NAWA i polskie uczelnie w Chicago - relacja - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 

Na początku lutego odwiedziliśmy Stany Zjednoczone. Podczas targów Polonia Meetings oraz Polish Science & International Mobility Meetup towarzyszyło nam 10 polskich uczelni oraz miejski projekt Study in Lublin.

Z roku na rok współpraca naukowa pomiędzy Polską a USA przybiera na sile i intensywności. Oznacza to kolejne wspólne projekty i wyjazdy na badania w ramach programów mobilnościowych. Za jeden z elementów dynamizacji tej współpracy uznać można nowe możliwości w formie grantów na badania oraz mobilność międzynarodową.

 

Chicago Meetup

 

USA są jednym z priorytetowych kierunków geograficznych NAWA. Agencja każdego roku organizuje polskie stoisko dla uczelni na jednych z największych międzynarodowych targów i konferencji NAFSA. Stany Zjednoczone to także jeden z najchętniej wybieranych krajów w ramach programu Bekker NAWA, a w Polsce gościmy amerykańskich badaczy wybierających polskie instytucje na realizację programu Ulam NAWA lub polskich naukowców, którzy zdecydowali się na powroty do ojczyzny w ramach programu Polskie Powroty NAWA.

Ważnym programem skierowanym do środowiska medycznego jest program Walczak NAWA, który w swoich trzech pierwszy edycjach umożliwiał naukowcom i lekarzom realizacje staży w najlepszych ośrodkach amerykańskich. Kolejna edycja programu została rozszerzona o możliwość wyjazdu również do innych krajów.

 

Trudno mówić o wymianie naukowej między Polską a USA nie wymieniając Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. To największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych, do którego Polska dołączyła w 1959 r. jako pierwszy kraj Europy Wschodniej.

Programy oferowane przez Komisję działają dwutorowo, co oznacza wyjazdy polskich naukowców do USA jak i przyjazdy Amerykanów do Polski.

 

DSC 1040

 

Polonia Meetings, Chicago 3-4 lutego 2024

W dniach 3 – 4 lutego w chicagowskim Copernicus Center odbyły się targi polskich uczelni. Swoją ofertę zaprezentowało dziesięć polskich uczelni:

 • Uniwersytet Jagielloński,
 • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie,
 • Warszawski Uniwersytet Medyczny,
 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
 • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu,
 • Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski,
 • Akademia Nauk Stosowanych Vincenta Pola w Lublinie,
 • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi,
 • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
 • oraz miejski projekt Study in Lublin.

Swoje programy zaprezentowała także Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, która wraz z Konsulatem Generalnym RP w Chicago oraz Zrzeszeniem Nauczycieli Polskich w Ameryce, zorganizowała wydarzenie.

 

Przez dwa dni młodzież zainteresowana studiami w Polsce i możliwościami stypendialnymi, rodzice, dyrektorzy i nauczyciele szkół polskich, a także organizacji związanych z edukacją i nauką, odwiedzali stoiska uczelni. W sumie wydarzenie przyciągnęło ponad 300 osób. Nic dziwnego, w końcu argumentów za wybraniem Polski, jako miejsca do studiowania jest sporo.

 

DSC 1089

 

Studia w języku polskim na uczelniach publicznych są bezpłatne, a w przypadku wybrania kierunku prowadzonego w języku angielskim studia, choć są płatne - mają  atrakcyjne ceny. Również koszty utrzymania w Polsce, nawet w dobie inflacji, nadal są dużo niższe niż w USA, a dyplomy uczelni z Polski, jako kraju członkowskiego Unii Europejskiej, są cenione również za oceanem.

To co nas uderzyło przy realizacji targów dla młodzieży polonijnej, to wiek nastolatków, w którym ich rodzice już interesują się ich akademicką przyszłością. Po zadawanych pytaniach widać było, że decyzje te są podejmowane bardzo racjonalnie i wpływa na nie wiele czynników. Cieszę się, że Polska ze swoimi uczelniami jest rozpatrywana w tych rozważaniach jako poważna propozycja. Dzięki działaniom NAWA możemy nie tylko wzmacniać promocję prowadzoną przez nasze ośrodki akademickie, ale także przedstawiać Polskę w ogóle jako atrakcyjny kraj do studiowania – mówi dr Zofia Sawicka, Zastępca Dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

 

Konsulat 01

 

Wizyta w Chicago była także okazją do spotkań i rozmów dotyczących popularyzacji języka polskiego i polskiej kultury w USA zarówno wśród osób polskiego pochodzenia, jak i wśród obywateli amerykańskich innych narodowości. Po Uniwersytecie Browna i Uniwersytecie Północnej Karoliny to właśnie pobliski Uniwersytet Wisconsin-Milwaukee jest kolejnym, z którym Agencja rozpoczyna współpracę w ramach programu Lektorzy NAWA.

W ramach Polonia Meetings promowane były programy wspierające nauczanie języka polskiego i polskiej kultury, przede wszystkim Letnie Kursy NAWA i Polonista NAWA. Szczególnie wakacyjne kursy języka i kultury cieszyły się zainteresowaniem rodziców i młodzieży polonijnej. Warto dodać, że w Letnich kursach NAWA w 2023 r. uczestniczyła rekordowa jak dotąd liczba studentów z USA – ponad 30 osób.

