MSCA: 242 mln euro na stypendia podoktoranckie 2021 - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Komisja Europejska w ramach Maria Sklodowska Curie Actions wspiera 1156 doświadczonych naukowców po doktoracie.

Komisja Europejska przeznacza 242 mln euro na pracę naukowców po doktoracie na najlepszych uniwersytetach, ośrodkach badawczych, organizacjach prywatnych oraz małych i średnich przedsiębiorstwach w Europie i na świecie. Do Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA) wpłynęło w sumie 8356 wniosków.

Komisja przyzna 206 mln euro 1025 naukowcom w ramach europejskich stypendiów podoktorskich, umożliwiając im realizację projektów w UE lub krajach stowarzyszonych z programem "Horyzont Europa".

Z kolei 36 mln euro przeznaczono na globalne stypendia podoktorskie, umożliwiające 131 naukowcom prowadzenie badań poza UE lub krajami stowarzyszonymi z programem "Horyzont Europa" - głównie w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Kanadzie i Australii, przed powrotem do Europy.

Większość wybranych projektów dotyczy dziedzin:

  • nauki społeczne i humanistyczne (24%)
  • nauki przyrodnicze (22%)
  • chemia (14%)
  • środowisko i nauki o ziemi (12%)

Spośród wnioskodawców wybrano 5 stypendystów podoktoranckich w dziedzinie badań jądrowych w ramach nowej współpracy między MSCA a Programem Badawczo-Szkoleniowym Euratom na lata 2021-2025. Program Euratom będzie wspierał projekty w tej dziedzinie badań z wkładem finansowym w wysokości 1 mln euro.

Warto zaznaczyć też, że kobiety stanowią 43% ogółu laureatów.

Szczegółowe informacje znajdują się TUTAJ

 

Udostępnij