Nadchodzący konkurs:
MSCA Staff Exchanges 2024 (HORIZON-MSCA-2024-SE-01) | 19 września 2024 - 5 lutego 2025 |
Cele działania
MSCA Staff Exchanges to program umożliwiający międzynarodową oraz międzysektorową wymianę pracowników instytucji w ramach konsorcjum, zaangażowanych w badania naukowe i działania innowacyjne.
Granty MSCA SE mają na celu zbudowanie lub rozwinięcie współpracy przede wszystkim pomiędzy krajami członkowskimi UE i stowarzyszonymi z programem Horyzont Europa a krajami trzecimi (tzw. non-associated third countries/other third countries), jak również wsparcie współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy instytucjami z sektora akademickiego i poza akademickiego. Mile widziane są również projekty interdyscyplinarne oraz współpraca na styku różnych dziedzin nauki.
Spodziewane korzyści z realizacji projektu:
Dla pracowników biorących udział w projekcie:
- nabycie nowych umiejętności technicznych oraz umiejętności tzw. miękkich, przyczyniające się do zwiększenia ich konkurencyjności jako pracowników naukowych w sektorze akademickim jaki i poza akademickim,
- nowa wiedza i nowatorskie pomysły przekute na konkretne produkty, procesy lub usługi,
- rozwinięcie umiejętności związanych z przedsiębiorczością (tzw. enterpreneurial mind-set), możliwość przetestowania nowych pomysłów i rozwiązań,
- możliwość pracy w środowisku międzynarodowym, a co za tym idzie – możliwość poszerzenia sieci kontaktów zawodowych o wymiar poza krajowy,
- rozwój umiejętności tzw. networkingowych i związanych z komunikowaniem wyników badań zarówno w środowisku naukowym, jaki i szeroko pojętym społeczeństwie.
Dla instytucji biorących udział w projekcie:
- wypracowanie nowych sposobów współpracy i transferu wiedzy pomiędzy sektorami gospodarki oraz między dziedzinami nauki,
- poszerzenie i wzmocnienie sieci współpracy z instytucjami z innego sektora gospodarki, innego kraju i/lub reprezentującymi inne dziedziny naukowe,
- wzrost potencjału instytucji w zakresie badań i innowacji.
Kto może złożyć wniosek?
Wniosek o dofinansowanie składa instytucja koordynująca konsorcjum, w skład którego mogą wchodzić: uniwersytety, instytucje badawcze, firmy (w tym małe i średnie przedsiębiorstwa) oraz inne organizacje poza akademickie prowadzące działalność w zakresie badań naukowych.
Konsorcjum musi spełnić następujące warunki:
- konsorcjum musi składać się z co najmniej trzech instytucji z trzech różnych krajów. Co najmniej dwie z nich muszą być zlokalizowane w krajach członkowskich EU albo stowarzyszonych z programem Horyzont Europa;
- każda kolejna instytucja partnerska konsorcjum może być zlokalizowana w dowolnym kraju na świecie;
- jeśli wszystkie instytucje partnerskie konsorcjum reprezentują ten sam sektor gospodarki (wyłącznie akademicki lub wyłącznie poza akademicki), przynajmniej jedna z nich mus być zlokalizowana w kraju trzecim niestowarzyszonym z programem Horyzont Europa.
Pozostałe wymagania szczegółowe dookreślone są w Programie Pracy MSCA (2023-2024) str. 98.
Sieć krajowych punktów kontaktowych ds. MSCA proponuje dedykowane narzędzie on-line przy poszukiwaniu instytucji partnerskich do projektu: MSCA matchmaking platform. Dział Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE (KPK), funkcjonujący w strukturze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju również pomaga przy poszukiwaniu partnerów. Ponadto ofertę współpracy na rzecz nowego projektu MSCA SE można zamieścić na portalu sieci EURAXESS.
Polecamy również model umowy konsorcjum w jęz. angielskim przygotowany przez niemiecki Krajowy Punkt Kontaktowy ds. MSCA.
Wymagania w stosunku do członków zespołu i oddelegowań (tzw. secondments) w projekcie
Instytucje delegujące zespół pracowników do realizacji projektu typują jego członków we własnym zakresie.
W oddelegowaniach mogą brać udział pracownicy naukowi na każdym etapie kariery oraz inni pracownicy (kadra zarządzająca, administracja, personel techniczny) bezpośrednio wspierający prace badawcze zaplanowane w projekcie przez co najmniej 1 miesiąc przed pierwszym oddelegowaniem. Po zakończeniu oddelegowania każdy pracownik powinien wrócić do swojego pracodawcy.
