Hajfa miejscem badań nad Polską - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Uniwersytet w Hajfie z kampusem na górze Karmel to uczelnia, której wykładowcą był m.in. Szewach Weiss, wieloletni ambasador Izraela w Warszawie. Do tej pory na fakultecie humanistycznym na Uniwersytecie w Hajfie działał zespół, który dzięki współpracy z Instytutem Polskim i wsparciu Wydziału Historii Żydów, prowadził zajęcia z języka polskiego i kursy z historii Polski oraz rozwijał współpracę naukową z instytucjami polskimi. Teraz - dzięki powołaniu Interdyscyplinarnego Ośrodka Studiów Polskich na Uniwersytecie w Hajfie - uczelnia stanie się miejscem realizacji programów badawczych w zakresie języka, historii, kultury i nauki o Polsce. Będzie to pierwsza placówka tego typu na terenie Izraela.

 

Aerial 0065 PANO Credit Itai Bodel

 

„Dzięki stypendiom przyznawanym w ramach działalności powstającego Ośrodka, studenci i naukowcy z Izraela będą mieli możliwość uzyskania finansowania na prowadzenie badań nie tylko historycznych, ale także obejmujących zagadnienia związane ze współczesną polską kulturą i językiem.” – mówi Dyrektor NAWA, dr Grażyna Żebrowska.

 

P5030313 a

 

Dodatkowo, IOSP organizował będzie wydarzenia dla szerokiej publiczności promujące historię, dziedzictwo i współczesną naukę polską. Studenci będą mogli zgłębiać swoją wiedzę w zakresie historii staropolskiej i współczesnej, kultury, sztuki, myśli politycznej, krajoznawstwa, ekonomii, oraz języka polskiego na kilku poziomach zaawansowania.

Jak podkreśla prof. Marcos Silber z Wydziału Historii Żydów Uniwersytetu w Hajfie to „pierwszy krok w kierunku rozwijania współpracy, poszerzania zakresu studiów polskich w Hajfie, skutkującej pogłębieniem dialogu i zrozumienia”.

 

 

 

 

Udostępnij