Kwalifikator ma już pół roku! - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Na początku grudnia 2019 r., w trakcie konferencji Direct to Recognition, Pion Uznawalności Wykształcenia i Uwierzytelniania Dokumentów  pełniący rolę polskiego centrum ENIC-NARIC miał przyjemność zaprezentować nowe narzędzie stworzone przez NAWA, by ułatwić zdobywanie rzetelnej wiedzy o prawach przysługujących w Polsce posiadaczom zagranicznych kwalifikacji.

Kwalifikator to baza danych, która umożliwia automatyczne sprawdzenie ogólnych informacji o wybranych rodzajach dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą. Narzędzie elektroniczne pozwala zorientować się w poziomie i statusie zagranicznych kwalifikacji w państwie ich wydania oraz dowiedzieć się, w jaki sposób dany dyplom lub stopień naukowy jest uznawany w Polsce. Wskazuje także konkretne podstawy prawne, z których wynikają poszczególne uprawnienia posiadacza dyplomu.

Już w trakcie grudniowej konferencji Hanna Reczulska, kierownik Pionu Uznawalności Wykształcenia i Uwierzytelniania Dokumentów zapowiedziała, że baza danych Kwalifikatora będzie stopniowo poszerzana o kwalifikacje z kolejnych państw. Jak zatem wygląda to dzisiaj, po niespełna pół roku działania systemu?

Obecnie w Kwalifikatorze można uzyskać informacje na temat 314 różnych dyplomów z 31 państw. Większość opisów w systemie znalazła się już na etapie jego zaprezentowania, natomiast w tym roku opublikowanych zostało 6 nowych opisów systemów edukacji: Egiptu, Królestwa Niderlandów, Japonii, Słowacji, USA i Uzbekistanu.

Przy wyborze nowych systemów edukacji kierujemy się przede wszystkim ilością wniosków o uznanie dyplomów z poszczególnych państw, które do nas spływają, wybierając te, z których jest ich najwięcej. Kluczowa w tym wyborze jest również strategia geograficzna NAWA w tym państwa do których organizujemy misje edukacyjne połączone z targami. Ponadto obserwujemy ruch w Kwalifikatorze – patrzymy z jakich państw odnotowane są regularne wejścia do systemu­ mówi Hanna Reczulska. Dodaje także, iż takie działanie pozwoliło podjąć decyzję o wyborze kolejnych państw, które znajdą się w systemie: Przygotowujemy obecnie opisy systemów edukacji Brazylii, Czech oraz Gruzji. Do końca roku chcielibyśmy opublikować jeszcze opis sytemu edukacji Irlandii i Wietnamu.

Najczęściej wyszukiwane są dyplomy z państw: Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Indii, Białorusi, Rosji, Nigerii, Francji, Chin, Iraku.  10 najpopularniejszych wyszukiwanych dyplomów to: specjalista (Ukraina), bakalavr (Ukraina), magistr (Ukraina), Bachelor (Wielka Brytania), Bachelor (Indie), Master (Wielka Brytania), dyplom o wyższym wykształceniu (Białoruś), młodszy specjalista (Ukraina), Bachelor (Nigeria), bakalavr (Rosja).  Natomiast najwięcej pytań dotyczących stopni naukowych dotyczyło stopni z Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Francji.

Czytając ten ranking należy mieć na uwadze, że część z tych dyplomów jest dostępna w systemie od 6 grudnia 2019 r. (np. Ukraina, Rosja, Wielka Brytania, Indie), a część została dodana w kwietniu (Egipt, Japonia, Królestwo Niderlandów, Uzbekistan, USA) czy w maju (Słowacja).

Najwięcej wejść do systemu odnotowano z Polski, a kolejne państwa to Ukraina, Wielka Brytania, Białoruś, USA, Niemcy, Chiny, Japonia, Szwecja, Irlandia.

Kwalifikator od początku uruchomienia cieszy się dużą popularnością, co jeszcze bardziej podkreśla potrzebę istnienia takiego narzędzia. W ciągu pierwszych 5 miesięcy (06.12.2019 – 05.05.2020) zanotowano prawie 5700 wejść do systemu (ponad 16 000 odsłon stron).

Narzędzie dostępne jest w języku polskim i angielskim. Kwalifikator jest dostępny bezpośrednio ze strony głównej NAWA oraz z zakładki „Uznawalność”.

Instrukcja korzystania z Kwalifikatora znajduje się tutaj.

 

Kwalifikator

Udostępnij