Oddelegowania muszą odbywać się w wymiarze pełnego etatu.
Czas trwania 1 oddelegowania: min. 1 miesiąc – maks. 12 miesięcy (łącznie dla danego pracownika, niezależnie od liczby instytucji, które w tym czasie odwiedzał).
Czas oddelegowania danego pracownika może być podzielony na krótsze okresy (tzw. split stays) i różne instytucje partnerskie konsorcjum.
Oddelegowania muszą odbywać się między instytucjami zlokalizowanymi w różnych krajach (mobilność transgraniczna).
Oddelegowania między dwoma instytucjami z dwóch różnych krajów członkowskich EU i/lub stowarzyszonych z programem Horyzont Europa są możliwe, o ile instytucje te reprezentują różne sektory gospodarki – akademicki i poza akademicki (mobilność międzysektorowa).
Oddelegowania między dwoma instytucjami z dwóch różnych krajów członkowskich EU i/lub stowarzyszonych z programem Horyzont Europa reprezentujących ten sam sektor gospodarki – akademicki lub poza akademicki - są możliwe, o ile zaplanowane działania będą wymagały łączenia różnych dziedzin nauki (mobilność interdyscyplinarna). Łączny czas takich oddelegowań w projekcie nie może przekroczyć 1/3 czasu wszystkich zrealizowanych (nie tylko: zaplanowanych) oddelegowań w ramach konsorcjum.
Oddelegowania między instytucjami zlokalizowanymi w krajach trzecich niestowarzyszonych z programem Horyzont Europa nie będą dofinansowane w ramach projektu.
Szczegółowe informacje dotyczące zespołu jak i oddelegowań pracowników znajdują się w przewodniku dla wnioskodawców (str. 7-9).
Co pokrywa dofinansowanie?
Budżet bieżącego konkursu: 99,47 mln EUR.
Czas trwania projektu: do 48 miesięcy przy maksymalnym budżecie odpowiadającym łącznie maks. 360 osobomiesiącom.
MSCA SE zapewnia przede wszystkim dofinansowanie kosztów oddelegowania własnych pracowników do innych organizacji należących do konsorcjum projektu (przy zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia i zatrudnienia) oraz dofinansowanie kosztów związanych z realizacją wspólnych badań i innowacji, podnoszeniem kwalifikacji oddelegowanych pracowników oraz z działaniami tzw. networkingowymi zgodnie z poniższym opisem:
MSCA Staff Exchanges | |||
Koszty związane z oddelegowaniem pracownika (1 osobo-miesiąc) | Koszty instytucji oddelegowującej pracownika (1 osobo-miesiąc) | ||
Dofinansowanie kosztów oddelegowania | Dodatek tzw. special needs allowance | Dofinansowanie kosztów związanych z prowadzeniem prac badawczych, organizacją szkoleń oraz innych form wymiany wiedzy i współpracy w ramach konsorcjum | Zarządzanie i koszty pośrednie |
EUR 2.710,00 | wg wzoru określonego w Programie Pracy MSCA 2023-2025 (str. 126) | EUR 1.300,00 | EUR 1.000,00 |
Przygotowanie i ocena wniosku
Każdy podmiot uczestniczący w programie Horyzont Europa (beneficjent i instytucje partnerskie) musi posiadać kod PIC, który identyfikuje instytucję biorącą aktywny udział w projekcie, i który musi być wskazany w Part A wniosku.
Wnioski składne są w formie elektronicznej z wykorzystaniem Systemu do Składania Wniosków Komisji Europejskiej na Portalu Funding & Tenders.
Wniosek składa się z dwóch głównych części:
- Part A wypełnianej bezpośrednio na stronie www,
- Part B w formie dwóch plików PDF (Part B1 i Part B2):
- Part B1 jest zasadniczą częścią opisu projektu i powinna zawierać szczegółowy opis zakładanych w projekcie badań, aktywności, szkoleń oraz rozwiązań praktycznych do ich przeprowadzenia.
- Part B2 musi zawierać następujące elementy:
- potwierdzenie zdolność instytucji do realizacji projektu (operational capacity),
- dodatkowe informacje dotyczące etyki i bezpieczeństwa (jeśli nie zmieściły się w Part A w wyznaczonym miejscu),
Formularze do części B1 i B2 są opublikowane będą w dniu otwarcia konkursu na portalu EU Funding & Tenders (Topic conditions and documents --> Documents -> Standard application form (HE MSCA SE 2023) i dedykowane wyłącznie temu konkursowi.
