Projekt UniWeliS: raport o stanie wsparcia mobilności naukowców - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej jest członkiem konsorcjum Projektu UniWeliS, którego celem jest wspieranie umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego poprzez profesjonalizację usług dla mobilnej kadry akademickiej.

Partnerami Projektu, współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej „Erasmus+”, są również: Slovak Academic Information Agency (Słowacja) – koordynator Projektu, Academic Cooperation Association (Belgia), Sofia University St. Kliment Ohridski (Bułgaria), Comenius University (Słowacja), University of Niš (Serbia).

Integracja pracowników naukowych w środowisku międzynarodowym jest kluczowym elementem umiędzynarodowienia jednostek nauki i szkolnictwa wyższego. Mobilni naukowcy, którzy otrzymują wysokiej jakości wsparcie przed pobytem, w jego trakcie oraz po jego zakończeniu, mogą skoncentrować się na swoich zadaniach – zarówno naukowych, jak i dydaktycznych. Dzięki temu mają jeszcze większy wkład w pracę zespołów badawczych, których stają się częścią. To samo dotyczy jednostek goszczących, które także stają się beneficjentami tego typu działań. W naszym Projekcie chcemy pokazać, jakiego rodzaju wsparcia potrzebują mobilni badacze i jak szkolić w tym zakresie zarządczą i administracyjną kadrę jednostek naukowo-badawczych.

Projekt UniWeliS podzielony jest na kilka etapów prac. Głównym celem pierwszego etapu, koordynowanego przez Academic Cooperation Association, było zdobycie wiedzy na temat trudności w przyjazdach naukowców. Rezultatem tego etapu jest raport, będący analizą istniejących barier i specyficznych potrzeb przybywających na staże doktorantów i pracowników naukowych. Z raportu wynika m.in., że  instytucje naukowe powinny wypracować krótko- i długofalowe strategie partnerstwa z instytucjami zewnętrznymi, aby konsolidować usługi wspólne oraz utrzymywać regularne wymiany na poziomie ekspertów. Poza tym raport wskazuje, że w ostatnich latach wiele instytucji naukowych w całym regionie Europy Środkowo- i Południowo-Wschodniej  poczyniło zauważalny postęp w przyciąganiu i wspieraniu zagranicznych naukowców (w szczególności na wczesnym etapie ich kariery). Jako Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej także wnieśliśmy istotny wkład w powstanie tego dokumentu, przeprowadziliśmy badania ankietowe i wywiady pogłębione wśród przedstawicieli i przedstawicielek polskich jednostek.

Efektem drugiego etapu jest zbiór kilkudziesięciu dobrych praktyk w zakresie przyjmowania naukowców z zagranicy. Zestaw ten przedstawia bardzo bogaty wachlarz rozwiązań – od współpracy z absolwentami po zorganizowane wsparcie w zakresie integracji społecznej, kwestie związane z ubezpieczeniem zdrowotnym czy zakwaterowaniem.

Obecnie realizowany jest etap trzeci, koordynowany przez naszą Agencję, który nosi tytuł „Kompleksowy program szkoleniowy i jego wersja online”.

Na początku kwietnia w Warszawie odbędzie się spotkanie robocze dla Partnerów Projektu, w ramach którego omówimy moduły  przygotowywanego planu szkolenia w zakresie przyjmowania naukowców.

Z raportem z pierwszego etapu realizacji Projektu UniWeliS można zapoznać się poniżej (raport dostępny jest w języku angielskim):

Raport z pierwszego etapu realizacji Projektu UniWeliS

Udostępnij