Polscy lekarze i naukowcy z biletem na staż do USA – znamy wyniki naboru do Programu im. Walczaka - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Dzięki współpracy Ministerstwa Zdrowia i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej już od października 17 lekarzy i naukowców z obszaru kardiologii, onkologii i chorób zakaźnych rozpocznie krótkie staże w najlepszych ośrodkach medycznych w USA.

Lista laureatów Programu im. Walczaka dostępna tutaj

Harvard Medical School, Ohio State University czy University of Texas MD Anderson Cancer Center to tylko niektóre z czołowych amerykańskich ośrodków, które wybrali stypendyści programu im. prof. Franciszka Walczaka by wspólnie z wybitnymi specjalistami przeprowadzić badania naukowe a także przyglądać się ich codziennej pracy podczas wykonywania zabiegów diagnostyczno-terapeutycznych u pacjentów z chorobami układu krążenia, nowotworami i chorobami zakaźnymi.

Trwające od 3 do 6 miesięcy staże stworzą polskim lekarzom i naukowcom unikalną możliwość rozwoju naukowego i zawodowego, a także zdobycia cennego doświadczenia w naukowym środowisku międzynarodowym w zakresie profilaktyki, diagnostyki i terapii chorób cywilizacyjnych. Pierwszych siedemnastu stypendystów otrzyma na ten cel w sumie ponad milion złotych.

Wyjazd na staże jest możliwy dzięki porozumieniu, które w ubiegłym roku, w Waszyngtonie, podpisał minister zdrowia profesor Łukasz Szumowski, z upoważnienia ministra nauki i szkolnictwa wyższego profesor Piotr Wilczek - Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz sekretarz departamentu zdrowia i opieki społecznej Alex Azar. Zgodnie z porozumieniem, obszary współpracy dotyczą rozwoju wspólnych badań, szkoleń i działań ukierunkowanych m.in. na choroby zwalczane drogą szczepień i inne choroby zakaźne, gruźlicę, grypę pandemiczną, choroby przewlekłe, w szczególności choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe, cukrzycę, choroby układu oddechowego i demencję oraz zdrowie psychiczne.

Program im. Walczaka będzie realizowany do 2021 roku i jest w całości finansowany z dotacji Ministra Zdrowia. W sumie w ramach trzech konkursów zaplanowano przekazać stypendia na wyjazd do USA co najmniej 100 polskimi lekarzom i naukowcom. Kolejny konkurs NAWA ogłosi na początku przyszłego roku.

Profesor Franciszek Walczak przez wiele lat kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Aninie. Słynie m.in. z wykonania pierwszej w Polsce ablacji RF u dorosłego (1992) oraz u dziecka (1994). Uznawany jest za nestora polskiej elektrofizjologii. Autor i współautor ponad 200 publikacji w Polsce i za granicą oraz współautor wielu monografii. W trakcie swojej kariery współpracował z kadrą naukową na całym świecie (prof. M. Haissaguerre, prof. K.H. Kuck, prof. W. Stevenson).

Udostępnij