Wizyta polskiego Ambasadora na Kazańskim Uniwersytecie Federalnym - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

W czerwcu Ambasador RP w Rosji Włodzimierz Marciniak odbył podróż służbową do Kazania, gdzie odwiedził m.in. Kazański Uniwersytet Federalny. Ważnym elementem wizyty było spotkanie Ambasadora z władzami Instytutu Filologii i Komunikacji Międzynarodowej KFU oraz udział w lekcji pokazowej języka polskiego dla obcokrajowców prowadzonej przez lektorkę Magdalenę Akhmadeevą. W trakcie zajęc Ambasador miał okazję przekonac się, jak dobrze uczestniczący znają język polski oraz jak sporo wiedzą o naszym kraju. Polska delegacja mogła także obejrzeć sale wykładowe i laboratoria Instytutu Medycyny Fundamentalnej i Biologii. Prorektor ds. Kontaktów Zewnętrznych KFU Linar Latypow podkreślił, że władze państwowe FR przeznaczają w ostatnich latach bardzo wysokie środki na sektor badań i rozwoju, w wyniku czego wyposażenie laboratoriów i pracowni naukowych rosyjskich uniwersytetów jest na najwyższym światowym poziomie. W trakcie wizyty Ambasadora w Kazaniu władze odwiedzonej uczelni wyraziły duże zainteresowane dalszym nawiązywaniem i rozwijaniem współpracy z uczelniami z Polski, ze szczegolnym uwzględnieniem jednostek medycznych i politechnicznych z Polski. Oferta skierowana do polskich naukowców to m.in. możliwość pracy w nowocześnie wyposażonych laboratoriach, wspólne projekty badawcze i publikacje. KFU z sukcesem rozwija współpracę międzynarodową, m.in. z naukowcami z Chin, Niemiec i USA.

Rozmowy na temat perspektyw współpracy międzyuczelnianej kontynuowane były podczas spotkania delegacji z rektorem KFU Ilshatem Gafurowem. W wyniku dotychczasowej współpracy pomiędzy KFU i polskimi ośrodkami akademickimi (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Śląski, Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN) od 2013 roku powstało 138 publikacji, głównie z zakresu fizyki i astronomii oraz nauk przyrodniczych. Wciąż jednak mobilność akademicka pozostaje na relatywnie niskim poziomie – w bieżącym roku akademickim zaledwie 2 studentów z polski podjęło naukę na KFU w ramach wymiany międzyuczelnianej, do Polski wyjechało zaś 15 studentów i jeden pracownik naukowy. Polska pozostaje zainteresowana rozwojem współpracy naukowej, jednak konieczne jest niwelowanie barier natury administracyjnej w tym obszarze.  

 

1920px Kazan Federal University building 08 2016

Zdj. Wikipedia

Udostępnij