Ranking Szanghajski – 10 polskich uczelni wśród 1000 najlepszych na świecie! - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Organizacja Shanghai Ranking Consultancy zaprezentowała wyniki tegorocznego rankingu szanghajskiego Academic Ranking of World Universities (ARWU), stanowiącego międzynarodowe zestawienie 1000 najlepszych uczelni. 

Ranking najlepszych uczelni na świecie, powszechnie znany pod nazwą Lista Szanghajska, publikowany jest od 2003 r. Opracowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.

W tegorocznym zestawieniu pierwsze i drugie miejsce zajęły uniwersytety amerykańskie, kolejno Harvard University i Stanford University. Na miejscu trzecim uplasowała się brytyjska uczelnia University of Cambridge.  Należy zwrócić uwagę, że pierwsza dziesiątka zdominowana jest przez uczelnie amerykańskie, znajdują się w niej dwie uczelnie brytyjskie.

Najlepsze polskie uczelnie

W rankingu, znalazło się 10 polskich uczelni – tj. o dwie więcej niż w poprzedniej edycji. Dokładne miejsca zajęte w rankingu znane są tylko dla pierwszych 100 najlepszych uczelni, kolejne podawane są w przybliżeniu, w grupach liczących po 50 lub 100 uczelni.

Pośród najlepszej polskiej dziesiątki, najwyżej w rankingu, w czwartej setce znalazł się Uniwersytet Jagielloński, natomiast w piątej setce Uniwersytet Warszawski. Ponadto w rankingu znalazły się również: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska.

W rankingu brane pod uwagę są takie wskaźniki, jak: liczba absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczba autorów najczęściej cytowanych prac wśród kadry, liczba artykułów w pismach naukowych „Nature” i „Science”, a także dane dotyczące dorobku publikacyjnego uczelni.

W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

Pełna lista rankingu ARWU 2021 znajduje się na stronie www.shanghairanking.com

 

Zdjęcie na stronie głównej: ©patpitchaya- stock.adobe.com

 

Udostępnij