Mamy nadzieję, że wizyta w Chicago przyczyni się do zwiększenia zainteresowania taką formą spędzania wakacji i rozwijania kompetencji językowych.

 

Konsulat 02

 

Jednym z tematów, które poruszane były w rozmowach z odwiedzającymi targi  nauczycielami, rodzicami i uczniami, była kwestia nowelizacji ustawy o języku polskim w zakresie wydawania certyfikatów poświadczających znajomość języka polskiego jako obcego bez konieczności zdawania egzaminu. To ważny temat dla środowiska szkół polonijnych również w USA, do których uczęszcza młodzież, która może być zainteresowana uzyskaniem takiego poświadczenia. Wśród zadawanych pytań znalazły się i te, dotyczące programu Anders NAWA oraz organizacji studiów w Polsce, takie jak:

 • Które uczelnie prowadzą kierunki studiów w języku angielskim? Jak ich szukać?
 • Które uczelnie w Polsce mają najwyższy poziom kształcenia?
 • Czy jeśli ma się dwa paszporty – polski i amerykański – trzeba zdawać egzamin wstępny z języka polskiego na uczelni?
 • Co trzeba zrobić żeby dostać stypendium na studia? Jakie trzeba mieć wyniki? Czy uczelnie mają swoje programy stypendialne?
 • Za jakie studia w Polsce trzeba płacić, a za jakie nie?
 • Czy po skończeniu studiów w Polsce dyplom jest automatycznie uznawany w USA?

Podczas całych targów widoczne było ogromne zainteresowanie ofertą stypendialną NAWA oraz kierunkami proponowanymi przez polskie uczelnie.

 

Panel dyskusyjny

 

Polish Science & International Mobility Meetup, Chicago 5 lutego 2024

Pierwsze z cyklu wydarzeń „Polish Science & International Mobility”, NAWA zorganizowała w ubiegłym roku w Nowym Jorku, w ścisłej współpracy z tamtejszym Konsulatem Generalnym. Teraz wróciliśmy do USA - tym razem do Chicago. Partnerami wydarzenia byli Instytut Polski w Nowym Jorku, Fulbright Poland, Polonium Foundation, Copernicus Center.

Na spotkanie zaprosiliśmy przedstawicieli amerykańskich uczelni (m.in. University of Illinois Chicago,  Northeastern Illinois University oraz Illinois Institute of Technology), indywidualnych naukowców na wszystkich etapach kariery naukowej, przyszłych doktorantów i Polonię naukową. Na wstępie dr Zofia Sawicka zaprezentowała ofertę programową NAWA dla naukowców oraz instytucji, a reprezentanci polskich uniwersytetów opowiedzieli o działalności, profilach uczelni i ich współpracy z USA.

 

Targi Chicago 01

 

Po części wprowadzającej przeszliśmy do dyskusji panelowej moderowanej przez dyrektor Biura Programów dla Studentów, Magdalenę Kachnowicz - „International mobility: maximizing scientific career opportunities”.

W rozmowie udział wzięły: Maja Steczkowska, Zastępca Dyrektora Instytutu Polskiego w Nowym Jorku; Dr Paulina Langa, University of Chicago; Dr Ala Santos, CEO Polonium Foundation; Zuzanna Kiwerska, stypendystka Fulbright Junior Awards. Ekspertki zgodnie podkreślały, że zarówno uczelnie, instytuty badawcze, jak i inne podmioty wspierające szkolnictwo wyższe i badania naukowe bardzo mocno pracują nad poszerzaniem spektrum działań ułatwiających międzynarodową mobilność akademicką.

Dlatego, mimo różnego rodzaju barier i utrudnień, należy nieustannie rozwijać projekty łączące różne środowiska naukowe na całym świecie.

Spotkanie zakończyła część networkingowa podczas której reprezentanci uczelni mogli bardziej szczegółowo omówić potencjalne przyszłe polsko-amerykańskie projekty badawcze i możliwości organizacji wymiany studenckiej w obu krajach.

 

Targi Chicago 02

 

Ostatniego dnia targów, który poświęcony był potencjałowi badawczemu polskich uczelni oraz rozwoju współpracy zagranicznej, rozmawialiśmy na temat możliwości prowadzenia wspólnych projektów badawczych wraz z amerykańskimi uczelniami i tutejszymi naukowcami. Z targów wracamy zadowoleni, z nadzieją na rozwój zainicjowanej współpracy i ponowne spotkanie z młodzieżą, tym razem jednak już na Uniwersytecie Warszawskim z początkiem października – mówi prof. Ewa Krogulec[1].

Dziękujemy wszystkim naszym partnerom zaangażowanym w organizację wizyty w USA, reprezentantom obecnych z nami delegacji uczelni i amerykańskim gościom, którzy wzięli udział we wszystkich wydarzeniach.

W związku z tak dużym zainteresowaniem polską ofertą edukacyjną i możliwościami badawczymi jesteśmy przekonani, że warto będzie przygotować kolejną edycję Edu&Science Meetings w Chicago.

[1] Cytat za: https://www.uw.edu.pl/uw-na-targach-w-chicago/  

 

Targi Chicago 03

Udostępnij