęcie nauki na brytyjskich uniwersytetach, choć nadal trudno nam porównywać się do głównych partnerów programu, czyli krajów azjatyckich czy arabskich. Głównymi partnerami programu są bowiem Azja (49.5%), EU (15.8%) oraz Środkowy Wschód (13.8%), a partnerstwa TNE są kluczową siłą napędową Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych (SDG).

Polonium Foundation zaprezentowała wyniki badania współpracy polsko-brytyjskiej w ramach badań naukowych oraz innowacji. Jako główne obszary o dużym potencjale rozwoju wskazano: AI, technologię kwantową, biologię inżynieryjną, telekomunikację i półprzewodniki (planowane publiczne inwestycje w badania i rozwój w wysokości 20 mld euro w latach 2024/2025). Cieszy fakt, że Polska postrzegana jest jako szybko rozwijający się rynek ze stale rosnącym PKB, dobra lokalizacja dla inwestycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a także miejsce z dużym potencjałem dla powstawania startupów.

Po części poświęconej badaniom i szkolnictwu wyższemu w Wielkiej Brytanii przyszedł czas na wystąpienia NAWA oraz uczelni polskich i brytyjskich. Swoje profile i oferty współpracy przedstawiły Imperial College London, Cardiff University, University of Sussex, Uniwersytet Pomorski w Słupsku, AGH w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

 

SPOTKANIE Z MŁODZIEŻĄ POLONIJNĄ I KADRĄ PEDAGOGICZNĄ W POLSKIEJ SZKOLE  

 

W sobotę 22 czerwca odwiedziliśmy Akademię Polskiej Literki - polską szkołę w Londynie. Na spotkaniu pojawili się uczniowie polskiego pochodzenia oraz rodzice i nauczyciele. Przedstawiciele NAWA zaprezentowali ofertę stypendialną dla młodzieży pragnącej rozpocząć studia w Polsce, a także opowiedzieli o systemie edukacyjnym w naszym kraju.  Szeroko omówione zostały także programy nauki języka polskiego i promujące kulturę polską. Uczelnie przedstawiły krótko swoje profile i propozycje studiów w języku polskim i angielskim. Po wprowadzeniu rozpoczęły się spotkania stolikowe z reprezentantami poszczególnych uniwersytetów i delegacją NAWA. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kierunki weterynaryjne, nauki przyrodnicze i techniki komputerowe oraz kursy językowe. Wielu młodych ludzi deklarowało zainteresowanie studiami w Polsce, kilkoro nawet pochwaliło się już podjętą decyzją i planami przyjazdu do kraju pochodzenia.

 

POLSKIE STOISKO NA PIKNIKU POLONIJNYM Z OKAZJI 60-LECIA DZIAŁALNOŚCI POSK

 

Niedzielne popołudnie spędziliśmy w polskim namiocie pod szyldem Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Przez pięć godzin prowadziliśmy akcję informacyjną obejmującą programy NAWA, profil działalności Agencji oraz programy towarzyszących nam uniwersytetów z Polski. Park Ravenscourt, w którym odbywał się piknik rozbrzmiewał coverami polskich przebojów, wszędzie słychać było język polski, a dookoła co i rusz można było zobaczyć biało czerwone baloniki i wiatraczki z logotypami NAWA i kampanii Ready Study Go! Poland oraz Reasearch in Poland.

Polskie stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem – na pikniku pojawiło się kilka tysięcy uczestników, kilkaset osób zasięgnęło informacji dotyczących studiów w Polsce. Wiele osób miało okazję spotkać się z NAWA i uczelniami z kraju po raz pierwszy bez konieczności przyjazdu do Polski.

 

21.06 Spotkanie w British Council

 

polonia 1

polonia 2

polonia 3

22.06 Spotkanie w szkole polskiej „Akademia Polskiej Literki”

 

Polonia 4

Polonia 5

Polonia 6

polonia 7

polonia 8

23.06 Piknik polonijny

 

Polonia 9

Polonia 10

Polonia 11

Polonia 12

Polonia 13

Polonia 14

Udostępnij