Welcome Point na Uniwersytecie Łódzkim - dobre praktyki - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Uniwersytet Łódzki jako jedyny w Polsce, w rozstrzygnięciu naboru wniosków nr 33/2022 Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, otrzymał dofinansowanie dla 3 projektów realizowanych w ramach programu Welcome to Poland. Jeden z nich to Welcome Onboard, którego częścią jest oficjalnie otwarty 28 września 2023 Welcome Point dla nowych studentów UŁ z zagranicy.

„Welcome Point Uniwersytetu Łódzkiego, to punkt, którego brakowało na mapie naszej uczelni. Jest to miejsce, gdzie studenci wspierają studentów, co za tym idzie informacje, które można tu uzyskać są praktyczne i z pierwszej ręki. Nasi mentorzy musieli w przeszłości zmierzyć się ze wszystkimi wyzwaniami, które czekają na nowych studentów. Oprócz porad i wsparcia, jesteśmy tu dla wszystkich, którzy chcą odpocząć, zrelaksować się albo porozmawiać” – Filip Markowski, student UŁ, Mentor Welcome Point

W roku akademickim 2023/2024 studia na Uniwersytecie Łódzkim rozpocznie ponad 1200 nowych studentów zagranicznych na kierunkach kończących się dyplomem oraz w programach wymiany. To z myślą o nich Uniwersytet Łódzki otworzył po raz pierwszy w historii Welcome Point – miejsce, w którym mogą oni skorzystać z pomocy 70 mentorów. Mentorzy to studenci wyższych lat, m.in. z Polski, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Ukrainy, Chin, Bangladeszu i Zimbabwe, przeszkoleni przez Biuro Współpracy z Zagranicą, udzielający informacji na temat funkcjonowania uczelni, ale także w kwestiach związanych z codziennym życiem w Łodzi i w Polsce. 

 

WelcomePoint01

 

„Jesteśmy w czołówce publicznych uczelni, które przyjmują największą liczbę studentów zagranicznych w Polsce. W Biurze Współpracy z Zagranicą pomyśleliśmy o stworzeniu przyjaznego miejsca dla nowych studentów, którzy na początku swojego pobytu mają zawsze dużo pytań i wątpliwości, na które nie zawsze mamy w biurze czas odpowiedzieć. Fundusze z Welcome to Poland pozwoliły nam na spełnienie tego marzenia. Z naszego doświadczenia wynika, że młodym ludziom najłatwiej jest nawiązać kontakt z rówieśnikami, stąd pomysł miejsca tworzonego przez studentów dla studentów, w którym zdobywają potrzebne informacje praktyczne, ale także nawiązują nowe znajomości czy po prostu relaksują się w tym intensywnym dla nich czasie, jakim jest przyjazd do nieznanego im miejsca” – Liliana Lato, Dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego

Poza wsparciem mentorów, Welcome Point zapewnia przestrzeń do networkingu, liczne gry planszowe i kreatywne, a także dostęp do bezpłatnego Wi-Fi. Wśród wielu pytań zadawanych mentorom często pojawiają się kwestie związane z wydawałoby się prozaicznymi kwestiami jak, to gdzie można zrobić tańsze zakupy albo jak korzystać z komunikacji miejskiej.

 

Welcomepoint02

 

„Welcome Point jest wspaniałym miejscem, gdzie wreszcie mogłam uzyskać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, a także wiele innych przydatnych informacji o tym jak w pełni wykorzystać czas spędzony na UŁ. No i mogłam zagrać w moją ulubioną grę Scrabble” – ze śmiechem podkreśla Blessing Agatha, studentka studiów pełnego cyklu z Nigerii – „Welcome Point to naprawdę świetne przedsięwzięcie” – dodaje.

Podoba mi się Welcome Point, bo pomaga studentom wymiany w rozwiązaniu wielu problemów, wszyscy, tutaj są cool” – Jodie, studentka wymiany z Tajwanu.

Welcome Point UŁ powstał w ramach projektu „Welcome Onboard” finansowanego przez NAWA w ramach Programu Welcome to Poland (2022) i funkcjonował będzie w okresach kiedy w UŁ pojawiać się będą nowi studenci. W ramach projektu w przyszłym roku uruchomiony zostanie także Virtual Welcome Point oraz interaktywny kurs onboardingowy dla nowych studentów zagranicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Tekst : Katarzyna Brzozowska-Kołat (BWZ)

Udostępnij