„POLAND THE HEART OF EUROPE”, czyli nowa wystawa na EXPO 2020 - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

W pawilonie polskim na Expo 2020 w Dubaju tym razem widzowie poznają wystawę opowiadającą o osiągnięciach polskiej medycyny – zarówno z przeszłości, jak i z teraźniejszości. To temat szczególnie nośny w czasach, gdy coraz więcej młodych ludzi z krajów arabskich chce studiować kierunki medyczne i techniczne na polskich uczelniach. Ale wystawa to tylko jeden z elementów Tygodnia Nauki Polskiej, który odbywa się od 17-tego do 23-go lutego. Atrakcji - dla małych i dużych – nie zabraknie.

Wystawa „POLAND THE HEART OF EUROPE” to multimedialny pokaz przedstawiający dzieje medycyny na ziemiach polskich i wkład naszych naukowców i lekarzy w medycynę światową. Prezentacja podzielona została na 6 obszarów tematycznych: mózg i narządy zmysłów, nowotwory i immunologia, choroby serca i naczyń, chirurgia i przeszczepy narządów, choroby zakaźne oraz medycyna dziecięca. Wystawa prezentuje momenty przełomowe, najistotniejsze odkrycia, najważniejsze operacje, jak m.in. odkrycie istnienia grupy krwi i czynnika Rh, stworzenie szczepionki przeciwko durowi brzusznemu, przygotowanie pierwszej na świecie szczepionki przeciwko polio, opracowanie metody endoskopii żołądkowo-jelitowej, stworzenie maski chirurgicznej. Pokazuje też wybitne osobowości, bo każde z zagadnień ma swoich bohaterów – zarówno z przeszłości, jak i z teraźniejszości. Są wśród nich m.in. Mikołaj Kopernik, Maria Curie-Skłodowska, Ludwik Hirszfeld, Tadeusz Krwawicz, Napoleon Cybulski, Jan Mikulicz-Radecki, Rudolf Weigl, Hilary Koprowski czy Zbigniew Religa.

- W dzisiejszym świecie, dotkniętym pandemią koronawirusa, temat naszej wystawy jest szczególnie istotny. Pokazuje nie tylko wkład naszych naukowców i lekarzy w rozwój światowej medycyny, ale także wagę międzynarodowej współpracy i wymiany naukowych doświadczeń. To właśnie dlatego akcentem zamykającym naszą prezentację jest temat sieciowania uczelniami, ośrodków naukowych i jednostek badawczych – tłumaczy dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Temat medycyny w polskim pawilonie na EXPO w Dubaju pojawił się nie bez przyczyny. Dziś bowiem coraz większą grupę zagranicznych studentów na polskich uczelniach medycznych i technicznych stanowią studenci z krajów arabskich. Wystarczy przytoczyć liczby: spośród ponad 2,3 tys. studentów pochodzenia arabskiego ponad 670 osób studiuje nauki medyczne.

Ale wystawa to tylko jedno z wydarzeń towarzyszących Tygodniowi Nauki Polskiej na EXPO 2020 w Dubaju. Kulminacja ich nastąpi w Dniu Nauki Polskiej. To święto przypadające tradycyjnie 19 lutego – czyli w dniu urodzin jednego z najbardziej znanych polskich uczonych w historii, Mikołaja Kopernika. Właśnie wtedy oficjalnie otwarta zostanie wystawa „POLAND THE HEART OF EUROPE” (godz. 12). W programie są także m.in. pokazy przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik (godz. 11, 13.30, 15 i 16.30), spotkanie z dr. Tomaszem Rożkiem i prezentacja jego gry „Academy of Super Heroes” (godz. 12.30), warsztaty dla dzieci (godz. 12-20), koncerty Chopinowskie (godz. 16, 18.30 i 21), koncert fortepianowy (godz. 17.15) oraz koncert jazzowy (godz. 19).

- W naszym pawilonie pokazujemy Polskę jako państwo ogromnych możliwości i nowoczesnych technologii oraz kraj odpowiadający na wyzwania współczesności. Tydzień Nauki Polskiej to nie tylko pokazanie potencjału naszych uczelni i prowadzonych przez nie badań. Chodzi też o nowoczesny sposób prezentacji. Stąd pokazy przygotowywane przez Centrum Nauki Kopernik czy wybitni polscy naukowcy jako bohaterowie gry edukacyjnej. To właśnie w taki sposób dziś nauka może zawładnąć umysłami młodzieży – mówi Adrian Malinowski, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej EXPO 2020 Dubai.

Poza tym w ramach polskiej obecności zaplanowano targi edukacyjne w ramach EXPO w Dubaju (w dniach 20-21 lutego), w których weźmie udział kilkanaście polskich uczelni. Młodzież zainteresowana studiami w Polsce będzie mogła zapoznać się z ofertą uczelni w ramach kampanii „Ready, Study, Go! Poland”.

Dzień 22 lutego, to dzień Polskiej Akademii Nauk (PAN) na EXPO2020. Rozpocznie się networkingiem, następnie o instytucji opowie jej prezes prof. Jerzy Duszyński. Będzie też można wziąć udział w panelach dyskusyjnych o COVID-19 oraz o zmianach w badaniach polarnych. Co więcej, podczas spotkania poświęconego polskim polarnikom nastąpi łączenie z polską stacją na Spitsbergen.

Z kolei 23 lutego to dzień Sieci Badawczej Łukasiewicz, unikatowego projektu, który łączy w sobie  potencjał badawczy i komercyjny. Odbędą się panele tematyczne poświęcone m.in. nauce dla biznesu czy technologiom przyszłości. Tuż po nich będzie możliwość networkingu. 

Udostępnij