NAWA członkiem Academic Cooperation Association - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

W minionym miesiącu przedstawiciele NAWA dr Zofia Sawicka, Zastępca Dyrektora Agencji, oraz Katarzyna Aleksy, kierownik Pionu Programów dla Instytucji, wzięli udział w jesiennym zgromadzeniu członków Academic Cooperation Association (ACA). ACA to prężnie działający w obszarze współpracy międzynarodowej szkolnictwa wyższego think tank. Działalność ACA obejmuje m.in. badania i analizy, oceny, doradztwo, publikacje i wiele innych. Jednocześnie jest on także platformą networkingową zrzeszającą dwadzieścia dwie instytucje stanowiące odpowiedniki NAWA. Oprócz organizacji europejskich do ACA należy też amerykański The Institute of International Education (IIE) oraz Mexican Association for International Education (AMPEI).

Spotkanie w Wiedniu miało dla NAWA szczególne znaczenie, ponieważ to właśnie w jego trakcie Agencja została oficjalnie przyjęta w poczet członków ACA.  Dr Zofia Sawicka przedstawiła pozostałym członkom działalność NAWA oraz główne punkty reformy nauki i szkolnictwa wyższego.

Uczestnictwo w ACA to bardzo istotny krok dla NAWA - stwarza możliwość wymiany doświadczeń i uczenia się od doświadczonych instytucji działających w obszarze wymiany i współpracy międzynarodowej od wielu lat. W ramach cyklicznych spotkań uczestnicy wymieniają informacje na temat zmian w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego mających miejsce w ich krajach, prezentują nowe programy realizowane przez ich organizacje oraz przedstawiają główne kierunki promocji szkolnictwa wyższego za granicą.

Wiodącymi tematami spotkania w Wiedniu było stworzenie bazy badań nad umiędzynarodowieniem nauki i szkolnictwa wyższego prowadzonych na świecie oraz przygotowanie seminarium dotyczącego polityki włączającej w umiędzynarodowieniu. Ważnym elementem było także przyjęcie planu pracy ACA na rok 2019.

Udostępnij