Komisja Europejska opracowała sześć podstawowych kroków przygotowania wniosku.
Złożone wnioski będą oceniane przez ekspertów na podstawie kryterium doskonałości (excellence), kryterium wpływu (impact) i kryterium jakości i efektywności realizacji (quality and efficiency of implementation). Za każde kryterium przyznane będzie do 5 punktów (z dokładnością do jednego miejsca po przecinku), które następnie podlegać będą współczynnikowi ważenia: kryterium doskonałości – 50%, kryterium wpływu – 30%, kryterium jakości i efektywności realizacji – 20%.
- Wnioski ocenione na 70% punktów i wyżej będą brane pod uwagę przy decyzji o ich finansowaniu, w zależności od dostępnego budżetu. Pozostałe wnioski będą odrzucone.
- Nie ma karencji dla wniosków ocenionych poniżej 70% punktów, tak więc zachęcany do ponownego ich złożenia w konkursie w kolejnym roku, po uwzględnieniu uwag ze strony ekspertów oceniających.
Umowa grantowa
Model umowy grantowej dla MSCA (wersja Unit Grants)
Model umowy grantowej z wstępnymi propozycjami interpretacyjnymi (nie zatwierdzonymi jeszcze przez Komisję Europejską).
Materiały szkoleniowe - MSCA SE 2023
PRZYGOTUJ DOSKONAŁY WNIOSEK NA KONKURS MSCA STAFF EXCHANGES 2023
8, 14 i 15 grudnia 2023 r. miały miejsce spotkania poświęcone konkursowi MSCA Staff Exchanges 2023. MSCA Staff Exchanges to program umożliwiający międzynarodową oraz międzysektorową wymianę pracowników instytucji w ramach konsorcjum, zaangażowanych w badania naukowe i działania innowacyjne.
- 8 grudnia 2023 r. seminarium informacyjne o konkursie MSCA Staff Exchanges 2023 organizowane przez Komisję Europejską oraz Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA)
- 14 grudnia 2023 r.
Jak z przygotować doskonały wniosek? Omówienie zasad konkursu i formularza administracyjnego, czyli części A wniosku (Part A)
- 15 grudnia 2023 r.
Jak przygotować doskonały wniosek? Omówienie części technicznej wniosku czyli części B (Part B1 i B2).
Materiał dot. części B1.1.
Prezentacje dot. pozostałych części wniosku są do pobrania poniżej (Części Excellence, Impact i Implementation)
Podręcznik pisania wniosku na konkurs MSCA Staff Echanges 2023 przygotowany przez europejskie Krajowe Punkty Kontaktowe ds. MSCA w ramach projektu MSCA-NET.
MARIE SKŁODOWSKA-CURIE: HOW TO BOARDEN YOUR HORIZON?
10 października 2023 r. odbyło się webinarium dotyczące założeń trwającego konkursu MSCA SE 2023. Organizatorami spotkania były Krajowe Punkty Kontaktowe
ds. Działań Marii Skłodowskiej-Curie z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
Materiały ze spotkania:
PIERWSZE WYDARZENIE BROKERSKIE MSCA Staff Exchanges 2023
30 listopada 2023 r. odbyło się wydarzenie brokerskie MSCA Staff Exchanges 2023 organizowane w ramach projektu projekt MSCA-NET we współpracy z Fundación para el Conocimiento madri+d, Europejską Agencją Wykonawczą ds. Badań Naukowych (REA), Europejską Radą ds. Innowacji i Agencją Wykonawczą MŚP (EISMEA) oraz Europejską Siecią Przedsiębiorczości EEN-MADRID.
Szczegółowe informacje znajdują się w następujących dokumentach:
- Horizon Europe Work Programme (Program Pracy) MSCA 2023-2025
- MSCA SE Guide for Applicants 2023 (GfA do konkursu 2024 dostępny będzie w dniu otwarcia konkursu)
- Handbook przygotowany przez europejską sieć krajowych punktów kontaktowych MSCA-NET (wersja MSCA SE 2023)
Podczas przygotowania wniosku należy uwzględnić, że badania i realizacja całego projektu musi wpisywać się w działania i politykę UE. Zalecamy zapoznanie się z dokumentami:
Kontakt:
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
Biuro Programów dla Naukowców
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 22 390 35 50