Kompas na drodze do umiędzynarodowienia - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Tematem spotkania były przykłady rozwiązań i dobrych praktyk polskich instytucji szkolnictwa wyższego oraz placówek naukowych w rozwijaniu współpracy międzynarodowej.

Wśród prelegentów znalazł się m.in. dr inż. Krzysztof Fijałkowski z Politechniki Częstochowskiej, który opowiadał o projekcie z zakresu bezpieczeństwa bioodpadów w gospodarce obiegu zamkniętego, realizowanych w ramach programu Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe. Opisywał współpracę z instytucjami m.in. z Norwegii, Francji, RPA czy Czech. Jak zaznaczył, dzięki funduszom z programów NAWA udało się znacząco ułatwić współpracę z zagranicznymi jednostkami naukowymi, poszerzono horyzonty naukowe i możliwości współdziałania. Dodatkowo – jak podkreślał prelegent – udało się nabyć dodatkowe umiejętności w zdobywaniu kontaktów, zweryfikowano wiedzę w praktyce i na tle innych krajów, zwiększono promocję wiedzy naukowej na zagranicznych konferencjach branżowych, podpisano umowy wstępne dotyczące wymiany akademickiej w ramach programu ERASMUS+ z Turcją i umowy bilateralnej w ramach programu ERASMUS+ z Hiszpanią.

 

IMG 1258 screen size

 

Z kolei Krzysztof Kafarski, dyrektor Działu Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, beneficjent programów Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe oraz SPINAKER – Intensywne Międzynarodowe Programy Kształcenia, podkreślał, że dzięki funduszom NAWA udało się m.in. uatrakcyjnić ofertę dydaktyczną, zacieśnić i rozwinąć relację z najlepszymi fachowcami na świecie, zapewnić transfer studentów z zagranicy na UPWr. Jednocześnie prelegent podkreślał, że programy Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej wpisują się w cele strategiczne uczelni.

Dr Wiesława Duży z Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk opowiadała o uczestnictwie w programie Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe. Prelegentka opisywała współpracę międzynarodową w humanistyce na przykładzie projektu „Historyczna ontologia przestrzeni miejskiej”. Programy NAWA umożliwiły m.in. prowadzenie wspólnych prac badawczo rozwojowych, wdrożenie i rozwinięcie współpracy międzynarodowej z partnerami projektu (wśród których znaleźli się instytucje i uczeni m.in. z Wenecji, Lyonu, Monastyru, Grazu czy Belfastu), a także organizację konferencji, staży i warsztatów.

 

IMG 1033 screen size

 

To tylko niektóre z wystąpień, które pojawiły się w pierwszej części konferencji NAWA.

W drugiej części odbyła się dyskusja, w której wzięli udział zarówno eksperci Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (dr inż. Marek Polak i dr inż. Tomasz Perkowski  - Fundacja na rzecz Nauki Polskiej), jak i przedstawiciele beneficjentów (prof. Bartosz Brożek – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Marcin Witkowski – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Wśród największych wyzwań i problemów podkreślano m.in. konieczność zwiększenia umiędzynarodowienia przez jeszcze lepsze włączenie studentów zagranicznych w krwiobieg uczelniany – tak, by internacjonalizacja nie okazywała się tylko powierzchownym i eventowym zdarzeniem, ale stała się codziennością polskich uniwersytetów.

 

IMG 1173 screen size

 

 

Udostępnij