Prof. Andrzej Jajszczyk wiceprzewodniczącym Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

 

Prof. Andrzej Jajszczyk znalazł się w gronie trzech wiceprzewodniczących Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Drugim nowo powołanym wiceprzewodniczącym ERC został prof. Nektarios Tavernarakis (Medical School of the University of Crete w Grecji). Dołączą oni do prof. Eveline Crone (Uniwersytet w Leiden w Holandii), która kontynuuje swój mandat wiceprzewodniczącej i odpowiada za nauki społeczne i humanistyczne. Przewodniczącym ERC jest od 2014 r. prof. Jean-Pierre Bourguignon, wybitny francuski matematyk.

 

Profesor Andrzej Jajszczyk

Prof. Andrzej Jajszczyk jest uznanym specjalistą w dziedzinie telekomunikacji, telekomutacji i sieci telekomunikacyjnych. Jego badania naukowe obejmują przede wszystkim metody analizy i syntezy cyfrowych pól komutacyjnych, w tym pól ATM, a także gigabitowych sieci optycznych oraz zarządzanie sieciami telekomunikacyjnymi.

Od 1999 r. związany jest z Katedrą Telekomunikacji Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie.

Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk i prezes Oddziału PAN w Krakowie.

Od stycznia 2017 r. był członkiem Rady Naukowej ERC.

Prof. Jajszczyk od wielu lat współpracuje z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Był m.in. członkiem Komitetu Polityki Naukowej w kadencji 2018-2020.

 

Europejska Rada ds. Badań Naukowych

Europejska Rada ds. Badań Naukowych to powołana w 2007 r. instytucja mająca na celu wspieranie najwyższej jakości, innowacyjnych badań naukowych (tzw. frontier research) poprzez granty dla najlepszych naukowców pracujących w Europie, niezależnie od dziedziny prowadzonych badań. ERC składa się z Rady Naukowej – organu decyzyjnego ustalającego m.in. ogólną strategię działań, oraz agencji wykonawczej (ERCEA), która wciela w życie strategię ERC.

W skład Rady Naukowej ERC wchodzi dwudziestka wybitnych naukowców, mianowanych przez Komisję Europejską. Ich główną rolą jest ustalanie programu pracy ERC i wybór osób dokonujących peer review.

Źródło: https://www.gov.pl/web/nauka/

Udostępnij