Laureat programu Polskie Powroty NAWA z prestiżowym grantem ERC! - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) ogłosiła listę naukowców, którym przyznano prestiżowe granty Consolidator Grants. Pośród 308 wyróżnionych badaczy jest także laureat programu Polskie Powroty NAWA - prof. Paweł Caputa.

prof. pawel caputa materialy wlasne

źródło zdj. uw.edu.pl/cztery-nowe-granty-erc-dla-badaczy-z-uw/

Prof. Paweł Caputa z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego wrócił do Polski dzięki programowi Polskie Powroty NAWA. Jak przyznaje, bez pracy wykonanej w ramach programu przygotowanie do samego grantu i otrzymanie go nie byłoby możliwe.

W ramach grantu prof. Caputa będzie realizował projekt „Quantum Complexity from Quantum Field Theories to Quantum Gravity” (Kwantowa złożoność od kwantowych teorii pola do kwantowej grawitacji), na który przyznano mu dofinansowanie w kwocie ponad 1,8 miliona euro.

"Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to projekt przesunie granice naszego zrozumienia kwantowych teorii pola i czarnych dziur w kwantowej grawitacji. Nowe narzędzia, które opracujemy, pozwolą nam precyzyjnie określić złożoność ewolucji kwantowej, lepiej zrozumieć termalizację i rzucić światło na zachowanie materii w pobliżu osobliwości czasoprzestrzennych, niezwykle ważnych dla poznania naszego wczesnego wszechświata” - powiedział Polskiej Agencji Prasowej

Consolidator Grant, będący częścią programu EU’s Horizon Europe ma na celu wsparcie naukowców będących od 7 do 12 lat po doktoracie, którzy będą tworzyć lub rozwijać własny zespół badawczy. Przełomowe badania są prowadzone na terenie Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych i mogą trwać do 5 lat. W tym roku było w sumie 2130 kandydatów, spośród których wyłoniono 308 laureatów z 43 krajów. Łączna wartość dofinansowania wybranych projektów to 627 milionów euro. 

Grant otrzymało w sumie czterech polskich badaczy, wszyscy z Uniwersytetu Warszawskiego - prof. Paweł Caputa, prof. Ewa Szczurek, prof. Szymon Toruńczyk i prof. Magdalena Wojcieszak.

Serdecznie gratulujemy!

 

 

Udostępnij