W każdym roku Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) włącza nowe ośrodki akademickie na listę miejsc, do których kieruje Lektorów języka polskiego jako obcego.
W celu nawiązania współpracy pomiędzy NAWA a nowymi ośrodkami akademickimi, prosimy o zapoznanie się z poniższymi wytycznymi, które regulują kwestie związane z włączeniem ośrodka do Programu oraz delegowaniem Lektorów języka polskiego do ośrodków akademickich, z którymi NAWA jeszcze nie współpracowała:
- Chęć udziału w rekrutacji nowych ośrodków do Programu należy kierować na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
- W odpowiedzi zostanie przesłana instrukcja do rejestracji i logowania w systemie teleinformatycznym NAWA, w którym należy wypełnić Formularz dla uczelni zagranicznych wnioskujących o skierowanie lektora języka polskiego jako obcego
w wersji on-line.
- Uzupełniony Formularz powinien zawierać szczegółowe informacje o kursie językowym wraz z opisem wymagań, jakie musi spełniać lektor języka polskiego,
który ma zostać wybrany w ramach procedury rekrutacji NAWA.
- Wypełnienie Formularza poprzez wskazanie aktualnych wytycznych, danych kontaktowych oraz Państwa oczekiwań wobec lektorów języka polskiego, pozwoli nam w sposób profesjonalny przeprowadzić proces rekrutacji kandydatów.
- Bardzo ważne jest by Formularz wypełnić i złożyć do końca października roku poprzedzającego rok akademicki, w którym ośrodek akademicki chciałby przystąpić do Programu.
Np. W przypadku chęci udziału uczelni w programie w roku akademickim 2024/2025, Formularz należało złożyć najpóźniej do października 2023 roku. Podążając tą samą zasadą, do października 2024 NAWA przyjmuje zgłoszenia nowych ośrodków akademickich na rok akademicki 2025/2026.
- W celu aplikowania o włączenie do Programu, a w następstwie skierowanie Lektora języka polskiego jako obcego, konieczne jest dołączenie Rekomendacji placówki dyplomatycznej popierającej udział ośrodka akademickiego i potrzebę tworzenia lektoratu we współpracy
z NAWA. Rekomendację można dołączyć do Formularza on-line lub przesłać bezpośrednio do NAWA.
- W grudniu danego roku specjalnie powołana Komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele MSZ, MEiN oraz NAWA, na podstawie otrzymanych Formularzy, wybiera nowe ośrodki,
które w kolejnym roku akademickim zostaną włączone do Programu Lektorzy NAWA.
- Uczelnie są weryfikowane pod względem formalnym i merytorycznym.
- Proszę zwrócić uwagę, iż przesłanie Formularza jest warunkiem koniecznym udziału
w rekrutacji, ale nie determinuje włączenia do programu. To komisja decyduje o tym, które ośrodki zostaną włączone do naboru na kolejny rok akademicki.
- Każda uczelnia, która zostanie włączona do Programu i do której NAWA skieruje Lektora języka polskiego powinna podpisać porozumienie z Agencją, które reguluje ogólne zasady współpracy. Zgodnie z tymi zasadami oczekujemy od uczelni przyjmującej podpisania umowy z lektorem, zagwarantowania wynagrodzenia oraz zakwaterowania (lub pomocy w jego zorganizowaniu).
Informujemy również, iż rekrutacja Lektorów do Programu na dany rok akademicki zaczyna się z początkiem roku kalendarzowego, co oznacza, że na rok akademicki 2024/2025 rekrutacja lektora języka polskiego rozpoczyna się w styczniu 2024 roku, na rok akademicki 2025/2026 w styczniu 2025.
Zwyczajowo w kwietniu Zespół oceniający dokonuje wyboru kandydatów,
w maju dokumentacja rekomendowanych lektorów jest przedstawiana ośrodkowi akademickiemu, natomiast w czerwcu następuje ogłoszenie wyników rekrutacji lektorów.
Do ośrodków kierowani są lektorzy, którzy swoje kandydatury zgłosili przez system teleinformatyczny NAWA.
W nawiązaniu do wszystkich powyższych informacji pragniemy poinformować, iż nabór i rekrutacja nowych ośrodków akademickich na rok 2024/2025 został już zakończony.
Zachęcamy do aplikowania do Programu na rok akademicki 2025/2026!
By uzyskać wspomnianą instrukcję i dostęp Formularza w wersji on-line, proszę o wiadomość na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.