Trwa 5. edycja konkursu “Mój doktorat w 180 sekund” - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Trwa piąta edycja konkursu “Mój doktorat w 180 sekund” organizowana przez Instytut Francuski w Polsce we współpracy z Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Stowarzyszeniem Romanistów Polskich „Plejada”. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ufundowała nagrodę w II etapie konkursu - dla krajów Europy Środkowej.

Zwycięzcy polskiej selekcji wezmą następnie udział w finale Europy Środkowej, który odbędzie się 8 czerwca w Pradze pod patronatem Uniwersytetu Karola oraz we współpracy z Instytutami Francuskimi Austrii, Węgier, Czech, Słowacji i Polski.

Konkurs jest okazją dla doktorantów do zaprezentowania swojej pracy naukowej szerokiej publiczności. Polega na wytłumaczeniu skomplikowanych zagadnień w prosty sposób. Poza wymiarem naukowym, konkurs stwarza okazję do sprawdzenia się w wystąpieniach publicznych, co jest ogromną zaletą w budowaniu kariery! Na prezentację w języku francuskim uczestnicy mają nie więcej niż 180 sekund i mogą posłużyć się tylko jednym slajdem. Jest to konkurs międzynarodowy, organizowany w kilku krajach francuskojęzycznych na całym świecie. 

Konkurs odbywa się w dwóch etapach: najpierw selekcja krajowa w każdym kraju, a następnie finał Europy Środkowej 8 czerwca 2023 r. w Pradze pod patronatem Uniwersytetu Karola. Jury wyłoni laureatów, natomiast jeden laureat zostanie również wybrany w wyniku głosowania przez publiczność.

Kandydaci mogą liczyć na szkolenie dotyczące warstwy merytorycznej oraz postawy i mowy ciała. Laureaci polskiego etapu wezmą udział w finale Europy Środkowej, a dodatkowo otrzymają bony do zrealizowania w księgarni francuskojęzycznej oraz inne nagrody. 

Jak się zgłosić?

Zapis jest prosty! Wystarczy przeczytać i przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy.

Aby wziąć udział w konkursie, uczestnicy muszą spełnić następujące warunki:

 • Mówić biegle w języku francuskim,
 • Odbywać studia doktoranckie w roku akademickim 2022-2023 lub uzyskać stopień doktora w roku 2021-2022 na uczelni polskiej,  
 • Reprezentować uczelnię, której doktorant jest studentem. W przypadku doktoratu en cotutelle kandydat może reprezentować tylko jedną uczelnię i nie może dokonać zgłoszenia udziału w dwóch krajach będących stronami konkursu,
 • Przedstawić wystarczający stan zaawansowania projektu badawczego,
 • Poinformować o udziale w konkursie swojego promotora i/lub jednostkę finansującą oraz dyrektora jednostki badawczej,
 • Nie być finalistą poprzednich edycji konkursu,
 • Wypełnić formularz zgłoszeniowy do 19 lutego. 

 

Harmonogram konkursu

 • 16 stycznia 2023 do 19 lutego 2023 r.: termin przesyłania zgłoszeń do udziału w konkursie
 • 21 lutego 2023 r.: szkolenie dotyczące warstwy merytorycznej oraz mowy ciała
 • Koniec lutego / początek marca 2023 r. (dokładna data podana wkrótce): nagrania prezentacji kadydatów
 • Od 17 do 23 marca 2023 r.: rozgrywki krajowe w Polsce, głosowanie publiczności online
 • 25 marca 2023 r.: ogłoszenie wyników etapów krajowych
 • 8 czerwca 2023 r.: finał konkursu Europy Środkowej w Pradze (Uniwersytet Karola)

Udostępnij