Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej informuje, że w wyniku postępowania konkursowego dla wniosków złożonych w drugim naborze programu Polskie Powroty, w dniu 30 września 2019 roku zatwierdzona została lista jednostek, które otrzymały środki finansowe. Lista podmiotów dostępna jest tutaj
Spośród 49 wniosków złożonych w ramach naboru 45 pozytywnie przeszło procedurę oceny formalnej i zostało skierowanych do oceny merytorycznej. Ocena merytoryczna dokonana została przez zespół oceniający powołany przez Dyrektora Agencji, na podstawie recenzji dwóch zewnętrznych ekspertów.
Biorąc pod uwagę potrzebę zapewnienia wysokiej jakości finansowanych projektów, zespół rekomendował do finansowania 20 najlepszych projektów, które w trakcie oceny merytorycznej uzyskały minimum 83 na 100 możliwych do uzyskania punktów.
Decyzje o przyznaniu, bądź odmowie przyznania środków finansowych będą sukcesywnie przesyłane Wnioskodawcom w systemie teleinformatycznym NAWA.
Program Polskie Powroty umożliwi polskim naukowcom o wyróżniającym się dorobku powrót do kraju i podjęcie przez nich zatrudnienia w krajowych uczelniach lub jednostkach naukowych. Środki uzyskane w ramach Polskich Powrotów pozwolą na zapewnienie wynagrodzenia na poziomie europejskim oraz na stworzenie zespołu badawczego. Krajowe uczelnie i jednostki naukowe pozyskają do współpracy specjalistów posiadających doświadczenie międzynarodowe oraz wiedzę z zakresu najnowszych trendów badawczych.
Naukowcy, którzy w ramach programu rozpoczną pracę w polskich jednostkach naukowych pracowali dotychczas w najlepszych uczelniach lub jednostkach badawczych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii oraz Japonii i Szwajcarii. W najbliższym czasie dołączą do badaczy w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gliwicach.
Najwięcej, bo aż po pięć z finansowanych projektów będzie realizowanych w dziedzinie nauk fizycznych oraz w zakresie nauk biologiczno – medycznych, a także trzy projekty w zakresie nauk o materiałach i nanotechnologii oraz dwa w zakresie nauk informatycznych. Ponadto w gronie beneficjentów znalazło się po jednym projekcie w zakresie nauk o Ziemi, inżynierii lądowej, inżynierii chemicznej, biotechnologii przemysłowej i ekonomii.
W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorem Programu:
Joanna Rutkowska, Pion Programów dla Naukowców
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
telefon: 22-390-35-83