Prawo i praktyka w uznawaniu zagranicznych dyplomów – relacja z konferencji Direct to Recognition - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Odbyła się druga doroczna konferencja z cyklu „Direct to Recognition”, poświęcona obowiązującym przepisom i dobrym praktykom w ocenie zagranicznych dokumentów o wykształceniu oraz dostępnym narzędziom i źródłom informacji.

W wydarzeniu, zorganizowanym 4 grudnia 2019 r. w Warszawie, przez Pion Uznawalności Wykształcenia i Uwierzytelniania Dokumentów  pełniący rolę polskiego centrum ENIC-NARIC, udział wzięło 135 przedstawicieli polskich uczelni oraz instytucji związanych z edukacją i szkolnictwem wyższym.

Podczas otwarcia Agnieszka Stefaniak-Hrycko, zastępca dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), podkreśliła, że kwestie uznawalności kwalifikacji akademickich stanowią bazę wszystkich działań programowych agencji wspierających internacjonalizację szkolnictwa wyższego oraz wymianę naukowców.

IMG 9893Zastępca dyrektora NAWA Agnieszka Stefaniak-Hrycko, podkreśliła wagę problemu uznawalności w działaniach agencji

Na konferencji zaprezentowano „Kwalifikator” - nowe internetowe narzędzie stworzone przez NAWA, by ułatwić zdobywanie rzetelnej wiedzy o prawach przysługujących w Polsce posiadaczom zagranicznych kwalifikacji. Hanna Reczulska, kierownik Pionu Uznawalności Wykształcenia i Uwierzytelniania Dokumentów oraz Joanna Nyga, kierownik zespołu, pokazały na przykładach, w jaki sposób system automatycznie generuje informacje  o uznawalności wybranych rodzajów zagranicznych dyplomów i stopni naukowych. Poruszono także kwestię perspektyw dalszego rozwoju możliwości aplikacji.

IMG 9906„Kwalifikator” - narzędzie dla posiadaczy zagranicznych kwalifikacji ułatwiające zdobywanie wiedzy o prawach przysługujących im w Polsce

 

Następnie Marta Klimaszewska omówiła dobre praktyki w ocenie zagranicznych dokumentów o wykształceniu. Tłumaczyła, w jaki sposób poszczególne zapisy Konwencji Lizbońskiej (Lisbon Recognition Convention) powinny przełożyć się na konkretne działania uczelni i instytucji stosujących w praktyce przepisy o uznawalności.

Niezwykle ciekawą prezentację na temat wykrywania fałszerstw dokumentów o wykształceniu wygłosił zagraniczny gość konferencji Samir Gabro – ekspert Swedish Council for Higher Education, specjalizujący się w ewaluacji dyplomów z Bliskiego Wschodu. Uświadomił on skalę i mechanizmy „przemysłu” wytwarzania podrobionych dyplomów i świadectw z krajów tego regionu i przekazał wiele praktycznych wskazówek pomagających sprawdzić autentyczność kwalifikacji.

Z kolei Magdalena Siuda-Wiśniewska przybliżyła zasady weryfikacji dokumentów potwierdzających wykształcenie w świetle polskich przepisów. Opowiedziała też o ogólnie dostępnych zagranicznych źródłach informacji, z których warto w tym celu korzystać.

Podczas konferencji zostały również zaprezentowane systemy szkolnictwa wyższego Nigerii i Meksyku. Szczególną uwagę zwrócono na specyficzne dla tych krajów warunki, od których spełnienia zależą uprawnienia posiadaczy nigeryjskich i meksykańskich kwalifikacji w Polsce.

Drugie wydarzenie z cyklu „Direct to Recognition” było także jak okazją do kontaktu między pracownikami uczelni a ekspertami NAWA i bezpośrednich rozmów na temat uznawalności wykształcenia – zadawania pytań, wyjaśniania wątpliwości, wymiany doświadczeń. Wiele z takich rozmów będzie inspiracją do dalszych działań sprzyjających budowaniu coraz lepszego systemu uznawalności zagranicznych kwalifikacji akademickich w Polsce.

IMG 9914 W konferencji wzięło udział 135 przedstawicieli polskich uczelni oraz instytucji związanych z edukacją i szkolnictwem wyższym

Udostępnij