Uczelnie więcej wydają i więcej zarabiają na działalności B+R - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Rosną nakłady uczelni na prace badawczo-rozwojowe, jak również dochody z takich projektów - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

W ostatnich tygodniach Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dane, które wskazują na rosnące nie tylko zaangażowanie uczelni w projekty badawczo rozwojowe, ale również zyski z tego typu działalności. W listopadzie GUS podał wstępne informacje na temat działalności badawczo-rozwojowej (B+R) w Polsce w 2019. Jak wynika z danych w ubiegłym nakłady krajowe brutto na działalność B+R wyniosły 30,3 mld zł i wzrosły w stosunku do poprzedniego roku o 18,1%. Za większość tych nakładów odpowiadały przedsiębiorstwa. Przeznaczyły na ten cel 19 mld zł (czyli o 12,3% więcej niż przed rokiem). Jednak ponad jedna trzecia nakładów pochodziła z uczelni wyższych. W 2019 szkoły wyższe przeznaczyły na ten cel 10,7 mld zł (tj. 35,6% całości), czyli o 2,6 mld zł więcej niż w 2018 roku.

 

Granty na badania i rozwój

Uczelnie finansują działalność B+R głównie z dostępnych krajowych grantów. Choć udział sektora rządowego w nakładach na B+R wyniósł 1,3%, czyli 0,38 mld zł (wobec 1,9 czyli 0,49 mld zł rok wcześniej), to już gdy chodzi o sektory finansujące, to środki pochodzące z sektora rządowego stanowiły 38,8 % wszystkich nakładów wewnętrznych na działalność B+R (rok wcześniej było to 35,4 %).

 

Raport „Szkolnictwo wyższe i jego finanse w 2019 r."

Jak pokazują dane z raportu GUS "Szkolnictwo wyższe i jego finanse w 2019 r.", uczelnie otrzymują większe kwoty z budżetu państwa na realizację prac B+R. W ubiegłym roku przychody szkół wyższych ze środków przyznawanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Narodowe Centrum Nauki oraz ze środków na realizację programów lub przedsięwzięć określanych przez ministra wyniosły w sumie 1,36 mld zł. Rok wcześniej było to 1,2 mld zł.

Jednocześnie uczelnie coraz więcej zarabiają na sprzedaży innowacji i rezultatów swoich prac badawczych. Jak pokazuje wspomniany raport o finansach szkolnictwa wyższego, w ubiegłym roku przychody wszystkich szkół wyższych ze sprzedaży "pozostałych prac i usług badawczych i rozwojowych" wyniosły 0,46 mld zł. Było to o około 30 mln zł więcej niż w 2018 r.

Niemal całość tej kwoty, bo ponad 97 proc., trafiła do uczelni publicznych. Nie są zaskoczeniem również dane, że głównymi szkołami wyższymi, które sprzedawały wyniki swoich prac badawczo-rozwojowych, były te nadzorowane przez resort nauki. W sumie zarobiły one na działalności B+R 0,37 mld zł, czyli blisko 80 proc. pełnej kwoty, jaką uzyskały wszystkie szkoły wyższe ze sprzedaży prac B+R.

Zdjęcie: ©mrmohock- stock.adobe.com.

Udostępnij