Zdalna nauka: studentom brakuje atmosfery uczelni - NAWA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Nauka na uczelniach przeniosła się w wirtualną przestrzeń. Jak w zdalnym nauczaniu odnajdują się studenci i czego im brakuje w tej nowej sytuacji?

O sytuacji studentów na uczelniach i wsparciu dla studentów zagranicznych w dobie pandemii rozmawiamy z Julią Sobolewską z Parlament Studentów RP. Parlament Studentów RP to niezależna ogólnopolska organizacja, która reprezentuje wszystkich studentów w Polsce, czyli obecnie blisko 1,3 mln osób. Zrzesza samorządy studenckie ze wszystkich uczelni publicznych i niepublicznych w kraju. Obecnie PSRP wspiera studentów zagranicznych studiujących w Polsce, m.in. udzielając porad w 10 językach.

 

NAWA: Jak studenci odnajdują się w obecnej sytuacji i jak powinny wyglądać zdalne nauczanie, aby zajęcia były dla studentów atrakcyjne i zarazem stanowiły źródło wiedzy?

Julia Sobolewska, dyrektor Biura Prasowego i rzecznik prasowy Parlamentu Studentów RP: W dużej mierze to czy studenci się odnajdują, czy nie - zależy od bezpośredniego wsparcia nauczycieli akademickich i rozwiązań przyjętych przez uczelnię. Studenci zdecydowanie potrzebują angażujących form zajęć i bezpośredniego kontaktu z nauczycielami akademickimi. Niedopuszczalne jest prowadzenie zajęć w formie przesyłania materiałów do zapoznania się przez studentów - to zdecydowanie zbyt mało. Warto, jeśli obawiamy się o uczciwość w trakcie zaliczeń, zmienić formułę weryfikacji efektów uczenia się - np. z testów na wykonanie grupowego projektu bądź opracowanie case studies.

 

Czy tego typu organizacja roku akademickiego może się mieć jakieś negatywne skutki dla studentów, szczególnie dla tych, którzy zaczęli w tym roku akademickim studia?

Studenci, np. w ankiecie, którą przeprowadzaliśmy w ramach projektu "Kształcenie zdalne - historia prawdziwa", wskazywali, że studia to nie tylko nauka i nawet zajęcia prowadzone zdalnie na najwyższym poziomie nie oddadzą w pełni akademickiego ducha. Zdecydowanie brakuje atmosfery uczelni, możliwości spędzania wspólnie przerw w akademickich murach. Na pewno ciężej będzie poznać swoich kolegów i swoje koleżanki, a więc zintegrować się - a dzięki temu zbudować poczucie przynależności od uczelni.

 

Czy w związku z inną organizacją roku akademickiego są potrzebne jakieś nowe regulacje prawne?

Aktualne regulacje prawne, które zostały wdrożone przez MNiSW bądź są zawarte w tzw. Tarczach Antycovidowych spełniają swoje funkcje - np. dzięki przedłużeniu ważności legitymacji studenckich, co sprawia, że studenci nie muszą specjalnie w tym celu jechać na uczelnię. Z pewnością jeśli będą jakieś potrzebne regulacje, będziemy jako reprezentanci studentów zwracać na to uwagę. W ostatnim czasie m.in. wystosowaliśmy do ministerstwa pismo w sprawie szerszego wdrożenia mLegitymacji.

 

Jak będzie wyglądała rzeczywistość akademicka po pandemii?

Mamy nadzieję, że będziemy śmielej korzystać z rozwiązań związanych z prowadzeniem kształcenia na odległość. Z pewnością kształcenie zdalne uświadomiło nam możliwości, których wcześniej nie widzieliśmy - słuchanie wykładu w dowolnym miejscu w kraju jest wygodne.

 

Jakie wyzwania stawia sobie w aktualnej sytuacji Parlament Studentów RP?

Przede wszystkim monitorowanie aktualnej sytuacji dotyczącej realizacji zajęć w formie zdalnej. Wśród naszych zadań, realizowanych od początku kadencji, niezależnie od sytuacji w kraju, jest promowanie praw studenta oraz działalność Rzecznika Praw Studenta. Prowadzimy też kampanię informacyjną odnoszącą się do wsparcia psychologicznego (zachęcamy do odwiedzenia "Strefy komfortu PSRP" - www.wsparciepsychologiczne.psrp.org.pl). Przekazujemy też ministerstwu bieżące informacje odnośnie sytuacji na uczelniach z perspektywy studentów. Wyzwaniem było też przeniesienie planowanych przez nas wydarzeń do sieci - w 8 listopada 2020 r. odbyła się, organizowana po raz pierwszy online, Gala Nagród "Pro Juvenes".

 

Czy w ramach PSRP prowadzone są projekty międzynarodowe i czy w związku z pandemią przewidziane są lub zaszły w nich jakieś zmiany?

Parlament Studentów RP stale uczestniczy w posiedzeniach Europejskiej Unii Studentów. Dla studentów międzynarodowych, ze względu na pandemię, został uruchomiony mail kontaktowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - udzielamy odpowiedzi na wszelkie pytania w 10 językach. We współpracy z FRSE i ESN Poland został przygotowany przewodnik dla studentów zagranicznych studiujących w Polsce, który jest dostępny na naszej stronie.

Dziękujemy za rozmowę.

Sobolewska Julia fot Lukasz Noszczak3 1

Julia Sobolewska, dyrektor Biura Prasowego i rzecznik prasowy Parlamentu Studentów RP (zdjęcie: Łukasz Noszczak)

 

Zdjęcie na stronie głównej: ©Rido stock.adobe.com.

Udostępnij