Raport z badania potencjału szkół wyższych i instytucji naukowych do przyjmowania osób z zagranicy. - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

pasek

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania!

Wsłuchiwanie się w potrzeby beneficjentów programów NAWA oraz dialog z organizacjami reprezentującymi interesy środowiska akademickiego i naukowego zainspirowały nas do przeprowadzenia w czwartym kwartale 2023 roku badania ankietowego potencjału polskich szkół wyższych i instytucji naukowych do przyjmowania osób z zagranicy. Raport z badania na zlecenie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej opracował dr Adam Płoszaj, kierownik Laboratorium Badań Naukoznawczych UW. 

Celem badania była ocena potencjału szkół wyższych i instytucji naukowych w Polsce do przyjmowania osób z zagranicy oraz identyfikacja wyzwań, potrzeb i opracowania dobrych praktyk w tym zakresie. Wyniki badania pozwoliły nam określić jak wygląda proces obsługi zagranicznego ruchu akademickiego i naukowego: stan, przygotowanie instytucji do pełnienia funkcji członka sieci EURAXESS, kierunek zmian oraz bieżącą rolę „komórek współpracujących z zagranicą” w procesie umiędzynarodowienia instytucji. Na podstawie badania przygotowaliśmy również rekomendacje dla instytucji w kwestii umiędzynarodowienia i przyjmowania osób z zagranicy. Obsługa zagranicznego ruchu akademickiego i naukowego jest bowiem kluczową kompetencją instytucji, która pozwala jej realizować proces umiędzynarodowienia.

Poniżej kilka przykładów pytań ankietowych z odpowiedziami:

NAWA raport infografika 1 v1NAWA raport infografika 1 v1<NAWA raport infografika 1 v1

 

Na ankietę badawczą odpowiedziały 134 instytucje polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki, a 16 przedstawicieli instytucji wzięło udział w wywiadach pogłębionych.

Wnioski i rekomendacje z badania stanowią cenną wskazówkę w konstruowaniu założeń do programów NAWA, takich jak Welcome to Poland NAWA, czy Sieć NAWA-Euraxess.  

Dzieląc się z Państwem wynikami tego – pierwszego na tak dużą skalę – badania potencjału instytucji, chcemy podziękować władzom oraz wszystkim pracownikom uczelni i instytutów, którzy zaangażowali się w realizację badania, sieci IRO’s  Forum za inspirację, współpracę i wspaniałą frekwencję członków Sieci w badaniu.

Zapraszamy do lektury opracowania!

Udostępnij