Innowacyjne badania laureata Programu Polskie Powroty - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Dr inż. Grzegorz Pasternak jest laureatem pierwszej edycji Programu Polskie Powroty. Naukowiec swoje badania kontynuuje na Politechnice Wrocławskiej na Wydziale Chemicznym. Jest to jego macierzysta uczelnia.

Stypendysta NAWA pracuje nad eksperymentalną metodą pozyskiwania energii elektrycznej oraz biosurfaktantów w mikrobiologicznych ogniwach paliwowych.

– Metoda, nad którą pracuję, umożliwia przekształcenie tego, co jest marnowane w postaci odpadów, w energię elektryczną i użyteczne związki chemiczne. Proces ten może być samowystarczalny i obniżyć koszty eksploatacji w stosunku do konwencjonalnych metod – uważa dr Pasternak, dodając, że nad technologią bioelektrosyntezy surfaktanów pracuje tylko kilka ośrodków na świecie.

Naukowiec w ramach Programu Polskie Powroty, jak również grantu Narodowego Centrum Nauki i wsparcia Wydziału Chemicznego, uruchomił na Politechnice Wrocławskiej laboratorium układów bioelektrochemicznych.

Dr Pasternak wszechstronne doświadczenie zdobył podczas staży w Bristol BioEnergy Centre oraz na uniwersytecie w Trydencie. W Wielkiej Brytanii brał udział w projekcie sponsorowanym przez fundację Billa i Melindy Gatesów. W trakcie pobytu we Włoszech pracował nad ideą wprowadzenia ogniw paliwowych do budynków mieszkalnych.

Więcej informacji na temat projektu dr inż. Grzegorza Pasternaka znajduje się na stronie Politechniki Wrocławskiej. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem

Polecamy również odwiedzić stronę dr Pasternaka https://gplab.eu/

Dr Pasternak

Źródło: Politechnika Wrocławska, https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/energia-elektryczna-z-odpadow-mozliwe-dzieki-bakteriom-11635.html

Udostępnij